SAJMOVI

Budiša: Velesajam pred izlaskom iz stagnacije

17.04.2002.
u 00:00
* Na sajmu turizma prvi put Španjolci, koji žele uvećati posjet iz Hrvatske
Pogledaj originalni članak

ZAGREB - Osam specijaliziranih međunarodnih sajmova, udruženih u dvije tematske cjeline - Građenje i opremanje te Enogastronomija i turizam - otvoreni su jučer na Zagrebačkom velesajmu. U iduća četiri dana na njima će se predstaviti ukupno 2199 izlagača iz 38 zemalja svijeta. Otvarajući proljetne sajmove, zamjenik hrvatskog premijera Dražen Budiša izrazio je zadovoljstvo ovogodišnjim porastom broja izlagača i organizacijom sajmova. Kazao je kako se nada da Zagrebački velesajam u idućim godinama čeka put razvoja i izlazak iz 10-godišnje stagnacije te da će ponovno zauzeti vodeće mjesto u regiji. Direktor Zagrebačkog velesajma Davorin Spevec istaknuo je, pak, kako Zagrebački velesajam čeka obnova infrastrukture te da će sadašnja uprava učiniti sve kako bi postao moderan sajamski regionalni centar.

Na više od 100 tisuća četvornih metara izložbenog prostora održavaju se specijalizirane priredbe - graditeljstva, dom i tehnika, obrtništva, sajam BIAM - zavarivanje i antikorozija, sajmovi poljoprivrede, gastronomije, vinarstva - Vinovita i turizma. Prvog dana sajma predstavila se španjolska turistička organizacija, koja ove godine prvi put i izlaže na zagrebačkom sajmu. Španjolci, koji trpe podbačaje iz Njemačke, žele u ovoj godini lanjskih 13 tisuća turista (koliko je zabilježila agencijska statistika) iz Hrvatske uvećati na 15-16 tisuća, pa najavljuju svoju snažniju promidžbenu prisutnost u Hrvatskoj. Udruga nezavisnih putničkih agencija Hrvatske na svom je redovitom polugodišnjem susretu jučer ponovno istaknula nezadovoljstvo što nulta stopa PDV-a vrijedi samo za organizirani turistički promet iz inozemstva, te traži da se smanji PDV i za domaće goste. Kompanija Cruise and Ferry Cneter iz Portoroža najavila je jučer, pak, da će njihovih pet brodova ovoga ljeta, umjesto iz Venecije i Genove, kretati iz Dubrovnika. Riječ je o plovećim hotelima za Grčku i Istanbul u koje će se moći ukrcavati u kamioni.

O problemima hrvatskog obrtništva govorilo se jučer na tradicionalnom Obrtničkom forumu, kojem su prisustvovali potpredsjednik Vlade Slavko Linić, ministar za obrt, malo i srednje poduzetništvo Željko Pecek i predsjednik Hrvatske obrtničke komore Stjepan Šafran. Linić je istaknuo da gospodarstvo ne ovisi o velikim sustavima, već o onima koji su fleksibilni poput malih i srednjih poduzeća.

- Oni pogoduju malom hrvatskom tržištu. Otvaranjem Hrvatske omogućit će domaćem gospodarstveniku izlazak na europska i svjetska tržišta, ali i konkurentni proizvodi i cijene s kojima će se morati nositi. Država tvrtke neće opterećivati svojim problemima, stvorit će uvjete za lakše poslovanje. Država mora biti partner, a ne tutor. Cijena radne snage je zbog krutog Zakona o radu previsoka, a prazne hale i poslovne zgrade nisu problem Vlade - rekao je Linić.

Ministar Pecek je kazao da danas obrtništvo broji 97.000 obrtnika sa 219.000 zaposlenih te da je u zadnjih godinu dana otvoreno 27.000 novih radnih mjesta. (R. Ko., Vl. S.)

Pogledajte na vecernji.hr