Rastrgan između oporbe, nesuglasica u vlastitoj stranci i hladnih političkih struja koje su čelnici vodećih zemalja eurozone uputili prema Otoku, britanski premijer David Cameron uspio je spriječiti inicijativu za osiguranje referenduma na kojemu su se građani trebali očitovati o izlasku iz Europske unije, izvještava BBC.
U najtežoj političkoj krizi s kojom se morao suočiti u dosadašnjoj karijeri premijera, David Cameron uspio je odnijeti Pirovu pobjedu i ostati bez velikog dijela političkog kredibiliteta u matičnoj partiji. Iako je prijedlog za raspisivanje referenduma na kojem su građani Velike Britanije trebali odlučiti hoće li izaći iz članstva Europske unije odbačen velikom većinom glasova, aktualni premijer podbacio je u pokušaju konsolidacije unutar vlastitih stranačkih redova te je čak 81 član konzervativne stranke glasao suprotno naputku koji je Cameron uputio dan ranije u kojem je jasno istaknuo da je izlazak iz EU ozbiljna prijetnja nacionalnim ekonomskim i trgovačkim interesima.
Zahtjev je odbačen zbog glasova ukupno 483 zastupnika Donjeg doma britanskog parlamenta, većinom preostalih konzervativaca, oporbenih laburista i liberalnih demokrata koji su, nasuprot 111 pristaša, glasovali protiv spornog prijedloga.
David Nuttal, konzervativni zastupnik i predlagatelj inicijative o izglasavanju referenduma, napominje da je propuštena prilika da ukupno 40 milijuna građana izrazi svoje stajalište u pogledu ostanka u EU.
U priopćenju koje je uslijedilo iz Downing Streeta napominje se da se poštuje volja onih koji su digli ruke za, ali situacija je presložena da bi se njihove želje uvažile te se ističe da je najvažniji britanski interes ostati unutar granica Europske unije.
Cameron je u izjavi upućenoj zastupnicima Donjeg doma objasnio da dijeli pobunjeničku ''želju za korjenitim promjenama'' te obećao da vrijeme za reforme tek treba doći.– Kad susjedu gori kuća, trebalo bi mu pomoći da ugasi vatru, a ne samo paziti da plamen ne zahvati i našu – upozorio je premijer usred bučne parlamentarne rasprave.
Britanija je naravno premala ekonomska sila da bi mogla postojati izvan EU. To si po misljenju mnogih ovdije moze samo Hrvatska priustiti. I postedite me usporedbi sa Svicarskom i Norveskom, cim postanemo kao oni, ja postajem protiv EU. A do onda...