PROJEKTI Zbog prevelikog broja zatvorenika i pritvorenika, Ministarstvo pravosuđa sagradit će dva zatvora - u Šibeniku i Imotskom

Čak 97 posto Imoćana želi zatvor u svom kraju

Foto: import
Čak 97 posto Imoćana želi zatvor u svom kraju
13.01.2006.
u 19:00
Pogledaj originalni članak

Prenapučenost hrvatskih kaznionica zatvorski sustav muči već godinama. Jer broj zatvorenika i pritvorenika raste iz godine u godinu, a usprkos brojnim adaptacijama i prenamjenama prostora u šest hrvatskih kaznionica i 14 zatvora, mjesta iza rešetaka nema dovoljno. Tako je, primjerice, tijekom 2005. kroz hrvatske penalne ustanove prošla 3721 osoba, što je 700 više nego godinu prije. O kakvom je problemu riječ, najbolje se vidi kad se ti podaci usporede sa 2001., kad je u zatvorima bilo 2679 osoba, što znači da je četiri godine poslije broj zatvorenika porastao gotovo za 1000.

Popunjeni 220 posto
Problema s prostorom imaju sve zatvorske ustanove u zemlji. Prema podacima Ministarstva pravosuđa, zatvori su popunjeni 121 posto. No najteža je situacija u zatvoru u Splitu, koji je popunjen nevjerojatnih 220 posto, te u varaždinskom zatvoru s popunjenošću od 207 posto. Svjesni problema, u Ministarstvu pravosuđa najavili su gradnju novih kaznionica. Iako se u javnosti dugo vremena Šibenik spominjao kao grad u kojem će se graditi kaznionica i rasteretiti prije svega dalmatinski zatvori, na koncu je odlučeno da se, umjesto jedne, grade dvije kaznionice u Dalmaciji u Šibeniku i Imotskom.

Odluku o gradnji čak dviju kaznionica, potkraj prošle godine, na sastanku s upraviteljima kaznionica i zatvora, objavila je ministrica pravosuđa Vesna Škare-Ožbolt. No iako je odluka donesena, s gradnjom će se još malo pričekati, jer kako kažu u Ministarstvu, riječ je o projektu koji je, prema gruboj procjeni, vrijedan 500 milijuna kuna. Naime, prije nego što počne gradnja novih kaznionica, potrebno je izraditi predinvesticijske programe i projektnu dokumentaciju. Osim toga, potrebno je riješiti imovinskopravne odnose i ishoditi građevne dozvole. Očekuje se da bi projektna dokumentacija mogla biti gotova tijekom 2006., a gradnja kaznionica počela bi godinu poslije.

Prema planovima Ministarstva, u Šibeniku bi se kaznionica gradila na lokalitetu Podi, pustopoljini smještenoj blizu gradskog odlagališta smeća. Predviđa se da bi u kaznionici bilo mjesta za oko 300 zatvorenika i oko 100 pritvorenika. Što se pak tiče Imotskog, kaznionica bi bila smještena na mjestu bivše vojarne u Vinjanima Gornjim i u njoj bi bilo mjesta za oko 100 zatvorenika. No nove kaznionice, osim što bi riješile smještajne probleme zatvorskog sustava, znatno bi utjecale i na gospodarski razvoj Šibenika i Imotskog, pogotovu na smanjenje nezaposlenosti. Jer otvaranje kaznionica znači i otvaranje novih radnih mjesta, pa bi tako, prema procjenama Ministarstva, u Šibeniku bilo zaposleno oko 200 ljudi, a u Imotskom oko 50.

Profitiraju svi
Lokalne vlasti, pogotovu one u Imotskom, gradnju kaznionica doživjele su kao dobar način da se riješe neki problemi koji muče male sredine. Prema našim procjenama, u kaznionici bi bilo mjesta za zapošljavanje i do 250 visokoobrazovanih ljudi. Korist od kaznionice bila bi velika, jer ne bi profitirali samo oni koji bi izravno radili u njoj. Kao što znate, kaznionice moraju imati dobavljače za hranu i druge potrepštine, pa bi time profitirala cijela Imotska krajina smatra Ante Đuzel, gradonačelnik Imotskog.

Kaže da njegovo mišljenje, sudeći po anketi koju su proveli među građanstvom, dijele i stanovnici Imotskog i okolice. Jer čak 97 posto građana nema ništa protiv gradnje kaznionice u Imotskom. Đuzel smatra da bi gradnja trebala početi 2007., na mjestu gdje je bivša vojarna. Objašnjava da grad u svom posjedu ima milijun hektara zemljišta, a za kaznionicu je potrebno između 300 i 500. Sličan je stav zauzela i šibenska gradonačelnica Nedjeljka Klarić, iz čijeg je ureda na novinarski upit odgovoreno da će grad Šibenik od gradnje kaznionice profitirati. Objašnjeno je da će se u kaznionici otvoriti radna mjesta za oko 100-150 visokoobrazovanih ljudi.

Osim toga, bit će angažirane brojne tvrtke jer kaznionicu treba opskrbljivati i brinuti se za njezino održavanje. No, za razliku od Imotskog, Šibenik nije provodio anketu među građanima, a iz oporbenih redova čuju se i prigovori na gradnju kaznionice u Krešimirovu gradu. Iako vlast smatra da je gospodarska korist od buduće kaznionice velika, kulturnjaci, primjerice, smatraju da će se prepoznatljivost grada, koji se diči katedralom pod UNESCO-ovom zaštitom, te tisućljetnom tradicijom, izgubiti. Glavni im je prigovor to što će se ubuduće, smatraju oni, uz Šibenik vezivati asocijacije poput onih što se vezuju, primjerice, uz Lepogavu, a to će narušiti imidž grada.

JAMES GANDOLFINI

Bivša supruga je pomahnitala nakon razvoda! Nabrajala starlete s kojima ju je varao i seksualne devijacije u kojima je uživao

Sit javnog pranja prljava obiteljskog rublja, Gandolfini je samo kratko komentirao da u njenim navodima nema istine te da su braku presudili psihički problemi s kojima se odbijala suočiti. Ljubavnu sreću pronašao je u zagrljaju bivše manekenke Deborah Lin. Vjenčali su se u ljeto 2008. u njezinu rodnom Honoluluu, a kum im je bio glumčev sin. Nakon što su postali ponosni roditelji djevojčice Liliane Ruth, činilo se kako su se Gandolfiniju sve kockice posložile. Sudbina je, međutim, za njega imala drukčiji plan.

Pogledajte na vecernji.hr