SVJETSKA TRŽIŠTA

Cijene nafte pale nakon dva tjedna, rast zapadnih gospodarstava usporava

Foto: NICK OXFORD/REUTERS
Ilustracija nafta
Foto: Goran Kovacic/pixsell
Ilustracija
Foto: Pixabay
Ilustracija
30.01.2023.
u 07:10
Američka središnja banka nastavit će povećavati kamatne stope kako bi suzbila inflaciju, što će neminovno usporiti rast gospodarstva, a time i potražnje za naftom
Pogledaj originalni članak

Na svjetskim su tržištima cijene nafte prošloga tjedna pale, nakon dva tjedna rasta, jer se rast zapadnih gospodarstava usporava, što bi moglo oslabiti potražnju za naftom, dok bi je, s druge strane, trebao podržati oporavak kineskog gospodarstva. Cijena barela na londonskom tržištu pala je prošloga tjedna 1,1 posto, na 86,66 dolara, dok je na američkom tržištu barel pojeftinio 2 posto, na 79,68 dolara.

Nakon dva tjedna rasta, cijene su prošloga tjedna pale jer trgovce zabrinjava usporavanje rasta zapadnih gospodarstva, posebice američkog. Doduše, novi podaci pokazali su da najveće svjetsko gospodarstvo i dalje stabilno raste, no američka središnja banka nastavit će povećavati kamatne stope kako bi suzbila inflaciju, što će neminovno usporiti rast gospodarstva, a time i potražnje za naftom.

Očekuje se da će na sjednici ovoga tjedna čelnici Feda ponovno povećati kamate, za 0,25 postotnih bodova. Stoga se postavlja pitanje, kažu analitičari, hoće li američko gospodarstvo uroniti u recesiju ili će se 'mekano prizemljiti'.

S druge strane, cijene 'crnog zlata' podržava nada trgovaca da će se s brzim popuštanjem restriktivnih covid mjera ubrzati rast kineskog gospodarstva.

"Hoće li cijene nafte rasti, ovisit će o tome koliko će se brzo potražnja za sirovom naftom u Kini oporaviti u ovom kvartalu", kaže Stephen Brennock iz PVM-a.

Kina je najveći uvoznik nafte u svijetu, a stišavanje zaraze i postupna normalizacija života značili bi i oporavak gospodarstva i potražnje za gorivom.

Pogledajte na vecernji.hr

Komentari 2

SP
Stari panj
08:18 30.01.2023.

A u Hrvatskoj poskupljuje Hvala AP.

Avatar nekakav
nekakav
12:03 30.01.2023.

a tečaj dolara? budimo pravi igrači, pa mi kupujmo rusku naftu po diskontnoj cijeni. radi ukrajine radimo cirkus. znamo da se ratuje u kongu, al nismo limitirali cijenu ni koltana, ni kobalta, ni ostalih minerala koji se izvlače iz te zemlje, i radi kojih tamo i traje rat do beskonačnosti. zapadna ekonomija, kako god je voljeli jer nam puno pruža, je izgubila svoj zamah, rast je ionako bila posljedica starih odluka, seljenje proizvodnje u kinu, aziju, čime smo dobili jeftnije proizvode, pa nam je više ostalo novca za druge stvari, do tada teže dostupne, putovanja, turizam, luksuz. sad se balon ispuhao. na svjetskom tržištu se probijaš kvalitetom i cijenom. zapad više ne diktira kvalitetu po određenoj cijeni, jer je istok tu fleksibilniji. ako zapad zatvori svoje tržište za istok, nas će osuditi na visoke cijene, pa ćemo manje imati za druge stvari, a istok će zatvoriti svoju butigu za zapad. zapad gubi tržište i prostor za rast, istok se sporije razvija. na zapadu se tiska novac, a istok ga neće htjeti. jer nije produkt realne ekonomije, već političkog pritiska na emitiranje novca. juga je to prošla, nema je više. rim je propao, tko si to umišlja da eu neće? ili sad? težište je na istoku, a naša inercija nam ne dozvoljava promjenu u pristupu, ponašanja posebno. nepalci na našim ulicama bi nam trebali nešto značiti.