Sve srednje i velike tvrtke koje posluju s gotovinom, kafići i poduzetnici koji pripremaju hranu od jučer su pod dodatnom kontrolom poreznih vlasti. Bez većih problema ispisani su prvi računi iz fiskalnih blagajni.
– Sve ide relativno dobro, kao i prije. Mislim da će tako i ostati. Ima tek malih problema u komunikaciji s glavnim serverom oko vraćanja podataka, zna se dogoditi da koji od njih ne prođe – kaže Krešimir Kuna, suvlasnik osječke tvrtke Kubo, u čijem se vlasništvu nalazi četiri osječka ugostiteljska objekta.
Prvi računi uz kavicu
Nakon što je većina u svojim objektima imala organizirane dočeke Nove godine, ugostitelji su jučer ujutro počeli izdavati nove račune. U riječkom Clubu Boa u središtu grada radili su cijelu noć, a jučer ujutro prve su kave počeli naplaćivati na novi način. Fiskalna blagajna radila je, kažu, bez problema. Od poreznika potvrđeni računi izlazili su u trenu i stizali na stolove s naručenim pićima koje su donosili konobari. Oni se, pak, nadaju da zastoja neće biti ni u normalne radne dane.
U riječkom kafiću Pin uređaj je prvih pola sata malo “štekao”, dok su se konobari sa svojim šiframa i narudžbama nisu uskladili s programom. Trebat će im još malo prakse jer, kaže vlasnik Duško Petković, dosad su i zatvorenih očiju znali gdje kucati po staroj kasi.
– Nitko nije predvidio, ili nikoga nije briga, što smo od jučer imali drugi iznos poreza, što je blagdan i neradni dan. Bilo bi bolje da je za uvođenje fiskalizacije bio određen neki drugi datum – kazao je Petković.
Unatoč svemu, problema nisu imali ni u Karlovcu.
– Osobno sam zadovoljan, kao i svi ugostitelji koji su dosad legalno radili. Zbog smanjenja PDV-a u tvrtki će nam, prema prvim procjenama, ostajati oko 15.000 kuna mjesečno više nego dosad. No, oni koji dosad nisu prijavljivali sav promet naći će se u problemima – rekao je karlovački ugostitelj Ivan Grbiniček.
U jednoj trgovini u Varaždinu jučer je bila gužva, ali ne zbog fiskalnih blagajni.
– Tako je uvijek kod nas na blagdane, kad drugi ne rade – rekla nam je prodavačica i dodala kako dan prolazi bez većih problema: – Sustav je malo spor, ali nema većih čekanja. Zapravo je bilo najkompliciranije za nas koji smo u sustav morali unositi sve promjene cijena.
Država zbog fiskalizacije ove godine očekuje oko 600 milijuna kuna više nego dosad jer je Vlada uvjerena da tvrtke ne prikazuju sve račune i izbjegavaju plaćanje poreza. No, da bi im se mogli pomrsiti računi vidljivo je možda iz tvrdnje nekih zagrebačkih ugostitelja: – Tko je muljao dosad, muljat će i nadalje.
– Sigurno će biti bune u početku. No, ubrzo će se naći način kako da se prevari sustav. Već se sad zna barem deset načina što činiti da ne izdaš račun – kaže djelatnica jedne pečenjare.
Stižu inspektori
A da će se Vlada jako razočarati učinkom na državnu blagajnu poručivao je i Miroslav Folnegović, predsjednik Udruženja ugostiteljskih djelatnosti Hrvatske ugostiteljske komore. Država tvrdi da deseci tisuća ugostitelja, trgovaca i drugih poduzetnika prijavljuju 100, 200 ili 300 kuna dnevnog prometa, no iz udruženja odgovaraju da nije riječ o skrivanju nego o stvarnom prometu koji se ostvaruje po malim kvartovskim dućanima.
Testiranje sustava fiskalizacije trajalo je samo pet dana, a u njega je bilo uključeno oko 5500 poduzetnika, što nije ni trećina od 22 tisuće obveznika koji bi već danas morali imati fiskalnu vezu s Poreznom upravom. Nakon što se fiskalne veze uhodaju u kafićima, restoranima, velikim trgovačkim lancima i svima koji se bave pripremanjem hrane, od travnja će se u sustav fiskalizacije uključiti i mali trgovci, radionice za popravak vozila, kao i sve samostalne profesije, odvjetnici, bilježnici, liječnici, prevoditelji, arhitekti...
Od 1. srpnja fiskalne će veze biti ostvarene sa svim aktivnim subjektima koji posluju s gotovinom i imaju obvezu izdavanja računa. Država će već u siječnju poslati na cestu 750 inspektora, s tim što će u prvom naletu izricati blaže kazne, a u Ministarstvu financija ističu da će se tek od veljače odlučivati za najrigorozniji potez – zatvaranje tvrtke ili obrta.
Ukinuta nulta stopa, poskupljuju kruh, mlijeko...
Ukinuta je nulta i uvedena stopa od 5% PDV-a na kruh, mlijeko, lijekove, ortopedska pomagala, kinoulaznice i knjige. Veći PDV znači i, primjerice, 10 do 50 lipa skuplji kruh. Za ugostiteljsku je djelatnost stopa od 25% smanjena na 10, no ugostitelji ne spominju niže cijene, nego – bolju ponudu i manje gubitke
>>Kakvi su Vaši dojmovi o fiskalnim blagajnama? Jeste li zbog razlike u PDV-u osjetili promjene cijena? Šaljite nam svoja iskustva na e-mail dojavi@vecernji.net
>>Ovo su promjene koje stupaju na snagu od 1. siječnja 2013.
>>Fiskalizacija bez zastoja, Porezna će nagrađivati sakupljače računa
02.01.2013. u 16:38h Maximir je napisao/la: ______________________________________________________________________ daj ne lupaj gluposti....sa fiskalizacijom se nastoji spriječiti krađa PDV-a... a to ne plaća poduzetnik već mi građani a oni samo trebaju da proslijede taj isti PDV-e koji smo mi platili....ti kao da si jedan od njih ili ne razumiješ o čemu pričaš...zašto bi krali novce koje mi plaćamo državi....najviše se bune oni koji su zakidali državu i do sada !!!!