Andrej Plenković:

'To je nedopustivo. Ako je Stier aludirao na bilo koga u stranci, mora se očitovati'

Foto: Igor Soban/PIXSELL
Izborni sabor zajednice poduzetnika i obrtnika HDZ-a
Foto: Igor Soban/PIXSELL
Izborni sabor zajednice poduzetnika i obrtnika HDZ-a
Foto: Igor Soban/PIXSELL
Izborni sabor zajednice poduzetnika i obrtnika HDZ-a
Foto: Igor Soban/PIXSELL
Izborni sabor zajednice poduzetnika i obrtnika HDZ-a
Foto: Igor Soban/PIXSELL
Izborni sabor zajednice poduzetnika i obrtnika HDZ-a
Foto: Igor Soban/PIXSELL
Izborni sabor zajednice poduzetnika i obrtnika HDZ-a
Foto: Igor Soban/PIXSELL
Izborni sabor zajednice poduzetnika i obrtnika HDZ-a
Foto: Igor Soban/PIXSELL
Izborni sabor zajednice poduzetnika i obrtnika HDZ-a
07.04.2018.
u 16:52
Mislim da smo s postupkom ratifikacije ove Konvencije, ušli u bit, želimo jaču zaštitu žena od nasilja, a ideološka pitanja smo adresirali Interpretativnom izjavom - rekao je premijer Plenković
Pogledaj originalni članak

Predsjednik HDZ-a i premijer Andrej Plenković rekao je u subotu  kako se od političkog tajnika očekuje da bude prvi suradnik predsjednika stranke i glavnog tajnika i taj posao radi na tragu HDZ-ove politike jer, rekao je, nitko nije na funkciji samo osobno, nego je dio šireg tima.

Novinari su od Plenkovića u pauzi Izbornog sabora HDZ-ove Zajednice poduzetnika i obrtnika pitali je li se čuo s HDZ-ovim političkim tajnikom Davorom Stierom u vezi njegove izjave i dodali da ga je Stier optužio za ucjenu.

Stier, koji se zalaže da zastupnici o Istanbulskoj konvenciji glasaju po savjesti, najavio je da će on glasati protiv, a Večernji list piše da mu je Plenković na Predsjedništvu stranke rekao da u tom slučaju više ne može biti politički tajnik stranke. Uoči sjednice je Stier, s obzirom na primjedbe da je on klerikalac, rekao da su najveći antiklerikalci vjernici koji pokušavaju slijediti Kristov nauk, a najveći klerikalci među političarima oni koji se povremeno pojave u crkvi da bi pokupili pljesak.

Odgovarajući na pitanja novinara, Plenković je rekao da bi Stier trebao pojasniti svoju izjavu i ako na nekoga misli neka bude eksplicitan te da to neće komentirati. Na novinarsku tvrdnju da ga je Stier optužio za ucjenu, Plenković je rekao kako je to nedopustivo i da to nije točno. "Ako je mislio na bilo koga u stranci, mora se do kraja očitovati, a aluzije i orkestrirane komentare s određenih medijskih punktova odbacujem. To nije točno, to nije stil moje Vlade ni mene osobno ni HDZ-a kako ga ja vidim, nego obrnuto," poručio je.

"Političari trebaju slijediti političku platformu na kojoj su izabrani, zadaća parlamentarne većine je da podupire Vladine prijedloge pogotovo one osjetljive. Nismo u različitim strankama, ali možemo imati različita mišljenja," rekao je Plenković. "U HDZ-u kakvog ga vodim, dijalog, međusobno razumijevanje,  kompromis pa i pristajanje na različita stajališta ne znači da će netko izaći iz stranke ili da će ga netko isključiti, to nije refleks niti praksa, a kamo li ni nekakvo ucjenjivanje. Povlačimo poteze iza kojih svi možemo stati, a ne samo neki. To je bit ove rasprave i onaj tko iole razumije funkcioniranje političkih stranaka i donošenje odluka shvaća o čemu se radi," poručio je Plenković.

Rekao je kako se od političkog tajnika očekuje da bude prvi suradnik predsjednika stranke i glavnog tajnika. "On je ostao na toj funkciji i od njega se očekuje da taj posao radi na tragu HDZ-ove politike i nitko od nas na toj funkciji ne može biti samo osobno i individualno, mora biti dio šireg tima. To je bila poruka koju sam rekao članovima Predsjedništva HDZ-a, to ćemo reći na Klubu zastupnika, a to su i ministri jako dobro razumjeli," rekao je Plenković. 

Dodao je da mu je žao što Stier "iz nekih njemu poznatih razloga nije ostao na izuzetno važnoj dužnosti potpredsjednika Vlade i ministra vanjskih i europskih poslova za koje je imao kvalifikacije."

"Mislim da smo s postupkom ratifikacije Istanbulske konvencije išli u bit, želimo jaču zaštitu žena od nasilja u obitelji, ideološko svjetonazorska pitanja smo adresirali interpretativnom izjavom koja na ozbiljan način shvaća i prepoznaje, čuje strahove određenog dijela biračkog tijela u hrvatskom društvu i zbog toga je ta izjava tu i ona je svojevrsni tumač i vodič institucijama i tijelima hrvatske države o provedbi Konvencije na nacionalnoj razini. I stoga ako smo napravili taj napor i ako je on plod konzultacija s pravnim stručnjacima i službama Vijeća Europe iza koje stoji čvrsta politička volja Vlade da ju donosi, onda smo našli svakom dobronamjernom način da vidi da su zaštićeni i ti strahovi ako ih ima," istaknuo je Plenković.

"Ono što je važno, glasanje po savjesti ili ne po savjesti, hoćemo li dijeliti zastupnike u Klubu HDZ-a na one s malo više ili s malo manje savjesti," upitao je Plenković. U konačnici radi se  o ispunjavanju HDZ-ovog predizbornog programa i zapadne orijentiranosti Vlade i nema nikakve promjene smjera, naglasio je Plenković. 

Ocijenio je kako je to jedna vrsta manipulacije i demagogije koja se događaja u jednom dijelu komunikacijskog prostora kakav još nije viđen. Rekao je kako ne želi "da ona dovede ljude u situaciju da se jedna tema koja je u svakom konkretnom izričaju na samom rubu apstraktnosti postaje tema koja već danima dominira". Upitao je kako to da kolege Nijemci, Austrijanci i Talijani konsenzusom usvajaju takve dokumente, pa i HDZ BiH.

"Vodimo dijalog s Katoličkom crkvom" 

Upitan o pismu kardinala Josipa Bozanića u kojem poručuje da ne treba žuriti s ratifikacijom, Plenković je odgovorio kako vode dijalog s HBK i Zagrebačkom nadbiskupijom i drugim važnim akterima u Katoličkoj crkvi u Hrvatskoj.

"Mislim da smo učinili sve u tom dijelu da razjasnimo što je bit tog dokumenta. Imamo apsurdnu situaciju da lijevoliberalna Vlada potpiše dokument i tri godine ga bez razloga ne ratificira, a istodobno nama pokreću interpelaciju .U jednom smo u apsurdnom trenutku kao stranka koja je pridonosila izradi Konvencije i sada provodi što je planirala, mislim da smo stvar adresirali, razjasnili. Tu ćemo poziciju držati, bit će rasprava konvencija će se ratificirati, a provedbom ćemo dokazati da svi oni koji imaju određene bojazni  trebaju  imati povjerenje u vlast koja je dobila povjerenje na izborima," poručio je.

Plenković optimističan u vezi postizanja nagodbe u slučaju Agrokor

Premijer Andrej Plenković komentirao je i istuaciju oko Agrokora. Izrazio je optimizam da će se podmirenje vjerovnika Agrokora nagodbom postići do 10. srpnja, do kada je produljen rok za taj postupak, te istaknuo kako je Vlada odvažnim potezom u proteklih godinu dana spriječila gospodarske, financijske i za tržište rada izuzetno negativne posljedice, koje se, rekao je, zapravo nisu ni osjetile.

U zamršenoj situaciji u kojoj su financijski vjerovnici u najvećoj mjeri ti koji su zatečeni logično je da buduća struktura vlasništva reflektira one koji su u toj poziciji, rekao je Plenković novinarima u stanci  izbornog sabora HDZ-ove Zajednice poduzetnika i obrtnika, odgovarajući na upit o ulasku ruskih investitora u vlasnički udjel Agrokora.

"Što se tiče geostrateških elemenata, nikada kao Vlada nismo imali rezerve prema bilo kojem investitoru koji će u Hrvatskoj poslovati sukladno propisima i standardima i to pokazuje da nemamo nikakvu skepsu... Ima li teorija zavjera - mislim da ne.  Smatram da su svi oni koji su davali novac to činili u vjeri u neki poslovni plan ili projekt, a ne s ambicijom za nešto drugo i da buduća vlasnička struktura koja će imati ruske, američke, europske, domaće i razne druge vlasnike u biti karakterizira globalno gospodarstvo," rekao je Plenković.

"S te strane bitna je ekonomska budućnost kompanije, njezina profitabilnost i u konačnici ekonomska budućnost svih koji su na nju naslonjeni. Ne vidim nikakav strah i siguran sad da će financijski  vjerovnici i banke u nekoj budućnosti gledati i neki drugi izlaz jer nisu tu da se bave maloprodajom ili bilo čime drugim," rekao je Plenković. 

Istaknuo je da hrvatska država, davši sudu mogućnost da imenuje izvanrednu upravu, nije dopustila da se u tom procesu procesu donose bilo kakve odluke koje bi bile arbitrarnog karaktera.

Ocijenio je kako je važno da je osigurano vrijeme za prilagodbu brojnih partnera kompanije da stanu na noge i opstanu, ustvrdivši kako nije došlo do gubitka radnih mjesta i da je ekonomskom nagodbom osigurana njihova budućnost. Važno je, kazao je, da se takva situacija ne ponovi, važan je način poslovanja, poštovanje zakonskih rokova, plaćanje poreznih obveza, neulažanje u međuovisne aranžmane koji su na rubu održivosti, jer kada se dogodi kriza vidi se koliko su komplicirani, rekao je Plenković. Dodao je kako bi transformativni učinak tog procesa trebao omogućiti cijelom hrvatskom gospodarstvu zakonito kvalitetno poslovanje. 

Potpredsjednica Vlade i ministrica gospodarstva, poduzetništva i obrta Martina Dalić rekla je da se u budućoj vlasničkoj strukturi Agrokora reflektira struktura njegovih vjerovnika, financijskih institucija, fondova, obveznica koje su tijekom prethodnog razdoblja prije formiranja izvanredne uprave posuđivali novac. "Govorimo o 57 milijardi kuna, priroda je procesa i inslovencijskog postupka da se vjerovnici koji su posuđivali novac naplaćuju na način da se jedan dio dugova prenosi na novi dug, drugi će se naplatiti kroz vlasništvo, a dio će se morati otpisati," rekla je Dalić. 

Milošević: Borba za poduzetnike je ujedno borba za interese građana

Predsjednik HDZ-a Andrej Plenković istaknuo je kako je Izborni sabor HDZ-ove Zajednice poduzetnika i obrtnika prigoda za stavljanje u fokus hrvatskog gospodarstva, rasta i razvoja i svega što je Vlada radila proteklih godina na poboljšanju rasta, smanjenju duga, povećanju suficita, podizanje kreditnog rejtinga, rastu zapošljavanja, smanjenju nezaposlenosti, stvaranju pozitivnog ozračja za zapošljavanje za poduzetnike i obrtnike. Taj krug ljudi ima društvenu odgovornost i da svoju ambiciju, odvažnost i ideju kojom žele boljitak za svoju tvrtku stave u funkciju zemlje i društva, rekao je. 

"Vjerujem da će Ivan Domagoj Milošević, kao kandidat za predsjednika na Izbornom saboru, dobiti podršku i nastaviti kvalitetno voditi Zajednicu idućih nekoliko godina," rekao je Plenković novinarima. 

Ivan Domagoj Milošević naglasio je da žele osnažiti Zajednicu poduzetnika i obrtnika i izrazio uvjerenost da je borba za njihove ujedno borba za interese svih građana jer bez jakih poduzetnika nema ni jakog gospodarstva, rasta plaća mirovina i socijalnih prava i svega što hrvatsko društvo očekuje.

Bit ćemo snažna podrška Vladi u provođenju strukturnih reformi kako bismo snažno napredovali, jer Hrvatska ima potencijal, a hrvatski poduzetnici imaju želju volju i optimizam za sudjelovanjem u reformama i uklanjanjem prepreka u poslovanju i poreznom opterećenju koje vlada već provodi, rekao je Milošević.  

U Tuđmanovo doba HDZ je stalno padao, a onda se ukazao Sanader:

Foto: Siniša Hančić/PIXSELL
Franjo Tuđman
Foto: Sinisa Hančić/PIXSELL
Franjo Tuđman
Foto: Sinisa Hančić/PIXSELL
Franjo Tuđman
Foto: Patrik Macek/PIXSELL
Franjo Tuđman
Foto: Patrik Macek/PIXSELL
Ivo Sanader
Foto: Patrik Macek/PIXSELL
Ivo Sanader i Jadranka Kosor
Foto: Jurica Galoić/PIXSELL
Ivo Sanader
Foto: Marko Lukunić/PIXSELL
Jadranka Kosor
Foto: Slavko Midžor/PIXSELL
Tomislav Karamarko
Foto: Marko Lukunić/PIXSELL
Andrej Plenković

Pogledajte na vecernji.hr

Komentari 126

PP
pp
15:50 07.04.2018.

Briselski ćato se preobrazi u gender raptora kad treba nametat briselske perverzije u Hrvatskoj...

PP
pp
15:56 07.04.2018.

Pustolovine istambulske nevjeste...

PP
pp
15:49 07.04.2018.

Ma dosta te je više napuhanko...pretjerao si...