IZRAZILI SU SUMNJU

Bečko državno tužiteljstvo istražuje Monsanto i Bayer zbog glifosata

Foto: Wolfgang Rattay/REUTERS
Bečko državno tužiteljstvo istražuje Monsanto i Bayer zbog glifosata
28.09.2023.
u 17:23
Uredba EU o pesticidima zahtijeva od proizvođača pesticida da prijave sve studije o potencijalno štetnim učincima glifosata u svojim zahtjevima za odobrenje, uključujući studije koje su sami naručili te one iz znanstvene literature.
Pogledaj originalni članak

U jučerašnjem podnesku (poveznica) Uredu javnog tužitelja u Beču, GLOBAL 2000 i druge organizacije članice Pesticide Action Network Europe (PAN Europe) izrazile su sumnju da je konzorcij predvođen Bayerom, u svojoj prijavi za ponovno odobrenje glifosata, uskratio studije koje su nepovoljne za izdavanje odobrenja, kao i podatke o kancerogenim i neurotoksičnim učincima glifosata, te drugim učincima. Podnositelji pritužbe tvrde da je to moglo utjecati na procjenu rizika koju su provela nadležna tijela u korist ponovnog odobrenja. Ujedno podnositelji pozivaju vlade država članica EU-a da odbiju ponovno odobrenje glifosata, priopćili su iz Udruge Zemljane staze koja je članica PAN Europe.

Uredba EU o pesticidima zahtijeva od proizvođača pesticida da prijave sve studije o potencijalno štetnim učincima glifosata u svojim zahtjevima za odobrenje, uključujući studije koje su sami naručili te one iz znanstvene literature. Međutim, u Bayerovom trenutačnom zahtjevu za odobrenje nedostaje većina publikacija koje ukazuju na neurotoksičnost povezanu s glifosatom, uključujući epidemiološku studiju koja je otkrila povećani rizik od poremećaja iz spektra autizma kod djece čije su majke bile izložene glifosatu tijekom trudnoće ili u prvoj godini života.

"Posebno zabrinjava prigovor, koji su iznijela dva švedska znanstvenika, a potvrdila je EFSA, da je studija razvojne neurotoksičnosti koju je naručio član konzorcija (Syngenta) uskraćena od strane EU vlasti. Ova studija pokazala je značajno motoričko oštećenje kod mladunaca štakora čije su majke bile izložene glifosatu tijekom trudnoće. Znanstvenici naglašavaju da je američka Agencija za zaštitu okoliša smatrala da su se neurotoksični učinci pojavili pri dozi koju EU vlasti trenutno smatraju sigurnom. Oni također ističu da spoj glifosata koji se koristi u ovoj studiji (trimezijeva sol glifosata) više nije u upotrebi, ali upozoravaju na zaključak da soli glifosata koje trenutno kruže neće imati slične neurotoksične učinke, iz razloga jer nema dodatnih studija dostavljenih vlasti EU", ističu iz Zemljanih staza.

Dr. Fiorella Belpoggi, direktorica istraživanja na Institutu Ramazzini u Bologni, komentirala je kako Syngentina skrivena studija o neurotoksičnosti pruža ozbiljne indikacije štetnih učinaka glifosata i njegovih soli na razvoj živčanog sustava fetusa. "U svjetlu mnoštva drugih dokaza iz znanstvene literature, posebno iz epidemiološke studije koja je uključivala trudnice izložene koncentracijama glifosata koji se obično koriste u poljoprivrednoj praksi, donositelji odluka u EU trebali bi primijeniti načelo predostrožnosti sadržano u Uredbi EU o pesticidima i poduzeti odgovarajuće mjere", rekla je Belpoggi.

Iz Zemljanih staza kažu kako su istrage protiv Bayera pokrenute podneskom (link na G2 stranicu sa zip mapom) koji je Državnom tužiteljstvu u Beču još 17. srpnja 2019. podnio odvjetnik Josef Unterweger u ime GLOBAL 2000, PAN Europe, Generations Futures i PAN Njemačka. U podnesku su podnositelji pritužbe detaljno (poveznica: Analiza HBS) iznijeli svoju sumnju da je Monsanto, tijekom prethodnog procesa autorizacije, lažno prikazao ili propustio otkriti nepovoljne podatke i rezultate studija kako bi prikrio zdravstvene rizike povezane s glifosatom.

POVEZANI ČLANCI:

" Ova sumnja temelji se na analizi javno dostupnih dokumenata iz procesa autorizacije od strane organizacija koje prijavljuju i dokumenata iz američkih sudskih postupaka protiv Bayera/Monsanta", objašnjava Unterweger. Kao primjer, on se poziva na interne Monsantove e-poruke koje pokazuju kako je proizvođač glifosata naručio studiju 2002. kako bi uvjerio njemačke regulatorne vlasti da je njihova pretpostavka o dermalnoj apsorpciji glifosata previsoka, što je pak utjecalo na njihove pretpostavke o povezanim zdravstvenim rizicima. Međutim, kada je privremeno izvješće ove studije otkrilo značajno veću vrijednost za dermalnu apsorpciju glifosata nego što su pretpostavljale vlasti, Monsanto je, tvrdi se, odmah prekinuo studiju, strahujući da bi mogla "uništiti procjenu rizika Roundup".

Studija neurotoksičnosti, ističe se, također ima značajan potencijal da minira procjene rizika od glifosata. "Glifosat pokazuje štetne učinke u dozi koju vlasti trenutno smatraju sigurnom _ kaže Helmut Burtscher-Schaden, biokemičar pri GLOBAL 2000." Međutim, kasno podnošenje ove studije stavilo je EFSA-u u dilemu. Prepozna li studiju neurotoksičnosti kao relevantnu i pouzdanu, preokrenut će prethodnu toksikološku procjenu za utjecaj na zdravlje ljudi, sa značajnim smanjenjem zdravstvenih referentnih vrijednosti za izloženost glifosatu putem hrane i tijekom primjene glifosata. Ipak, EFSA je izabrala lakši izlaz. Spomenutu studiju proglasila je neprihvatljivom i irelevantnom i dala zeleno svjetlo glifosatu. Međutim, ova odluka je nepravedna i neusklađena s mandatom EFSA-e, a to je zaštita zdravlja ljudi", ustvrdio je.

Kao rezultat toga, prijeti nam ponovno odobrenje glifosata 12. listopada, na temelju pogrešne procjene rizika, kao rezultat zataškavanja nepovoljnih informacija iz studija proizvođača i objavljene znanstvene literature, upozoravaju iz Zemljanih staza. Stoga organizacije apeliraju na europske države članice da odbiju ponovno odobrenje glifosata.

"Udruga Zemljane staze pisala je ministrici Vučković, obavještavajući Ministarstvo poljoprivrede o propustima napravljenim od strane EU agencija, EFSA-e i ECHA-e, tražeći da Hrvatska zauzme jasan stav o upotrebi glifosata. Ova je tvar prepoznata kao kancerogena, neurotoksična, genotoksična, te štetna za mikrobiom probavnog sustava i kao takva treba, u skladu s načelom predostrožnosti, biti zabranjena. Zahtjev za zabranu glifosata ministrici su uputili i hrvatski građani putem peticije te se nadamo da će želje građana Republike Hrvatske, te rezultati znanstvenih studija biti uzeti u obzir pri donošenju odluke", rekla je Natalija Svrtan, predsjednica udruge Zemljane staze.

VIDEO: Zavadlavov branitelj zatražio novo psihijatrijsko vještačenje, optuženik: Ja to ne želim

 

Pogledajte na vecernji.hr

Još nema komentara

Nema komentara. Prijavite se i budite prvi koji će dati svoje mišljenje.