Palestinski pokreti Hamas i Islamski džihad izrazili su "spremnost da se pozitivno angažiraju" na postizanju dogovora o okončanju rata u Pojasu Gaze. Prema izvorima iz Hamasa, pokret je uvjetovao potpuno povlačenje izraelskih snaga iz Gaze, dok Izrael inzistira na povlačenju iz područja samo za stanovništvo.
Izzat al-Rishq, član političkog ureda Hamasa, rekao je da odgovor pokreta na predloženi sporazum o prekidu vatre "otvara širok put za postizanje sporazuma". Bidenov prijedlog i Hamas i Izrael tumače svaki na svoj način. Hamas smatra da sporazum nosi trajni prekid vatre, dok Izrael govori o uvjetnom ili vremenski ograničenom primirju. Hamas i dalje inzistira na bezuvjetnom povratku svih prognanika, dok Izrael zahtijeva povratak samo djece, žena i muškaraca starijih od pedeset godina.
Hamas je također ponudio oslobađanje 33 izraelska taoca mlađa od 18 godina, osim žena i vojnika. Izraelska je strana ranije odbila ovu ponudu, ali kasnije je pristala. Zajedničko izaslanstvo pokreta Hamas i Islamski džihad dostavilo je odgovor posrednicima u Kataru. Glasnogovornik Bijele kuće John Kirby rekao je da su Sjedinjene Države dobile i da proučavaju službeni odgovor Hamasa i Islamskog džihada na prijedlog primirja koji je američki predsjednik najavio 31. svibnja.
POVEZANI ČLANCI:
Šef američke diplomacije Antony Blinken na turneji je po četiri zemlje na Bliskom istoku kako bi natjerao Hamas i Izrael da prihvate prijedlog o primirju. Blinken kaže da su izraelski premijer Benjamin Netanyahu i Izrael prihvatili ovaj sporazum o prekidu vatre, dok Netanyahu javno kaže da neće biti trajnog prekida vatre dogovorenog s Hamasom.
I dok je svijet usredotočen na to da zaustavi razaranje i krvoproliće u Pojasu Gaze, veliki rat između Izraela i Libanona sve je bliži. Naime, u izraelskom napadu na selo Jouya u južnom Libanonu u utorak navečer ubijeno je najmanje četvero ljudi, uključujući višeg zapovjednika u libanonskoj oružanoj skupini Hezbollah, Taleba Abdallaha, poznatog i kao Abu Taleb. U znak osvete Hezbollah je ispalio na sjever Izraela više od 170 projektila, što je najveći napad od uključenja Hezbollaha u rat 8. listopada prošle godine u znak potpore Hamasu.
Izraelski jastrebovi na čelu s ministrom sigurnosti Itamarom Ben-Gvirom traže od izraelske vojske da napadaju infrastrukturu u Libanonu, uključujući i zračnu luku u Bejrutu, što bi mogao biti povod za veliki rat u slučaju da to izraelska vojska učini. Nezavisna istraga UN-a pokazala je da je Izrael tijekom rata u Gazi počinio zločine protiv čovječnosti, što uključuje zločin "istrebljenja".
"Zločini protiv čovječnosti, uključujući istrebljenje; progon usmjeren na palestinske muškarce i dječake; prisilno razmještanje; mučenja i nečovječno i okrutno postupanje", navela je Istražna komisija u izvještaju koji bi trebao biti predstavljen Vijeću Ujedinjenih naroda za ljudska prava. (H. H. Diab)
FOTOGALERIJA Dirljive scene: Izraelski taoci ponovno su sa svojim obiteljima nakon više mjeseci zarobljeništva