KAZNA JOJ TEŠKO PALA

Frizerka kažnjena sa 3300 eura vratila cijene: 'I dalje čekam da me se oslobodi'

Zagreb: Frizerka koja je dobila kaznu zbog zaokruživanja cijena
Foto: Slavko Midzor/PIXSELL
1/3
Autori: Vecernji.hr, Hina
27.01.2023.
u 23:44

Borbe kaznama i tužbama između inspektora i poduzetnika još traju. Ministar Primorac smatra da nema riječi o provođenju terora, a poduzetnici spas vide u nižim porezima

Frizerka Sabina Samardžija koja je nedavno bila kažnjena sa preko 3 tisuće eura zbog podizanja cijena, sada se oglasila i potvrdila je da je cijene spustila. Kaže da je to učinila ne zato što time priznaje krivnju, nego da bi izbjegla dodatne kazne "U roku 15 dana ako se ne ispoštuje naredba, slijedi daljnji postupak protiv vas, bez obzira na to što je moj prigovor na sudu jer ja i dalje čekam da me se oslobodi", izjavila je za Danas.hr

O opravdanosti Sabininih poskupljenja odlučit će sud kojem je već podnijela prigovor. Kazna koja joj je izrečena je maksimalna, a razlog je bio dizanje cijene bojanja kose sa 19 eura i 91 cent na 20 eura, a ženskog šišanja sa 6 eura i 64 centa na 7 eura.

Sabina objašnjava koliko joj je kazna teško pala: "Ta kazna famozna je moja egzistencija godinu dana, znači, oko 3 i 300 i… Očajno. Ostala sam paf da sam za par centi u takvom prekršaju. Ja se samo pitam gdje su bila ta tijela kad su nama davali stopostotno poskupljenje."

20.01.2023.., Zagreb - Frizerka Sabina Samardzija koja je dobila kaznu zbog zaokruzivanja cijena. Photo: Slavko Midzor/PIXSELL
Foto: Slavko Midzor/PIXSELL

 Ministar financija Marko Primorac rekao je u petak da cilj države u kontroli onih koji su neopravdano podigli cijene nakon uvođenja eura nije ubrati novac i puniti proračun, nego sankcionirati nepoštene poslovne prakse, kako je i zakonom propisano. Upitan za komentar nastavka "rata" trgovaca i vlade oko cijena, te da je sve više primjera gdje su se kazne pisale zbog zaokruživanja na šest ili  četiri centa, odnosno je li to punjenje statistike Državnog inspektorata i inspekcija, Primorac je kazao da to nije tako.

Rekao je kako je vlada od početka procesa uvođenja eura sve pokušavala voditi transparentno. "Zakon o uvođenju eura i svi drugi akti upravo su takvo okruženje i odražavali, međutim dio poslovnih subjekata je to prefleksibilno shvatio te smo pokušali spriječiti upravo neopravdana poskupljenja", rekao je Primorac koji sudjeluje na konferenciji o poreznom sustavu na zagrebačkom ekonomskom fakultetu.

Dodao je kako državni inspektorat, porezna i carinska uprava rade sve što mogu kako bi takvo ponašanje sankcionirali, ali i spriječili. "To je instrument koji djeluje korektivno, ali i preventivno, tako da se šalje poruka svima koji su htjeli iskoristiti ovu situaciju, da to ne samo da nismo priželjkivali, nego smo htjeli i zabraniti", rekao je ministar.

Na kraju krajeva, sve je to propisano zakonima o uvođenju eura i zaštiti potrošača, dodao je I sitno zaokruživanje je nepoštena poslovna praksa. Na pitanje je li kršenje zakona ako se cijena zaokruži na četiri ili šest centi, odgovorio je da su neki očito iskoristili "privremeno smanjenu sposobnost potrošača da objektivno vrednuju cijene u eurima, u odnosu na cijene u kunama".

"To je nešto što Zakon o zaštiti potrošača klasificira kao nepoštenu poslovnu praksu. Da je netko to činio kasnije ili ranije to ne bi možda bila nepoštena poslovna praksa, ali upravo smo se zakonom o uvođenju eura pozivali na načelo zabrane neopravdanog povećanja cijena, a ovo je bilo neopravdano povećanje kod nekoliko poslovnih subjekata, kod jedne manje skupine", kaže Primorac.

"Cilj države nije ubrati nekakav novac i iskoristiti ga za ne znam što i puniti proračun, nego je cilj sankcionirati nepoštene poslovne prakse", dodao je ministar. Upitan što ako te sankcije padnu na sudu, rekao je da nije pravni stručnjak, ali da postoje službe koje vlada "itekako koristi i koje su involvirane u donošenje njezinih odluka i strukturiranje bilo kakvih prijedloga".

"Razgovarali smo i s tim stručnjacima, oni ne vide tu ništa sporno, a siguran sam i da službe inspekcije, porezne i carinske uprave rade po zakonu", rekao je.  Govoreći o porezu na ekstraprofit, odnosno informaciji da će Ina na ime toga nameta platiti oko 80 milijuna eura, rekao je da je to i očekivao, kao i ukupnu svotu od oko 600 milijuna kuna i da je to u skladu s predviđanjima.

>> VIDEO: Butković: Ništa se nije moglo dogoditi od 31. prosinca do 10. siječnja zbog čega bi se cijene digle

 

Komentara 12

SP
Stari panj
00:07 28.01.2023.

Kod mene u kvartu su Šiftari digli cijene kruha i peciva i za 30%. Nisam primijetio da su ih smanjili. Valjda im je zarada veća od eventualnih kazni.

Avatar Mlijekoholičar
Mlijekoholičar
07:24 28.01.2023.

Batina državnog aparata je nemirna, a pritom nema milosti.

LO
lojtra1
00:28 28.01.2023.

A i taj "matematicar" koji se sjetio kunu podijeliti 7,5345 i dobiti okrugle cijene isto nije normalan.

Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije