Kolumna

Bi li i propalu Spaladium arenu trebao preuzeti neki šeik?

Foto: Davor Puklavec/PIXSELL
storyeditor/2022-11-20/PXL_160715_11171846.jpg
Foto: IVC
Nedovršena Spaladium Arena u Splitu
Foto: Davor Puklavec/PIXSELL
Split: Zbog nedovršene i zapuštene zgrade Spaladium Arene Gradu Splitu prijeti bankrot
Foto: Davor Puklavec/PIXSELL
Split: Zbog nedovršene i zapuštene zgrade Spaladium Arene Gradu Splitu prijeti bankrot
Foto: Davor Puklavec/PIXSELL
Split: Zbog nedovršene i zapuštene zgrade Spaladium Arene Gradu Splitu prijeti bankrot
21.11.2022.
u 10:14
Cijela priča sa Spaladium arenom počela je 2008., kada je izgrađena za potrebe Svjetskog prvenstva u rukometu
Pogledaj originalni članak

Spaladium arena s početkom nove godine trebala bi konačno zatvoriti vrata te onako ružna i nedovršena svečano početi skupljati prašinu. Jedina opcija koja splitsku arenu može spasiti od gašenja novi je potencijalni investitor koji bi je otkupio zajedno s dugovima, okolnim parcelama i obvezao se završiti istočni dio gdje je predviđen poslovni toranj.

No ima li takvog naivca uopće na kugli zemaljskoj, koji bi bacio gotovo milijardu kuna na mastodont u kojem se godišnje održi pet-šest koncerata i svakih desetak godina kakvo prvenstvo u sportu? I da mu pritom politizirani birokrati iz splitske Banovine određuju pravila? Realnije je vjerovati da joj nema spasa i da će u atraktivnom dijelu grada ostati kao vječni spomenik HDZ-ovoj megalomaniji. Cijela priča sa Spaladium arenom počela je 2008., kada je izgrađena na inicijativu tadašnjeg premijera Ive Sanadera za potrebe Svjetskog prvenstva u rukometu. Dvoranu su gradili Konstruktor, Dalekovod i IGH na temelju ugovora s Gradom Splitom. Propali su prije nego što su završili objekt, a gradili su kreditom Erste Groupa i UniCredita. Jamac je Grad Split koji godinama odbija plaćati obvezu, logično, jer nije dobio dovršen objekt.

Tvrtka Sportski grad TPN u stečaju d.o.o. (Dalekovod, Konstruktor i IGH), koja upravlja kompleksom, nagomilala je dug za komunalnu naknadu i vodne doprinose veći od 20 milijuna kuna. Još krajem svibnja Grad Split blokirao joj je žiroračun, a radnici su ostali bez plaća. Banka traži novac, grad želi gotovu arenu, a investitori su propali. Interes građana zastupa samo splitska uprava i ne pristaje uzimati pod svoje tuđe dugove i iz gradskog proračuna plaćati zaostatke austrijskim bankama. Zašto i bi?

Ovo je velika sramota za Split. Zaslužuje arenu i dobre menadžere koji bi imali znanja i vještina komercijalizirati svaki njezin kvadrat. Grad u ovom slučaju ne smije biti kolateralna žrtva u koju ga je stavila HDZ-ova državna i lokalna vlast pogodovanjem investitorima, ali žalosti što Ivica Puljak i Bojan Ivošević konkretnog rješenja nemaju. Još su u predizbornoj kampanji govorili da “Vlada treba rješavati ovaj problem” perući ruke od prljave rabote. No znamo da je Vlada Andreja Plenkovića zadnjih pet godina okupirana izgradnjom Maksimira i kućama na Banovini. Kad će onda Spaladium doći na red? Možda da u priču uskoči kakav šeik i sve otkupi? 

Mislio je da je snimio duha, ali otkrio je o čemu se radi

REPORTAŽA S ISTOKA SPLITA

Čudesna priča iz Poljičke republike: U deset su godina od zabačenog sela stvorili splitski Beverly Hills

Naši reporteri posjetili su povodom obilježavanja 215. godišnjice od pada Poljičke republike najistočnija naselja grada Splita - Donje i Gornje Sitno. Baš ovdje se pisao najvažniji hrvatski pravni dokument Poljički statut. S ovih mosorskih klisura potječe pisac hrvatske himne Antun Mihanović ali i mnogi drugi uglednici umjetničkog, političkog i znanstvenog života. Dakle, za manje od deset minuta vožnje iz splitske gradske vreve i preizgrađene obale stiže se u zeleni raj s kojeg se pruža "najljepši panoramski pogled na svijetu". U ova dva mjesta jedva da ima 700 stanovnika, a natalitet raste. Na 300 kućanstava izgrađeno je u posljednjih deset godina čak 40 bazena i otvoreno 30 tvrtki. O bogatoj i slavnoj povijesti Donjeg i Gornjeg Sitnoga svjedoči podatak da na tako malom broju stanovnika postoje dva zaštićena kulturna lokaliteta, unikatno nogometno igralište i čak devet crkava od kojih najstarija datira iz 9. stoljeća. Ovdje se snimio i prvi hrvatski film ikad nominiran za Oscara, ali i osmislio soparnik kojeg je zaštitio UNESCO.

JAMES GANDOLFINI

Bivša supruga je pomahnitala nakon razvoda! Nabrajala starlete s kojima ju je varao i seksualne devijacije u kojima je uživao

Sit javnog pranja prljava obiteljskog rublja, Gandolfini je samo kratko komentirao da u njenim navodima nema istine te da su braku presudili psihički problemi s kojima se odbijala suočiti. Ljubavnu sreću pronašao je u zagrljaju bivše manekenke Deborah Lin. Vjenčali su se u ljeto 2008. u njezinu rodnom Honoluluu, a kum im je bio glumčev sin. Nakon što su postali ponosni roditelji djevojčice Liliane Ruth, činilo se kako su se Gandolfiniju sve kockice posložile. Sudbina je, međutim, za njega imala drukčiji plan.

Pogledajte na vecernji.hr

Još nema komentara

Nema komentara. Prijavite se i budite prvi koji će dati svoje mišljenje.