Proračunski dio koji je iznenadio sve jest onaj koji se odnosi na resor zdravlja. HZZO je sa svoje 22 milijarde kuna ispao iz riznice za sljedeću godinu, kako je to zakonom i predviđeno.
Međutim, istovremeno se predviđa 4.382.850.800 kuna za zdravstvene ustanove u vlasništvu države.
Tko će to plaćati?
Riječ je o deset državnih bolnica – pet kliničkih bolničkih centara (Zagreb, Rijeka, Split, Osijek i Sestre milosrdnice), dvije kliničke bolnice (Merkur i Dubrava) i tri klinike (Lovran, Zarazna i Klaićeva).
Zašto su te bolnice obuhvaćene proračunom ako HZZO izlazi iz riznice, kako će se financirati ako znamo da HZZO planira plaćanje po obavljenim uslugama, a ne avansnim limitima kao sada? Što ako bolnice probiju svoje proračun? Rasterećuje li se HZZO za moguću privatizaciju, a bolne sanacije bolnica ostaju državi?!
Nalaz Državne revizije
Tek neslužbeno nam je objašnjeno da je Ministarstvo financija inzistiralo na ovakvom prikazu, jer “treba im mogućnost praćenja rashodne strane”. Navodno time ispravljaju primjedbe iz nalaza Državne revizije, kako svi subjekti u državnom vlasništvu koji se financiraju iz državnog proračuna moraju u proračunu i biti navedeni. Ovaj presedan odmah je izazivao kritike.
– Zašto na jednak način nije ušao u proračun, primjerice, Đuro Đaković, koji u stopostotnom iznosu ima narudžbe od vojske i HŽ-a? Netko birokratski misli da bolnica funkcionira kao biblioteka, došao u nju netko ili ne, plaća se isto – čuli smo komentar iz redova zdravstvenih vlasti.
>>Ministar Lalovac: Voda je došla do grla već odavno
>>Proračun za 2015. – skup nerealnih brojki i slova nerealnih brojki i slova
Babe vračare i travari se vraćaju u modu jer će bolnica biti preskupa.