UČINKOVITE TAKTIKE

FOTO Postave zamku, a zatim pošalju dron: Ovi komadi metala zaustavljali su ruske tenkove, a sad su se našli na ulicama Hersona

Foto: Gradsko vijeće Hersona/Telegram
1/4
23.12.2024.
u 11:00

Ova ingeniozna prepreka nastala je 1930-ih godina kada ju je osmislio češki major František Kašík za obranu češko-njemačke granice

Jednostavne metalne konstrukcije poznate kao "ježeve zamke" postale su jedan od najvažnijih simbola ukrajinske obrane sukoba protiv Rusije koji traje od veljače 2022. Ove naizgled jednostavne prepreke pokazale su se kao moćno oružje u zaustavljanju ruskih tenkova i oklopnih vozila, što je značajno utjecalo na tijek rata. Prema izvješćima Instituta za proučavanje rata, ježeve zamke su odigrale ključnu ulogu u obrani brojnih ukrajinskih gradova. 

U kombinaciji s modernim protutenkovskim naoružanjem, ove su prepreke uspješno zaustavile i usporile rusko napredovanje, posebice u urbanim područjima. Ruski tenkovi i oklopna vozila često su bili prisiljeni mijenjati svoje rute ili potpuno odustati od planiranih pravaca napada zbog strateški postavljenih ježevih zamki.

Ova ingeniozna prepreka nastala je 1930-ih godina kada ju je osmislio češki major František Kašík za obranu češko-njemačke granice. Radi se o jednostavnoj, ali učinkovitoj konstrukciji koja se sastoji od tri metalne grede spojene pod pravim kutom. Bez obzira kako je okrenete, uvijek predstavlja nepremostivu prepreku za tenkovske jedinice.

Međutim, njih su u posljednje vrijeme počeli koristiti i Rusi - Ukrinform je izvijestio kako ih agresori bacaju po ulicama u Hersonu kako bi oštetili gume i zaustavili vozilo, nakon čega šalju i dronove s eksplozivima na to vozilo. ''Apeliramo na sve vozače da budu oprezni u vožnji, a ako ste već udarili u metalni trokut pokušajte doći na sigurnije mjesto kako biste promijenili gumu. Budite pažljivi!'', upozorilo je Gradsko vijeće Hersona. 

Nakon ruske invazije 2022. godine, Ukrajinske željeznice pokrenule su masovnu proizvodnju ježevih zamki u 33 svoje radionice. Procjenjuje se da su proizveli materijal za oko 1.800 prepreka, demonstrirajući kako se civilna infrastruktura može brzo prilagoditi ratnim potrebama. Ježeve zamke postavljene su na ključnim lokacijama diljem Ukrajine, posebno u gradskim područjima poput Kijeva, Odese i Lavova, važnim prometnim pravcima te strateškim prilazima gradovima.

Ježeve zamke pokazuju brojne prednosti u modernom ratovanju. One su relativno lagane za transport i postavljanje, učinkovite su protiv oklopnih vozila i ne zahtijevaju složeno održavanje. Dodatna prednost je mogućnost brzog premještanja prema potrebi. Međutim, postoje i određena ograničenja u njihovoj primjeni. Da bi bile učinkovite, moraju biti pokrivene vatrom, a neprijatelj ih može ukloniti ako nisu branjene. 

>> FOTO Zavirite u Rimčev kampus: U njega su uloženi milijuni, a oko zemljišta je izbila svađa

1/111
Ključne riječi

Komentara 12

DN
davaj_nama
11:54 23.12.2024.

Malo ste pobrkali lončiće, ovo što ovaj drži na dlanu nisu "ježeve zamke" ili "ježevi". To možda buši gume, ali sasvim sigurno ne zaustavlja tenkove niti druga oklopna borbena vozila. "Ježevi" su napravljeni od, kako je navedeno, od željeznih greda/šina i visoke su cca metar, više manje, imali smo ih prilike vidjeti (i koristiti) u domovinskom ratu. Oni ne buše gume.

SE
Serengeti
13:00 23.12.2024.

Medu najgorim zločinima ukrajinske vojske spada bacanje "leptir mina" po Donabsu što je dokumentirala i Human Rights Watch organizacija. Te mine su izuzetno opasne jer ih djeca mogu podići sa poda misleći da su igračke. Naravno to zapadni mediji nisu prenjeli. Izvještaj od HRW-a možete naći ako u pretraživač upišete "Ukraine: Banned Landmines Harm Civilians".

NI
nitkoinista
14:32 23.12.2024.

o majko mila, sta ovi pisu!!!!!!!!!!!!

Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije