Od deset usnika za elektroničke cigarete koje su ispitali u nadležnoj službi Hrvatskog zavoda za javno zdravstvo u tri je utvrđena nedopuštena količina olova, dok je u pet elektroničkih cigareta količina nikotina bila iznad dopuštene.
Iz Zavoda napominju da, dok je trajalo istraživanje, nije bila zakonski postavljena granica od maksimalnih 20 miligrama nikotina po mililitru tekućine.
– Tipičnom uporabom e-cigarete razine i broj poznatih toksičnih tvari i spojeva u aerosolu ipak su bitno niži nego u duhanskom dimu konvencionalnih cigareta. No, razine nekih toksičnih tvari u aerosolu poput olova, kroma, nikla i formaldehida kod različitih proizvoda mogu se jako razlikovati, pa čak doseći i više razine od onih u duhanskom dimu.
S obzirom na relativno nedavnu pojavu e-cigareta, dokazi o njezinu utjecaju na razvoj mnogih bolesti, naročito malignih, neće biti dostupni još godinama ili čak desetljećima; međutim, dokazi koji se temelje na procjeni kemijskih spojeva u otopinama i aerosolu iz e-cigarete upućuju na potencijalnu citotoksičnost nekih otopina (koncentracija i broj različitih okusa u otopini), što bi trebalo izazvati zabrinutost i oprez radi uporabe e-cigareta kod trudnica – napisali su iz HZJZ-a.
Što se tiče usnika, spomenuta tri neispravna primjerka s hrvatskog tržišta izrađena su od kopolimera, nehrđajućeg čelika te jedan od kombinacije tih dvaju materijala.
boli me dupe za olovo i cigarete