NAKON POSJETA SAD-u

Arafat prihvatio poziv da posjeti Hrvatsku

13.11.2001.
u 00:00
* Mesić: Iseljeništvu ne trebaju političke stranke
Pogledaj originalni članak

U nedjelju u 16.30 sati hrvatski predsjednik Stipe Mesić po redu letenja u zrakoplovu Lufthanse, na liniji 401, poletio je prema Frankfurtu iz zračne luke JF Kennedy. Prije napuštanja New Yorka Mesić se šalio kako se nada da se zrakoplov neće opet pokvariti kao što je bilo kad je u petak putovao u Ameriku: - Zamislite da se zrakoplov pokvario u zraku, a ne na pisti frankfurtske zračne luke. To bi bila vijest za vas novinare.

Rezimirajući nepuna dva radna dana provedena u New Yorku, Mesić je rekao da je zadovoljan jer procjenjuje da je napravljeno puno dobroga za Hrvatsku.

- Kad sam završio govor u Općoj skupštini UN-a, prišlo mi je dvadesetak državnika i čestitalo. Ugodno sam iznenađen i to je veliko priznanje Republici Hrvatskoj. Susret s predsjednikom Bushom potvrdio je da je Hrvatska na pravom putu i da se u američkim i međunarodnim političkim krugovima prepoznaju naša nastojanja da izgradimo demokratsko društvo i praktično sudjelujemo u antiterorističkoj koaliciji koja pokazuje kojem civilizacijskom okruženju pripadamo. Jaser Arafat prihvatio je moj poziv da posjeti Hrvatsku, razgovarao sam sa slovenskim, pakistanskim i albanskim predsjednikom i sve su to bili korisne međusobne razmjene mišljenja i informacija, pa stoga tvrdim da je boravak u New Yorku na zasjedanju Opće skupštine uvijek puno više od protokolarnih predsjedničkih susreta. Ovdje se pružaju mogućnosti da razgovarate s državnicima i voditeljima delegacija s kojima niste planirali susrete i ti su osobni kontakti važni - rekao je Mesić.

Predsjednik Mesić naglasio je kako je nakon kratkog susreta s predstavnicima nekoliko hrvatskih udruga u Americi shvatio da je međusobna informiranost iseljeništva i domovine slaba i da dijasporom kruže razne priče koje nisu točne. - Povezanost s iseljenicima treba produbiti, ali tvrdim da je prošlo vrijeme potrebe za osnivanjem političkih stranaka u iseljeništvu. Našim ljudima treba dati prave informacije i poticati njihova ulaganja u Hrvatsku - rekao je Predsjednik.

U blizini predsjednika Mesića, tijekom njegova boravka u New Yorku, zapažen je i Budimir Lončar, posljednji ministar vanjskih poslova SFRJ.

- Devedesete su bile teške i opasne godine. Dok sam bio predsjednik Jugoslavije, u Beogradu sam odlično surađivao s gospodinom Lončarom, ali tada i u godinama koje su uslijedile nije se moglo i nije bilo potrebno previše pričati o tome. Danas otvoreno kažem da je Lončar pomagao Hrvatsku u to vrijeme, kao što je to radio i sve godine nakon odlaska iz Beograda. Ugled Budimira Lončara u UN značajan je i to treba cijeniti - rekao je Mesić. Prije odlaska iz New Yorka naglasio je važnost najnovijeg hrvatskog diplomatskog uspjeha u UN. Od početka iduće godine Hrvatska će voditi ECOSOC, Gospodarsko-socijalno vijeća UN-a, čiji će predsjednik biti hrvatski veleposlanik dr. Ivan Šimonović.

Susret ministra vanjskih poslova Tonina Picule i europskoga povjerenika za vanjske odnose Chrisa Pattena jučer u New Yorku bio je prvi nakon što je Hrvatska potpisala Sporazum o stabilnosti i pridruživanju. Patten je izrazio spremnost u svakom trenutku doći u Zagreb i savjetima pomoći što brži nastavak hrvatskog pridruživanja EU. Picula je govorio i na Konferenciji UN-a o sporazumu o zabrani nuklearnih pokusa.Sa crnogorskim kolegom B. Lukovcem potvrdio je spremnost Zagreba i Podgorice da se putem Međudržavne komisije riješi pitanje granice na Prevlaci.

Jadranka Jureško-Kero

Pogledajte na vecernji.hr