– Spriječit ćemo da nas se pljačka kvaziinvesticijama. Neću štititi devet puta skuplju struju nego što je klasična. Sedam su godina razni lobiji sprečavali da se to promijeni. Sad je dosta – rekao je Radimir Čačić u petak i šokirao mnoge najavom da će Vlada odustati od razvoja velikih solarnih elektrana. Dodao je da će nastaviti poticati gradnju krovnih sustava, a umjesto velikih solara Vlada će poticati gradnju vjetroelektrana. I zazvao salvu kritika.
To je destrukcija!
– Obraćam vam se kao developer solarnih elektrana koji je zgrožen novim prijedlogom tarifnog sustava za proizvodnju električne energije iz obnovljivih izvora energije u kojem se poticaji za solarne elektrane smanjuju od 33 do 54 posto pa je nemoguće otplatiti ukupnu investiciju ako je građena sjeverno od Velebita i Dinare. Pozivanje nadležnog Ministarstva gospodarstva na austrijski model bespredmetno je komentirati. Nakon što je postigla ciljeve, Austrija je uvela destimulirajuću poticajnu cijenu. To je logičan potez, s obzirom na njen geografski položaj, reljef, malu osunčanost... Gradnja solarnih elektrana u toj zemlji zbog niske proizvodnosti najneisplativiji je obnovljivi izvor energije, ali zato potiču hidroenergiju, biomasu, vjetar i bioplin... Za razliku od Hrvatske koja za solar i vjetar ima sve komparativne prednosti – odgovora solarni projektant Siniša Bijelić ministru Čačiću. Dodaje da Hrvatska sigurno nije zemlja kvaziinvestitora.
– Govoriti i o moćnom solarnom lobiju koji zagovara takvu pljačku još je veća bedastoća jer se tim poslom u Hrvatskoj bavi dvadesetak entuzijasta koji se godinama bore protiv administrativnih barijera i nekompetentnih “stručnjaka” u Ministarstvu. Ovakav prijedlog tarifnog sustava ne samo da će blokirati nego i uništiti sve planirane projekte, odnosno rastjerati sve potencijalne ulagače, i “male“ i “velike” – zaključuje Siniša Bijelić.
Na prijedlog tarifnog sustava Ministarstvo zaštite okoliša i prirode uputilo je, doznajemo, brojne kritike, a Čačić je i u Vladi kritiziran zbog svoje najave da Hrvatska neće poticati velike solarne sustave, nego će umjesto njih poticati vjetroelektrane.
– Tako ne bi trebalo biti. Tamo gdje postoji potencijal za vjetar neka se grade vjetroelektrane, tamo gdje postoji solarni potencijal neka se grade solari. Moje stajalište je poznato – što raznovrsnije korištenje i fosilnih goriva, jednako kao i obnovljivih izvora energije – rekla je ministrica zaštite okoliša i prirode Mirela Holy.
Od nezadovoljnih građana Vlada je u ponedjeljak putem Twittera morala braniti Radimira Čačića. “Nema riječi o zabrani i ‘barijerama’. Prvi potpredsjednik Vlade napomenuo je da Hrvatska neće plaćati skupu solarnu energiju koja je osam do devet puta skuplja od struje koja se proizvede iz nafte i plina. Velika solarna polja Hrvatska ne može platiti, ali će poticati gradnju malih solarnih ćelija na krovovima”, poručila je Vlada na Twitteru.
Ulagači iz Luksemburga
Zanimljivo, dok Čačić najavljuje odustajanje od velikih solarnih sustava, vlada Srbije čini suprotno – ovog bi tjedna s luksemburškim investicijskim fondom trebala potpisati ugovor o gradnji solarnoga parka za koji se kaže da će biti najveći na svijetu – površine oko tri tisuće hektara. Prema najavama iz Srbije, Luksemburžani će u ovaj projekt uložiti oko 1,7 milijardi eura, a prvi zeleni kilovati električne energije trebali bi se na tržištima Srbije i EU pojaviti u proljeće 2016.
biti će onako kako kaže čačić , on je šef kukuriku koalicije . sdp je samo smokvin list hns-a . dok se oni prepucavaju u koaliciji hrvatska tone i tone i tone . guskice su birale i izbirale.