Zalmay Khalilzad, bivši američki veleposlanik u Ujedinjenim narodima i Iraku te specijalni predstavnik za Afganistan tijekom mandata Georgea W. Busha, iznio je u tekstu za National Interest četiri razloga zbog kojih bi rat u Ukrajini mogao završiti sljedeće godine, unatoč brojnim razlozima zbog kojih bi mogao potrajati.
Prvi razlog je hrabri vojni udar Ukrajine u regiju Kursk, koji je otkrio ranjivost Rusije i značajno podigao moral ukrajinskih snaga. Taj potez dodatno je pojačao kontroverzu među Rusima oko strategije predsjednika Vladimira Putina i usporio smanjenje podrške Zapada ratu.
Drugi razlog je što je napredovanje Ukrajine u Rusiju bilo rizično. Povlačenje oko 10.000 ukrajinskih vojnika s ključnih obrambenih položaja u istočnoj Ukrajini omogućilo je Rusiji da iskoristi situaciju, posebno u Donjecku. Ruske taktike postaju brutalnije, što dovodi do povećanja žrtava i oštećenja energetske infrastrukture Ukrajine, što bi moglo smanjiti dostupnost električne energije i učiniti rat sve manje "popularnim".
Treći razlog je ograničena i rizična mogućnost velikih vojnih eskalacija s obje strane. Ukrajina bi željela dalekometna oružja ili veće uključivanje NATO-a, ali rizici eskalacije sukoba s Rusijom i Zapadom čine te opcije manje vjerojatnim. Rusija je povremeno prijetila nuklearnim oružjem, no takav potez bio bi iznimno rizičan. "Malo je vjerojatno da će biti upotrijebljeno nuklearno oružje osim u okolnostima koje su toliko ekstremne da su malo vjerojatne. Realističnija opcija je skori sporazum", smatra Khalilzad.
VEZANI ČLANCI:
Četvrti razlog je što trendovi u SAD-u i Europi ne podržavaju dugotrajno produženje rata. Očekuje se smanjenje američke podrške nakon predsjedničkih izbora, a u Europi, posebno u Njemačkoj, postoji otpor prema produženju rata. Njemački kancelar Olaf Scholz već planira mirovnu konferenciju u kojoj bi Rusija bila uključena.
"Nakon američkih izbora Sjedinjene Američke Države i njihovi saveznici trebali bi usvojiti pregovaračko rješenje rata u Ukrajini kao primarni cilj. Da bi se postigao ovaj cilj, strategija treba biti dvostruka: podrška Ukrajini mora ostati čvrsta, kako bi se osiguralo Putinovo zanimanje za pregovore, te treba uložiti jednak trud u angažman s Rusijom i Ukrajinom na definiranju modaliteta pregovora i uvjeta za razuman ishod", zaključuje bivši američki veleposlanik.
FOTO Rusiju 25 godina vodi ovaj čovjek: Zovu ga diktatorom i ratnim zločincem, a privatni život krije kao zmija noge
"(...)specijalni predstavnik za Afganistan tijekom mandata Georgea W. Busha(...)". Dovoljno.