Rusija je izgradila obrambene utvrde diljem okupiranog teritorija u Ukrajini kako bi pokušala odbiti dugo najavljivanu ukrajinsku protuofenzivu, pokazale su satelitske snimke koje je objavio BBC. One uključuju betonske blokove koji sprečavaju nadiranje tenkova na plažama Krima, linije rovova ispred malih ukrajinskih gradova te antitenkovske jarke koji okružuju ključne ceste.
Proteklih su se mjeseci obje strane našle u pat-poziciji, a borbe su se fokusirale na Bahmut, strateški relativno beznačajan, ali simbolički važan grad na istoku Ukrajine. No, Kijev već dugo najavljuje svoju protuofenzivu, na što je Rusija reagirala gradeći svoju mrežu obrambenih položaja i utvrda kako bi odbila bilo kakav napad. BBC je analizirao satelitske snimke četiri konkretne lokacije koje dobro pokazuju ruske metode obrane.
Prva je zapadna obala Krima diljem koje je, duž 25 kilometara, Moskva izgradila niz obrambenih struktura. Među njima su bunkeri i mreža antitenkovskih jaraka. Postavljeni su i "zmajevi zubi": kameni blokovi u obliku piramide koji sprečavaju nadiranje tenkova i oklopnih vozila. Te su fortifikacije prije svega mjera opreza zato što Rusija ne očekuje nužno napad Ukrajine s mora.
– Obrambene utvrde vjerojatno postoje kako bi odvratile Ukrajinu od operacija napada na Krim morskim putem umjesto kopnenim – rekla je analitičarka Layla Guest BBC-ju.
Druga lokacija koju su novinari analizirali snimljena je kod malog grada Tokmaka na jugoistoku Ukrajine, u regiji Zaporižja. Grad je važan zbog toga što leži na ključnoj ruti koju bi ukrajinske snage potencijalno htjele zauzeti kako bi presjekle Krim od ostatka teritorija koji Rusija ilegalno okupira. Prema nekim izvješćima, ukrajinski civili navodno su protjerani kako bi se grad pretvorilo u vojnu utvrdu. Sjeverno od Tokmaka prokopana je mreža rovova u dvije linije, a iza njih nalaze se daljnje obrambene strukture u tri sloja koje se jasno vide sa satelitskih snimaka. Na njima se primjećuju i zmajevi zubi te antitenkovski jarci koji su prokopani kako bi u njima zaglavila neprijateljska vozila. Iza toga također se vjerojatno nalaze i postavljene mine.
Antitenkovski jarci i rovovi postavljeni su i usporedno s autocestom E105, zapadno od Tokmaka. Treća je to lokacija na koju se fokusirao BBC. Ta je autocesta strateški važna te povezuje južni Melitopolj, pod ruskom kontrolom, i sjeverni grad Harkiv koji kontrolira Ukrajina. Pokušaju li Ukrajinci zauzeti tu prometnicu i koristiti je za brze manevre svoje vojske, ruska će ih vojska vjerojatno gađati artiljerijom i pokušati pogurati s ceste.
Četvrti je analizirani položaj sjeverno od Mariupolja. Tamo se nalaze prokopani rovovi u kružnom obliku, i to blizu sela Rivnopil. U središtu je rovova postavljena zemlja koja vjerojatno služi za postavljanje artiljerije. To pokazuje, smatraju analitičari, da se Rusija priprema braniti i otvoren teren koji ne štite prirodne zapreke poput rijeka i planina.
VIDEO Ukrajinski Energoatom objavio je nestanak struje u nuklearnoj elektrani Zaporožje
Malo pomalo prozapadna okulistička oligarhija gubi uporište.