Osim novinara, nevladinih organizacija i političkih komentatora, njemačka javnost u posljednjih nekoliko mjeseci osjeća da je dobila još jednog arbitra domaće političke scene. To je ukrajinski veleposlanik Andrij Melnik koji vrlo glasno proziva njemačke političare zbog njihovih navodnih veza s režimom Vladimira Putina koji je nedavno napao njegovu zemlju. Zbog toga je Socijaldemokratska partija (SPD) prema kojoj je Melnik i najkritičniji najavila održavanje sastanka s Melnikom u srijedu.
'Teoretičar zavjere'
Suočen s otvorenom ruskom invazijom na Ukrajinu te ratnim zločinima za koje je predsjednik Volodimir Zelenski optužio Putinove trupe, Melnik osjeća da mu je dužnost osigurati promjenu politika Berlina koje bi uključivale slanje teškog naoružanja Ukrajini te prestanak kupovanja ruskih energenata.
Zbog toga je Melnik više puta, posebno nakon početka rata, naglasio da od Njemačke traži veću i bržu pomoć. Ukrajina je ta koja se bori protiv neprijatelja koji ugrožava cijelu Europu, govori Kijev.
Melnik je veleposlanik u Berlinu još od 2014., i mnogi su se njemački političari dosad našli na meti njegovih kritika. Predsjednik Frank-Walter Steinmeier, kako kaže Melnik, stvorio je mrežu kontakata u Rusiji tijekom posljednjih desetljeća. Za njega veza s Rusijom ostaje nešto fundamentalno, čak sveto, i nakon pokretanja invazije. Socijaldemokrat Steinmeier nedavno je htio doći u Ukrajinu, ali mu je Kijev poručio neka ne dolazi. Ukrajina je također dodala da bi umjesto predsjednika, koji obnaša ceremonijalnu funkciju, u Kijev trebao doći njemački kancelar, također socijaldemokrat Olaf Scholz.
Liberalni ministar financija Christian Lindner, tvrdi Melnik, vjerovao je pak da će Kijev pasti nekoliko sati nakon početka rata. Njemačko ministarstvo financija odbacilo je te tvrdnje.
U ožujku, samo dva tjedna nakon početka invazije, Melnik je optužio Njemačku da je njezina pomoć Ukrajini "polovična", a za Reuters je ovisnost Njemačke o ruskim energentima nazvao "sramotnom". Njemačka je podržala mnoge sankcije Moskvi, ali ne i trenutačni embargo na uvoz nafte i plina zato što bi, kaže Berlin, njemačko gospodarstvo bez njih praktički stalo.
Tijekom Uskrsa posebno je eskalirao sukob na relaciji Melnik – Sigmar Gabriel. Gabriel je bivši lider SPD-a i bivši šef njemačke diplomacije koji je u tekstu za Spiegel branio Steinmeiera za kojeg je rekao da je uz bivšu kancelarku Angelu Merkel napravio više za Ukrajinu od bilo kog drugog u Europi. Veleposlanika pak je opisao kao teoretičara zavjera zato što vjeruje da je Steinmeier podržavao ruske interese u Njemačkoj.
Melnik je Gabrielu na to uzvratio u svom stilu. "Godine prijateljske politike prema Putinu vas i vaših SPD-ovih tajkuna bile su vrlo štetne te su dovele do barbarskog i razornog rata protiv Ukrajine. Sramite se", napisao je na Twitteru.
'Teška srca i teške riječi'
Njemačke socijaldemokrate općenito se gleda kao stranku koja prema Moskvi nastupa pomirljivo još od doba hladnog rata. Bivši SPD-ov kancelar Gerhard Schröder pak je blizak Putinu i radi za više energetskih kompanija u Moskvi, što vrijeđa Ukrajince koji su suočeni s agresijom.
Kako bi umirila situaciju, liderica SPD-a Saskia Esken pozvala je Melnika na razgovor koji će se održati danas. "Pogotovo u vremena kad su naša srca teška i debate ponekad vruće, još je vrednije ostati otvoren prema vjerodostojnim razgovorima", napisala je na Twitteru. S ukrajinskim veleposlanikom već se sastala prije dva tjedna, ali on nije utišao svoje optužbe prema Berlinu. Ipak, dio njemačke javnosti postao je kritičan prema Melniku.
Pa i bilo je vrime da SE NJemačka osvisti.Ko je Ukrajinski veleposlanik da proziva.Pa 400000 Ukrajinaca je u Njemačkoj,plaća im se stanove,besplatno uče jezik,mogu tražiti posao i raditi,šalju im milione a oni seru po njima.Ma dajte otkačite više.