Točno devet mjeseci i 19 dana trajala je bitka za Bahmut, odnosno Artjomovsk, kako će taj ukrajinski grad Rusi ponovo nazvati. Rusi, ponajprije PMC Wagner, posljednje zgrade Bahmuta zauzeli su, tvrde, 20. svibnja, točno godinu dana nakon zauzimanja Mariupolja. Jasno je da je među ruskim vojnim blogerima i analitičarima zavladala euforija te traže da se ovaj dan proglasi i sveruskim praznikom.Najveći je pobjednik ove bitke Jevgenij Prigožin, šef wagnerovaca koji nije propustio slikati se na rubu razrušenog grada koji je nekada brojio 70.000 stanovnika. Pobjednik unatoč brojnim gubicima koje je njegova postrojba imala u osvajanju grada.
Wagner se sada povlači
Iako je najavljivao da će se sa svojim vojnicima povući iz grada 10. svibnja, optužujući ruski vojni vrh za sabotiranje nedostavljanjem streljiva i opreme, to će se dogoditi tek 25. svibnja kada će predati grad regularnim ruskim snagama, a svoju jedinicu odvesti na odmor. Ovo je također i Prigožinova velika pobjedan upravo nad ruskim vojnim vrhom. Iako su jedinice ruske profesionalne vojske imale ulogu u bitki za Bahmut, Prigožin je sebe uspijevao stavljati u središte javnog interesa, u posljednje vrijeme optužbama prema ruskom ministarstvu obrane kako njihovi vojnici napuštaju bokove zbog čega je prijetila i opasnost da ih Ukrajinci okruže.
No čini se da je šef Wagnera žrtvovao ruske rezerviste jer su ruski generali, izgleda, očekivali da će dobro opremljeni wagnerovci pružati potporu slabo opremljenim rezervistima poslanim na nedovoljno utvrđene položaje. To se nije dogodilo i te su jedinice imale velike gubitke protiv oklopljenih i brojnijih ukrajinskih snaga. Ali sada je Prigožin ostavio malo prostora za optužbe.
POVEZANI ČLANCI:
“Šef države čestitao je borbenoj skupini Wagner, kao i pripadnicima postrojbi ruskih oružanih snaga koji su im dali potrebnu potporu i pokrivali njihova krila na završetku operacije oslobađanja Artjomovska”, navodi se u priopćenju Kremlja. Ukrajinci do nedjelje popodne nisu priznali pad grada. O tome je izravno bio upitan sam Volodimir Zelenski u Hirošimi na sastanku skupine G7. Najprije je rekao da “grad sada ostaje u našim srcima”, da bi se nedugo nakon toga na Facebooku oglasio njegov glasnogovornik Sergej Nikiforov pojašnjavajući da je na izravno pitanje je li Bahmut pao Zelenski odgovorio s “mislim da ne” čime je negirao pad grada.
Nove mogućnosti za Ruse
Potom je ukrajinski predsjednik bio i sasvim konkretan te je rekao da Bahmut Rusi nisu zauzeli. No brojne fotografije s lica mjesta govore da je grad u rukama Prigožina i njegovih. Bahmut, osim psihološkog, jer Rusi su nužno trebali nekakvu pobjedu u ovom ratu, ima i strateško značenje za ruske snage. Jedinice koje su se borile u Bahmutu mogu prerasporediti na obranu, poglavito jer Ukrajinci i dalje vrše pritisak kako bi okružili grad, a wagnerovci mogu otići u nekom drugom pravcu. Također, sada se Rusima otvara put prema obližnjem Časov Jaru, koji je postao važna logistička točka, te prema prometnici Slavjansk-Kramatorsk-Družkovka-Konstantinovka. Slavjansk i Kramatorsk zadnja su dva veća gradska središta u Doneckoj oblasti koja Rusi nisu zauzeli. Zelenski je na G7 uspio dogovoriti novi američki paket pomoći u vrijednosti od 375 milijuna dolara, a u javnosti se pojavio i dokument koji dokazuje da se ukrajinski piloti uvježbavaju na avionima F-16 od ožujka, što je razbjesnilo Ruse.
>> VIDEO Objavljena snimka razgovora Bidena i Zelenskog: Poznato što je rekao o padu Bahmuta
Pirova pobjeda, 9 mjeseci krvavih borbi za gradić od cc 70k stanovnika, zbilja su se ruske horde proslavile