Božo Petrov morat će sljedeći tjedan na sastanku sa sindikatima pokazati sve vještine smirenog pregovarača jer sindikati ne odustaju od svojih zahtjeva, a Vlada trenutačno novac za njihove zahtjeve nema jer ga nije predvidjela u ovogodišnjem proračunu ni u trogodišnjim smjernicama.
U ponedjeljak se održava sastanak pregovaračkih odbora Vlade, na čijem je čelu Petrov, sa sindikatima javnih i državnih službi. Sindikati su već razočarani jer ih Vlada zove na razgovor kada su državne financije već isplanirane. No poručuju da neće odustati od podizanja osnovice za plaće od šest posto, ali i ne isključuju spremnost na kompromise uz jasne argumente. Povećanje plaća dogovoreno je još 2009. godine, a aktivira se nakon rasta BDP-a za prosječno dva i više posto u dva uzastopna kvartala. Za to povećanje trebalo bi osigurati 1,8 milijardi kuna godišnje, a za ostala prava koja jamče ti sporazumi minimalno još tri milijarde kuna. U proračunu taj novac nije predviđen, a Petrov i tim ministara morat će objasniti i obećati kako će i kada dug sindikatima isplatiti. Sindikalisti traže da im se jasno kažu način i rokovi, koji moraju biti realni. Kako je ovu godinu Vlada odredila prijelomnom s ciljem deficita od oko tri posto BDP-a, jedino argumentirano objašnjenje Vlade moglo bi biti da će s dijelom isplate duga krenuti sljedeće godine.
Tada valjda računaju i na to da će se ekonomija u zemlji jače pokrenuti, za što i nema neke nade, pa ispada da manevarski prostor gotovo i ne postoji. No ne muči sindikate samo ova obveza nego i niz nelogičnosti koje se moraju ispraviti, pri čemu svaki sindikat ima svoje zahtjeve koje se u konačnici svode na isti nazivnik – pravednu cijenu rada. Sindikat u školstvu upozorava ne nelogičnost plaća profesora koje su manje od prosječnih plaća, sindikat policije na potplaćenost i nisku razinu sigurnosti policajaca... Ministrica uprave za početak je najavila neke mjere, od nagrađivanja za učinak do ujednačenja plaća u svim službama za iste poslove.