Od subote ljetne tarife

Vožnja autocestama HAC-a i ARZ-a skuplja 10 posto

Foto: Sanjin Strukić/PIXSELL
Vožnja autocestama HAC-a i ARZ-a skuplja 10 posto
28.06.2017.
u 07:10
Više cijene cestarine ljeti dio su dogovora Hrvatske sa Svjetskom bankom oko restrukturiranja cestarskog sektora
Pogledaj originalni članak

U subotu 1. srpnja na snagu stupaju skuplje, ljetne tarife cestarine za motocikle i osobne automobile na autocestama kojima upravljaju Hrvatske autoceste i Autocesta Rijeka – Zagreb. Cestarine će do 30. rujna biti 10% skuplje u odnosu na zimske tarife. Od subote će vožnja autocestom osobnim vozilom, primjerice, od Zagreba do Splita umjesto 181 kunu koštati 199 kuna. Ljetna tarifa cestarine na relaciji Zagreb – Rijeka iznosit će 77 kuna, sedam više u odnosu na zimsku tarifu. Vožnja ljeti od Zagreba do Osijeka bit će 12 kuna skuplja i iznosit će 134 kune.

No cestarina na nekim dionicama autocesta HAC-a i ARZ-a i nakon stupanja na snagu ljetne tarife ostat će iste, a na nekima će biti povećana i više od 10% zbog metodologije izračuna cestarine. A prema toj metodologiji, cijena cestarine izračunava se i naplaćuje prema udaljenosti između dvije točke naplate, skupini vozila te jediničnoj cijeni po kilometru. Izračun cestarine za dionicu s više međudionica (primjerice Zagreb – Kutina uključuje četiri međudionice) računa se tako da se za svaku pojedinu dionicu izračuna iznos cestarine, a cijena kompletne dionice zbroj je cijena među dionicama. Konačni iznos cestarine obračunava se u kunama, bez lipa, odnosno zaokružuje se na iznos u kunama. Cijena cestarine po kilometru je 0,483 kune pa tako na primjeru dionice od Zagreb – istok do Ivanić Grada (24,655 kilometara) zimska tarifa iznosi za osobna vozila 11,908 kuna, a taj se iznos zaokružuje na 12 kuna. S 10% poskupljenja cestarina na toj relaciji iznosi 13 kuna. Na dionici od Ivanić Grada do Križa zimska tarifa iznosi 4,588 kuna, a to se zaokružuje na pet kuna. S 10% poskupljenja cestarina na toj dionici iznosi 5,038 kuna, a to se zaokružuje na pet kuna pa je tako na toj dionici ista tarifa i ljeti i zimi. No na dionici od Križa do Popovače ljetne cijene cestarine bit će 10 posto više. Na toj dionici zimi cestarina za osobna vozila iznosi šest kuna, što je zaokruženi iznos od 6,459 kune. S 10 posto povećanja iznos se penje na 7,099 kuna, što se zaokružuje na sedam kuna.

Ljetne tarife na autocestama HAC-a i ARZ-a dogovoreno su u sklopu sporazuma Hrvatske i Svjetske banke oko restrukturiranja cestarskog sektora. Dio tog sporazuma bilo je i ujednačavanje cestarine HAC-a i ARZ-a kojim su prije nekoliko mjeseci povećane cijene cestarina pod HAC-ovim upravljanjem pet posto. Tako je na autocestama HAC-a ovo drugo poskupljenje u ovoj godini pa će ovo ljeto vozači u odnosu na prošlo plaćati 15 posto skuplju cestarinu. Popusti za ENC se pak ne mijenjaju pa vozači mogu, koristeći se elektroničkom naplatom cestarine, uštedjeti oko 20 posto po vožnji.

Ljetne tarife cestarine već je prije uveo koncesionar na Istarskom ipsilonu Bina Istra, i to za sve kategorije vozila. Vožnja je ljeti skuplja 10 posto u odnosu ne ostatak godine, a ljetna tarifa je ondje na snazi od 1. lipnja do 30 rujna.

VIŠE OD 20% TERITORIJA POD OKUPACIJOM

Kakav je danas život u Ukrajini: Kafići oko Majdana su puni, ovdje nikad ne bi pomislili da se nalazite u zemlji u ratu

Današnja obična kijevska trgovina prehrambenim proizvodima izgleda ponegdje čak i impresivnije nego u bilo kojoj susjednoj zemlji. Istovremeno, industrija i energetika su uništeni, deseci gradova i stotine sela su potpuno uništeni ili teško oštećeni, a ekonomija opstaje zahvaljujući zapadnoj financijskoj pomoći. Ipak, prema posljednjim anketama, 88% građana vjeruje i dalje u pobjedu i ne želi nikakve kompromise

Pogledajte na vecernji.hr

Komentari 16

DU
Deleted user
07:51 28.06.2017.

30 Euro zg Split. Vise kosta AC nego gorivo. Za te novce se Austrijanci i stranci voze cijeli mjesec. Cak i slovenska skupa vinjeta gubi na skupoći, kad se vidi ova tarifa u Hrvata.

TA
tarzan
07:30 28.06.2017.

Najskuplje autoceste u Europi

RA
Rad
08:09 28.06.2017.

A kad će se pozabaviti s 40-50% previše zaposlenih u tim firmama, narodski rečeno uhljebljenih? Taj postotak je inače prema njihovoj procjeni, iz tih firmi. Odite npr u njihovu poslovnicu u Zadru pa ćete vidjeti nerad, a pola ljudi je vani na makijatu. Split isto tako, Osijek... Usput, da se mene pita ja sam za vinjetu, makar imam nekoliko vozila.