opskrba energenata

Austrija: Situacija s opskrbom plina još je uvijek dramatična. Ne želimo stanje kao u Hrvatskoj i Sloveniji

Foto: Vjeran Zganec Rogulja/PIXSELL
Zbog nove odluke Vlade zatvorila se benzinska crpka Silec u Varaždinu
Foto: Emica Elvedji/PIXSELL
Ilustracija za poskupljenje Plina
Foto: Tomislav Miletic/PIXSELL
Može li Hrvatska bez ruskog plina?
Foto: Tomislav Miletic/PIXSELL
Može li Hrvatska bez ruskog plina?
Foto: Pixabay/Ilustracija
benzinska
01.08.2022.
u 22:22
Ministrica energetike Gewessler je istaknula kako je trenutačno ovisnost Austrije o ruskom plinu “pala s 80 na ispod 50 posto”.
Pogledaj originalni članak

Nakon sastanka proširenog Kriznog kabineta austrijske savezne vlade s predstavnicima oporbe, pokrajina, socijalnih partnera, opskrbljivača energentima i stručnjacima danas su predvečer kancelar Karl Nehammer, potkancelar Werner Kogler i ministrica energetike i zaštite okoliša Leonore Gewessler održali konferenciju za medije na kojoj su izvjestili javnost o aktualnoj situaciji s opskrbom energenata u zemlji, daljnjim planovima uskladištenja plinom, planiranoj “kočnici” pri obračunu cijene električne energije, te mjerama rasterećenja građana ublažavanjem poskupljenja.

Kako je Nehammer napomenuo bio je to informacijski “update” u “vrlo konstruktivnoj klimi” i nisu donesene nikakve nove odluke. Istakao je kako je već postignut “važan uspjeh” što se tiče skladištenja plina.“Spremnici se i dalje lagano pune, a od ponedjeljka i  u Haidachu u Salzburgu. Trenutačno je uskladišteno više od 50 posto kapaciteta, što odgovara količini polugodišnje potrošnje”, rekao je austrijski kancelar. Dodao je kako su “od potrebnih 76 terawatt sati koje do zime treba uskladištiti kao strateške rezerve već su  50 terawatt sati u spremnicima, a da je i kod diverzifikacije postignut primjetan napredak”. 

Foto: Pixabay/Ilustracija
benzinska

Potkancelar Kogler je ustvrdio kako je unatoč dosad postignutog uspjeha situacija s opskrbom plina “još uvijek dramatična”.
“Trenutačno se polazi od toga da je prije sezone grijanja moguće spremnik napuniti na 80 posto”, dodao je. Napomenuo je kako Austrija ima “ogromne kapacitete skladištenja plina, s obzirom na broj stanovnika i da ako se ovako nastavi već će sljedeći tjedan imati 60 posto ukupnog kapaciteta”.  Kogler je rekao kako je to “dobra vijest”, a da je”loša vijest” da se može dogoditi da Rusija na temelju ratnih događanja ili “iz vlastite inicijative” kompletno obustavi isporuku plina. Stoga se mora, kako je upozorio, u slučaju daljnje eskalacije situacije računati i na to da će “možda sljedeće godine zima biti još teža od ove”. 

Osvrnuvši se na zahtjeve oporbe da Vlada treba da odredi maksimalne maloprodajne cijene  motornih goriva, kako bi one bile snošljive za austrijske građane, potkancelar je rekao kako austrijska Vlada ne želi situaciju kao u Mađarskoj gdje stranci plaćaju skuplje benzin i dizel nego mađarski građani, je je to protivno odredbama EU-a.

“Ali ne želimo ni situaciju kao u Hrvatskoj i Sloveniji gdje male benzinske stanice prestaju raditi, jer ne mogu opstati s tamo određenom cijenom”, pojasnio je Kogler. 
Ministrica energetike Gewessler je istaknula kako je trenutačno ovisnost Austrije o ruskom plinu “pala s 80 na ispod 50 posto”. 

Napomenula je kako je 24. veljače, kada je počela invazija Rusije na Ukrajinu,” prekretnica ne samo u sigurnosnoj nego i u energetskoj politici.

“Onako kao što je bilo više nikada neće biti”, konstatirala je. Austrijancima je poručila kako je situacija s opskrbom energentima “zahtjevna”, ali da se “nitko u Austriji u zimi neće smrzavati”. Izrazila je uvjerenje kako je  cilj od 80 postotne popunjenosti spremnika plinom “moguće dostići”.

Foto: Tomislav Miletic/PIXSELL
Može li Hrvatska bez ruskog plina?

Druga važna točka dnevnog reda proširenog vladinog Kriznog kabineta bila je ublažavanje poskupljenja prouzročenog rekordnom inflacijom od 9,2 posto u srpnju i mjere rasterećenja austrijskih građana.

Nehammer je rekao kako je bilo riječi i o  “kočnici” pri obračunu  cijene električne energije na računima potrošača. Prijedlog kako će to izgledati, prema Nehammerovim riječima bit će gotov do kraja kolovoza. Potrošači bi za jedan dio svoje potrošnje trebali dobiti od vlade utvrđenu fiksnu, nisku cijenu struje, a ostatak ukupne potrošnje opskrbljivači bi imali pravo obračunati po normalnoj tržišnoj cijeni. Omjeri još nisu poznati, a spominjano je najviše dvije trećine niže cijene, kako bi potrošači bili motivirani za štednju.
Austrijski kancela jer istakao kako vezano uz poskupljenje troškova života i rekordnu inflaciju već ovaj mjesec počinje najavljena isplata povećanih naknada i pomoći predviđena antiinflacijskim Paketom mjera “teškim” 6 milijardi eura, kako bi se rasteretilo austrijske građane. Potom je pobrojao sve mjere i novčane iznose jednokratne i višekratne pomoći koje će već u kolovozu prvo početi dobivati oni s manjim primanjima i obitelji s djecom, kao i socijalno ugrožene osobe, a u rujnu i listopadu postupno i svi ostali građani, te poduzetnici. Mjere će biti na snazi u raznim vidovima poreznih olakšica i u prvom dijelu sljedeće godine. 

Oporbi, posebice socijaldemokratima (SPÖ),  sve to je premalo i presporo što čini austrijska Vlada “narodnjaka” (ÖVP) i “Zelenih” i od Vlade traži da hitno zaštiti Austrijance tako da stavi “poklopac na cijene” odnosno odredi najviši iznos cijena za plin, struju i motorna goriva, ukine ili prepolovi iznos PDV-a za živežne namirnice, te snizi stanarine.

Ključne riječi
Pogledajte na vecernji.hr

Komentari 21

Avatar mofo
mofo
23:47 01.08.2022.

Koji naslov navlakusa... Spojilo ste situaciju sa opskrbom plina sa hrvatskom situacijom sa gorivom gdje navodno benzinske postaje ne mogu prezivjeti u jedan naslov smisljen da se dize panika pred ogrijevnu sezonu.. prekrasno...

AV
avangero
06:00 02.08.2022.

A nisam vidio da su se male benzinske pozatvarale, a ovi iz Austrije vide, čudno je to

XA
xaron
00:13 02.08.2022.

Dakle EU je uvela sancije Rusiji i to je OK. Odličili su da postepeno uklone Ruski plin sa svog tržišta i to je OK, a onda Rusi odluče da im u tome pomognu i sami smanje dotok ( smanje zavisnost) plina u EU i tada počinju problemi u EU ? Pa ako je več sama EU odlučila da smanji količinu Ruskog plina što je problem kad im Rusi u tome pomažu i sami počnu smanjivati količine plina i time automatski smanjuju ovisnost EU od Ruskog plina. To je iz one priče o zbunjenom i l…