Nakon što je čelnik austrijske Narodne stranke (ÖVP) kancelar Karl Nehammer jučer nakon sastanka s čelnikom krajnje desne Slobodarske stranke (FPÖ) Herbertom Kicklom na konferenciji za medije izvijestio javnost, da se njegovi narodnjaci protive koaliranju s Kicklovim slobodnjacima, danas je i Kickl sazvao Pressicu i iznio što on misli o Nehammeru i jučerašnjem razgovaranju s njim u četiri oka.
Naime, kao što je poznato, Kicklov FPÖ je s 29 posto glasova pobijedio 29. rujna na parlamentarnim izborima u Austriji, potisnuvši Nehammerove narodnjake na drugo mjesto. Treći su bili socijaldemokrati (SPÖ). Međutim. kao relativnom pobjedniku Kicklu, koji smatra da on mora postati kancelar, što je već rekao i predsjedniku Austrije Alexanderu Van der Bellenu, za formiranje vlade i većine u parlamentu potreban je koalicijski partner. I tako se je našao u neobranom grožđu, jer s njim niti jedna druga stranka ne želi koalirati.
Austrijski predsjednik koji povjerava mandat za sastav Vlade, dosad ga Kicklu nije povjerio, a kako analitičari tvrde, najvjerojatnije niti neće, zbog euroskeptičnog i proruski usmjerenog FPÖ-a i njegovog čelnika. U tom slučaju, drugi na redu je kancelar Nehammer i njegov ÖVP. I to je ono što Kickl nikako ne može podnijeti i stalno ističe da iza njega stoji 1,4 milijuna austrijskih birača, koji su mu ukazali povjerenje za sastav nove savezne vlade. Nehammer mu je jučer odmah poručio kako, iako je izborni pobjednik, ne smije zaboraviti da ga 72 posto austrijskih birača nije biralo. Uz napomenu kako je Kickl iz mnogih primjera sam pokazao da “nije spreman za preuzimanje odgovornosti”.
Naravno, to, inače buntovni Kickl ne želi samo tako progutati, pa je danas na Pressici uzvratio udarac Kicklu nazvavši ga “uvrijeđenim gubitnikom”. Uz poruku, kako je “suradnja samo pitanje želje”. “On Kickl, je ispružio ruku za zajedničku suradnju, ali Nehammer ju ne želi niti po koju cijenu”, ustvrdio je čelnik krajnje desnog FPÖ-a, koji je šefu narodnjaka predao mapu s programom za početak sondirajućih razgovora o koaliranju FPÖ-a i ÖVP-a.
“Ima se osjećaj, da netko pokušava, što je moguće brže zatvoriti vreću”, istakao je Kickl, aludirajući na tročlanu koaliciju bez FPÖ-a. Također je prebacio Nehammeru, da sve to radi samo kako bi “ostao kancelar”.
Kickl je naglasio kako jučerašnji “NE” Nehammerovih narodnjaka za koaliranje s njegovim FPÖ-om ne vidi kao “konačni rezultat” nego kao “međustanje”. Uz opasku, kako se pita, kako na sve to gleda “ostatak ÖVP-a i birači”. I poruku, kako njegova ruka i nadalje je ispružena, i da on, za razliku od Nehammera “neće izbjegavati odgovornost”.
Za Kicklov FPÖ ne postoji mogućnost da se domogne vlade bez Nehammerovog ÖVP-a. Zato je KIckl javno predložio vodstvu Narodne stranke da oduzme Nehammeru stranačko kormilo i omogući da slobodnjaci i narodnjaci ipak uđu u “politički brak”. Naravno, to narodnjacima, koji čvrsto stoje iza Nehammera, ne pada, ni u kojem slučaju, na pamet.
Prognoze pokazuju da bi prije narodnjaci (ÖVP) mogli predvoditi tročlanu koaliciju s trećeplasiranim socijaldemokratima (SPÖ) i manjim strankama poput Neosa ili Zelenih. Ali Neosi su vjerojatniji! Stoga se je danas Nehammer u Beču sastao s čelnikom socijaldemokrata Andreasom Bablerom, te potom i s čelnicom Neosa Beate Meinl-Reisinger.
Sutra se socijaldemokrat Babler sastaje službeno i s Kicklom, kako je to zatražio austrijski predsjednik. Međutim socijaldemokrati već desetljećima čvrsto stoje iza svoje odluke da neće niti pod kojim uvjetom u koaliciju s krajnje desnim FPÖ-om, što su i ovoga puta jasno dali do znanja prije i nakon izbora.
Stoga je sve izglednije da će Austriji na vlast doći trostranačka koalicija ÖVP - SPÖ i Neos, na čelu sa staro/novim kancelarom Nehammerom, navode austrijski mediji. Uz napomenu, kako na kraju tjedna Kickl, Nehammer i Babler će austrijskog predsjednika izvijestiti o rezultatima njihovih ovotjednih razgovora. Potom se očekuje da se predsjednik Van der Bellen oglasi i nekome od stranačkih čelnika povjeri mandat za sastav nove austrijske Vlade.
Da podsjetimo! Predsjednik Alexander Van der Bellen je zbog izuzetno komplicirane i zategnute postizborne situacije prošli tjedan naložio čelnicima triju stranaka s najviše osvojenih glasova - FPÖ, ÖVP i SPÖ - da ovaj tjedan međusobno razgovaraju, svaki sa svakim, kako bi postalo “posve jasno” tko s kim može, a tko ne, te tko bi od njih s drugim partnerom ili partnerima mogao složiti parlamentarnu većinu i stabilnu vladu. I da Austrija izađe iz sadašnje za predsjednika, ali i sve ostale aktere, neugodne “pat situacije”.