Većina brucoša tjedne i mjesece prije početka fakulteta provodi tražeći smještaj, a oni koji što prije žele osjetiti samostalnost prijavljuju se i za svoje prve studentske poslove. No, situacija je za studente zagrebačkog Medicinskog fakulteta drukčija u tome što i prije početka redovne nastave moraju obaviti praksu. Prema naputku objavljenom na stranicama fakulteta, studenti upisani u prvi semestar moraju obaviti pretpraksu u zdravstvenim ili socijalnim ustanovama u trajanju od 40 sati.
Ondje će, kako piše u dokumentu, „izravno sudjelovati u pružanju zdravstvene zaštite i promatrati kako se taj proces odvija”. Studenti će svoja opažanja morati zabilježiti u dnevnik, a to će im izravno pomoći tijekom nastave u prvom semestru studija. "Prva aktivno stečena iskustva imat će veliki utjecaj na vaš studij i kasnije na profesionalni rad", stoji u naputku brucošima. Praktični rad obavlja se u dva dijela. U prvom dijelu student provodi po jedan radni dan kod vlastitog liječnika opće prakse te kod patronažne sestre, a ostatak prakse obavlja se u ordinacijama primarnog pedijatra, u drugoj ordinaciji opće prakse te, odluči li se na to, u ustanovi socijalne skrbi.
Dok je ondje, student neće samo sjediti i gledati što drugi rade, napominje se u naputku, već će morati obavljati dodijeljene mu poslove. Sve što je vidio i naučio na praksi bit će tema kolegija Socijalna medicina u prvom semestru studija, a svoj dnevnik rada i zapažanja morat će donijeti na prvi seminar tog kolegija. "Svaki upisani student u sklopu seminara Socijalne medicine, u prvom semestru, izvijestit će o svojim zapažanjima seminarsku skupinu studenata i njegov će izvještaj biti prilog u raspravi", piše u dokumentu.
POVEZANI ČLANCI:
No, neće studenti morati kucati po vratima ordinacija i moliti liječnike da ih se primi na praksu. Svaki je student pri upisu na fakultet dobio i uputno pismo dekana, a s njim će se javiti ravnatelju ustanove ili liječniku u timu. Oni su, pak, također dobili pismo od dekana u kojem se moli da se studentu izađe u susret i omogući praktični rad. Njihov će, pak, zadatak biti „ugostiti” studenta prema svojim mogućnostima te mu dati smjernice za praksu.
"Student će se priključiti nekom od djelatnika u redovnom radu zdravstvenih i socijalnih ustanova. Sadržaj rada ovisit će o profilu i potrebama svake ustanove u čijem radu student sudjeluje. Planirani boravak u ustanovi nije kratkotrajan posjet u kojem će površno upoznati rad. Student će u tijeku praktičnog rada obavljati dodijeljene mu poslove, a za koje je u danim uvjetima osposobljen ili za koje se u tako kratkom roku može osposobiti", piše u pismu dekana upućenom voditeljima zdravstvenih i socijalnih ustanova.
Kako bi studenti lakše svladali praksu, priložena su im i pitanja na koja moraju znati odgovoriti, a to će im pomoći da se efikasnije fokusiraju na usvajanje potrebnih znanja. Morat će, tako, znati kad se koristi riječ "zdravlje", a kad "bolest", kakve su primjere ranjivih skupina vidjeli na praksi te jesu li zamijetili neke poveznice između lokalne zajednice i zdravstvene zaštite njezinih članova.
>> FOTOGALERIJA Pitali smo umjetnu inteligenciju kako će hrvatski gradovi izgledati za 100 godina. Rezultati su fascinantni
po mogućnosti prije nego odu van raditi, neka plate troškove studija.... ili neka odrade barem 6 godina koliko je trajao studij