EKSPERIMENT U BRITANIJI

Radit će manje i za to dobiti istu plaću, može li se ovaj model provesti i u Hrvatskoj?

Foto: Heiko Rebsch/DPA
Radit će manje i za to dobiti istu plaću, može li se ovaj model provesti i u Hrvatskoj?
07.06.2022.
u 09:18
Belgijska je vlada ove godine također "ozakonila" četverodnevni radni tjedan, odnosno omogućila je radnicima koji to žele da rade četiri dana u tjednu, ali još nema preciznijih informacija kakvi su učinci tog poteza na belgijsko društvo. Belgija ima nisku stopu zaposlenosti radno aktivne populacije – oko 70 posto. Švedska je sličan eksperiment provela kad i Island, no tamošnje vlasti tvrde da su učinci bili šaroliki, tako da taj oblik rada nije postao masovan kao na Islandu.

Ovaj sadržaj je dostupan samo za Premium korisnike Večernjeg lista.

Pretplatite se na sadžaj s potpisom.

Mjesečni pristup - 39 kn/mj

Pristup Večernji Premium sadržaju do otkazivanja, mjesečna naplata

  • Prvi mjesec 9 kuna (samo za nove korisnike)


Komentari 9

Avatar ArbanaSS
ArbanaSS
10:52 07.06.2022.

Ako u HR uvedu ovaj zakon onda ce se to samo dešavati u državnom sektoru znaci radili ništa a sad će još manje.

DU
Deleted user
11:37 07.06.2022.

Ne treba eksperimentirati, znamo da u Hrvatskoj važi da što se više satreš radeći, imaš manje i vremenom te poslodavac počinje prihvaćati kao uobičajeno preciznog i radišnog koji je uvijek tu, ali nisi za velike ciljeve i dužnosti. Postavlja drugoga koji veze s vezom nema, a ti moraš ispunjavati njegove zahtjeve, iako ti realno zbog znanja i prakse uopće nije potreban nadređeni. Pogotovo ne netko tko ti nije ni do gležnjeva u tvom poslu. To je uobičajena praksa u srednjim i većim tvrtkama, bez obzira jesu li u čisto privatnom vlasništvu ili su dijelom u vlasništvu države. Na žalost, u Hrvatskoj zbog toga nikad neće biti moguće skraćivanje radnog vremena u smislu manjeg broja dana u radnom tjednu ili dnevnih radnih sati. Osim u IT sektoru i grafičkom dizajnu, nigdje se generalno ne cijeni rad, znanje, intuicija i rezultati, isključivo zato da se uhljebljeni i oni pali s Marsa na rukovodeće pozicije ne bi osjećali povrijeđeni.

ST
stefj
11:12 07.06.2022.

He, he, to prvo ide javni sektor, a tamo ljudi ionako ništa ne rade. Većina njih... Je li ljudima jasno da svaki takav potez uvjetuje povećanje cijene satnice, povećanje cijena usluga, poreza i sl? Možda to u zemljama s visokim standardom ima smisla, to robote čini isplativijim, no to opet čini EU još više nekonkurentnom u bilo kakvoj proizvodnji... Već sada ne možete prodati neki Njemački proizvod, proizveden u Njemačkoj, skoro nigdje ako u to nisu uključene subvencije, bilo EU fondovi, bilo državne subvencije. Ovakve stvari potiču polulegalne imigracije, sive zone gospodarstva i izmještanje bilo kakve proizvodnje van... Pa nije Kina toliko narasla zadnjih 20 godina i postala svjetska sila jer je tamo teče med i mlijeko, već radi ovakvih stvari, gdje politika i sindikati naprave vlastitu državu neisplativom za bilo što...