RAZOTKRIVEN U ŠPIJUNAŽI

Britanski bivši vojnik špijunirao za Iran, pred sudom se pravdao: 'Htio sam biti dvostruki agent'

Foto: Metropolitan Police/Pixabay
1/4
28.11.2024.
u 21:02

Nakon presude, predstavnici britanskog tužiteljstva upozorili su na ozbiljne posljedice Khalifeovih postupaka. “Njegove radnje mogle su ugroziti živote pripadnika vojske i narušiti nacionalnu sigurnost,” izjavila je Bethan David, voditeljica protuterorističkog odjela.

Daniel Khalife, bivši pripadnik britanske vojske, koji izazvao je nevjerojatnu potragu nakon spektakularnog bijega iz zatvora prošle godine, ovog tjedna proglašen je krivim za špijunažu za Iran, no oslobođen je optužbe za lažnu dojavu o bombi. Presuda, koja je donesena u četvrtak, predstavlja vrhunac slučaja koji je otkrio složenu mrežu špijunskih aktivnosti, lažnih dokumenata i ugrožavanja nacionalne sigurnosti.

Khalife, danas 23-godišnjak, prema pisanju The Guardiana stajao je mirno na sudu u plavoj košulji i svijetlim hlačama dok su mu sudske odluke bile čitane. Nije pokazao nikakve emocije, čak ni dok je proglašavan krivim za dva djela povezana sa špijunažom. Tijekom suđenja priznao je bijeg iz zatvora, kada se skrio ispod dostavnog vozila, ali je tvrdio da je njegova špijunska djelatnost bila zamišljena kao pokušaj suradnje s britanskim sigurnosnim službama u ulozi dvostrukog agenta. Međutim, tužitelji su ga optužili da je iskoristio svoj položaj za prikupljanje povjerljivih informacija, uključujući imena pripadnika specijalnih postrojbi poput SAS-a i Special Boat Servicea. Sudu je predočen dokaz da je Khalife fotografirao ručno napisani popis 15 vojnika, temeljen na internoj tablici o promaknućima iz lipnja 2021.

Iako je tvrdio da nikada nije poslao tajne podatke Iranu i da je većinom slao beskorisne ili izmišljene dokumente, tužitelji su istaknuli da je njegov pristup bio “ciničan i opasan”, s potencijalno katastrofalnim posljedicama za britansku vojsku. Jedan od najkontroverznijih trenutaka suđenja odnosio se na Khalifeovu povezanost sa slučajem Nazanin Zaghari-Ratcliffe, britansko-iranske humanitarke koja je godinama bila zatvorena u Iranu. Tužitelji su tvrdili da je Khalife 2021. poslao lažni dokument Iranu u kojem je tvrdio da britanska vlada ne namjerava pregovarati o njezinom oslobađanju bez rješavanja starog duga od 400 milijuna funti.

Poruka u dokumentu glasila je: “Neće biti napretka u vraćanju Nazanin u UK bez daljnjeg podmirivanja duga Islamskoj Republici. Velika Britanija neće plaćati otkupnine neprijateljskim nacijama.” Dokumenti su, prema optužbi, mogli ozbiljno ugroziti Zaghari-Ratcliffeinu sigurnost. Njezino oslobađanje uslijedilo je tek nakon što je britanska vlada riješila dugovanje iz 1970-ih, ali su tužitelji naglasili da je Khalifeovo djelovanje bilo nepromišljeno i potencijalno opasno. Policija je tijekom uhićenja u siječnju 2022. pretražila Khalifeovu sobu u bazi MoD Stafford i pronašla niz lažnih dokumenata – u papirnatom i digitalnom obliku – koji su navodno potjecali od visokih vojnih dužnosnika, članova parlamenta i sigurnosnih službi. Tužitelji su tvrdili da je Khalife pomno pazio da ne ostavi tragove o tome koje je dokumente poslao Iranu.

Bijeg iz HMP Wandswortha bio je samo jedan od Khalifeovih poteza koji su izazvali nevjericu. Tijekom suđenja, sud je čuo da je Khalife planirao lažni pokušaj bijega u kolovozu 2023. kako bi bio premješten u zatvorsku jedinicu s visokim osiguranjem, no nakon što taj incident nije prijavljen upravi, odlučio se za stvarni bijeg. U svojoj obrani tvrdio je da je želio izbjeći zatvor sa seksualnim prijestupnicima i teroristima te da je njegov bijeg bio očajnički čin. Nakon presude, predstavnici britanskog tužiteljstva upozorili su na ozbiljne posljedice Khalifeovih postupaka. “Njegove radnje mogle su ugroziti živote pripadnika vojske i narušiti nacionalnu sigurnost,” izjavila je Bethan David, voditeljica protuterorističkog odjela.

>>> FOTO Biden jurio na zajedničko fotografiranje s čelnicima G20, ondje ga dočekalo neugodno iznenađenje – pozirali su bez njega

1/52
Ključne riječi

Još nema komentara

Nema komentara. Prijavite se i budite prvi koji će dati svoje mišljenje.
Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije