Priča o sudbini Casanovina rukopisa gotovo je jednako uzbudljiva kao i život toga legendarnog ljubavnika, koji je umro u 73. godini u progonstvu u Češkoj 1798. Rukopis njegovih memoara, koje je pisao između 1789. i 1793. i u kojima je, među ostalim, opisao i svoje ljubavne avanture, završio je napokon u Francuskoj nacionalnoj biblioteci, ali je papreno plaćen – čak 6,8 milijuna eura – javio je AFP.
U svojim memorima “Povijest moga života” od 3700 stranica opisao je ljubavne pothvate sa 120 žena i djevojaka, među kojima je bila i jedna časna sestra. Od 19. stoljeća objavljeno je bezbroj verzija Casanovinih memoara, a za originalnu verziju mislilo se da je uništena u bombardiranju Dresdena.
Poslije se ipak pokazalo da se čuva u jednom sefu. U rukopisu su mnoga imena precrtana – Giacomo ih je, pripremajući rukopis za objavljivanje, izbacio ili ih je zamijenio inicijalima, kao i neke škakljive dijelove teksta. Casanovini su memoari napeti poput akcijskih filmova, puni su seksa, iznenadnih obrata, vratolomnih bjegova. Slavan je Casanovin bijeg iz venecijanskog zatvora Piombi, ali i iz Pariza 1760. nakon što je na sebe navukao bijes utjecajnih ljudi iz svite Luja XV. čije je žene i kćeri ne samo zaveo nego i učinio žrtvama svojih prijevara.
Slavni venecijanski zavodnik vratio se u grad svjetlosti dva i pol stoljeća nakon što je iz njega pobjegao. U svoj je drugi dom stigao zahvaljujući svojim memoarima i spektakularnoj kupnji Francuske nacionalne biblioteke. (rb/vlm)