Paleologija

Amputacija izvedena prije 6900 godina bila je precizna i čista

Foto: Flickr CC
Kirurgija0
Foto: Antiquities
Kirurgija1
Foto: Antiquities
Kirurgija2
Foto: Antiquities
Kirurgija4
Foto: Antiquities
Kirurgija3
Foto: Antiquities
Kirurgija5
Foto: Antiquities
Kirurgija6
26.01.2010.
u 17:46
Pacijent je, po grobnici i predmetima odloženima uz tijelo, bio društveno važna osoba. Prije operacije je uspavan, a rana je njegovana kaduljom.
Pogledaj originalni članak

Prije 6900 godina izvedena je vrlo precizna amputacija lijeve podlaktice postarijemu muškarcu, očito vrlo važnome u svojoj zajednici. Ne samo da su prapovijesni kirurzi napravili rez kremenom oštricom na anatomski najispravnijem mjestu, nego su, čini se, na operaciji primijenili anesteziju i dezinficirali ranu.

Važan pacijent

O tom nalazu francuskog Nacionalnog instituta za preventivna arheološka istraživanja oduševljeno piše londonski The Times, a činjenice u članku temelje se na prilogu troje arheologa objavljenom u britanskom časopisu Antiquity.

Nalazi koji upućuju na prapovijesnu amputaciju podlaktice sa šakom otkriveni su u neolitičkom grobu između mjesta Buthiers i Boulancourt, otprilike 70 km južno od Pariza.
Pacijent je najvjerojatnije imao poveću društvenu važnost jer mu je grob bio znatno veći od susjednih, a uz kostur su pronađeni kremeni vršak koplja, oštrica sjekirice te uz noge kostur mlade domaće životinje. Jedino što je kosturu nedostajalo bila je podlaktica sa šakom.

– Posebno smo pozorno proučili ostatak zgloba nadlaktice i podvrgnuli ih nizu bioloških, radioloških i drugih testova da razumijemo što mu se dogodilo s rukom – kaže arheologinja Cecile Buquet-Marcon.

Rez je bio vrlo čist, znalački izveden, a na kostima nije bilo nikakvih znakova sepse, što znači da je rana tretirana u razmjerno čistim uvjetima, a budući da nije bilo znakova nehotičnih okrznuća kosti, zaključuje se da je ruka amputirana pod anestezijom.
Buquet-Marcon tvrdi da je za to poslužila halucinogena biljka datura, a rana je držana sterilnom oblozima s kaduljom.

Drevni kirurzi

– Vjerojatno je bio ratnik ili lovac, pa mu je ruka ozlijeđena u borbi ili lovu te je bilo nužno donijeti odluku o amputaciji. Rana je zarasla, a pacijent je nastavio živjeti više mjeseci, a možda i više godina poslije operacije. Bolovao je od osteoartritisa, a prilozi u grobu govore da je pokopan kao ugledan član zajednice – kaže Cecile Buquet-Marcon.
Precizan, odlučan rez i poznavanje anatomije mogli su imati lovci, ali za anesteziju i sterilizaciju to su morali biti liječnici.

Pogledajte na vecernji.hr

Komentari 6

UK
Ugo Kajvez
00:02 27.01.2010.

Postoje mnoštvo dokaza da je ljudska civilizacija čak starija nego što se slžbeno želi priznati .... cca 10 tis. i više god. stim da su vjerojatno imali čak razvijeniju teh. i civilizaciju od današnje .. (npr, klesanje, prenos, i ugradba kamenih blokova preko 2000 tona u jednom komadu! ... danas nepostoji teh. koja to može izvesti)

OB
-obrisani-
18:09 26.01.2010.

I što sad? I dalje ćemo, svim dokazima unatoč, morati misliti o ljudima iz neolita ( to je NAŠA oznaka tog vremena, oni su ga zvali moderno doba valjda) kao o primitivnim lovcima i skupljačima plodova???? Ponekad stvarno iritira nadutost znanstvene zajednice (kojom se posljedično kitimo i mi) koja o sebi misli kao o najnaprednijoj u povijesti. A nikako razjasniti kako su graditelji piramida transporttirali kamene blokove teške 300 tona, kako dizali obeliske teške 800 tona što mi danas, svoj tehnologiji unatoč, nismo sposobni.

OB
-obrisani-
18:12 26.01.2010.

Još jedan dokaz silne gluposti darvinista i njihova tumačenja povijesti.