Njih devetorica prošli su tjedan uhićeni, a neki i pritvoreni, zbog sumnje da su u sklopu zločinačkog udruženja u Hrvatsku prokrijumčarili oko 80 tona duhana, pri čemu se sumnja da su državni proračun oštetili za oko devet milijuna eura, a sada je nekim od njih blokirana imovina zbog sumnje u pranje novca. Točnije Županijski sud u Zagrebu je na zahtjev USKOK-a blokirao imovinu osobi koja je povezana s jednim od osumnjičenika. Blokadom je toj osobi zabranjeno da raspolaganje s dvije oranice u Rovišću, vrijedne najmanje 8000 eura. Riječ je o privremenoj mjeri kojom se osigurava neko buduće oduzimanje protupravno stečene imovinske koristi.
U međuvremenu, protiv članova zločinačkog udruženja je pokrenuta i istraga, a osim udruživanja radi krijumčarenja i preprodaje duhana, sumnjiči ih se i za pranje novca, izbjegavanja carinskog nadzora, nedozvoljenu trgovinu... USKOK ih sumnjiči da su od siječnja do srpnja 2024. iz Slovačke preko Mađarske uvezli u Hrvatsku najmanje 81.510 kilograma duhana. Duhan su potom skladištili na području Bjelovara i Zagreba, obrađivali i kako se sumnja preprodali najmanje 62.987 kilograma duhana. Na tom su "poslu", navodi USKOK, "zaradili" oko 1,2 milijuna eura, a taj su novac osumnjičenici među sobom podijelili.
Svaki od optuženika imao je svoju točno određenu ulogu u sklopu zločinačkog udruženja, pa su se neki brinuli za prijevoz duhana iz Slovačke, dok su se drugi brinuli za nalazak prostora za skladištenje u Hrvatskoj. Kako bi zametnuli tragove toga što rade, jedan od osumnjičenika lažno je prikazao da novac koji je nezakonito zaradio na preprodaji duhana, dolazi iz zakonitog izvora. Tim je novcem, a radilo se kako sumnja USKOK, o najmanje 38.000 eura, potom uložio u kupnju vozila i nekretnina.
Kada su im prošlog tjedna istražitelji s nalogom za pretragu pokucali na vrata, našli su među ostalima i veće količine duhana u listu i sitno rezanog duhana, novac te druge predmete koje povezuju s kaznenim djelima. Od devetorice osumnjičenih, petorica su završila u Remetincu jer je USKOK tražio da im se odredi istražni zatvor, a tužiteljski prijedlog je sudac istrage zagrebačkog Županijskog suda usvojio. Skupina je vjerojatno jedno vrijeme tajno praćena i prisluškivana, a praksa pokazuje da se većina ovakvim slučajeva relativno brzo završi jer osumnjičenici u pravilu izaberu priznanje krivnje i nagodbu s USKOK-om, a uglavnom im se izriču zatvorske kazne koje se mijenjaju radom za opće dobro, uvjetne kazne te sporedne novčane kazne.
GALERIJA Zatvoren i ograđen najpoznatiji zagrebački prolaz u srcu grada