nakon javne rasprave

Cjelodnevna nastava kraća za sat vremena, Fuchs: 'Nikad nije bila intencija da budu do 17'

Foto: Hrvoje Jelavic/PIXSELL, ilustracija
Prazna učionica
Foto: Ivica Galovic/PIXSELL
Ministar Radovan Fuchs na svečanom otvorenju nove zgrade srednje škole “Donji Miholjac”
Foto: Ivica Galovic/PIXSELL
Ministar Radovan Fuchs na svečanom otvorenju nove zgrade srednje škole “Donji Miholjac”
23.04.2023.
u 22:14
Šest novih predmeta, više tjelesnog, geografije, matematike i hrvatskog, bez domaćih zadaća neki su od detalja programa cjelodnevne škole, a svake godine provodit će se analize kako bi se mogli vidjeti rezultati takve eksperimentalne primjene
Pogledaj originalni članak

Ministar znanosti i obrazovanja Radovan Fuchs potvrdio je u nedjelju da je, nakon provedene javne rasprave o cjelodnevnoj nastavi, odlučeno da će obavezni dio cjelodnevne nastave biti kraći sat vremena, što znači da će učenici obavezno biti u školi do 14 sati, a ne do 15 sati kako je prije bilo planirano. "Promjena konkretno je da će sva djeca biti više manje obavezna biti u školi do 14 sati, znate da je prije bilo do 15 sati, a moram naglasiti kako nikad nije bila intencija da budu do 17 sati", objasnio je ministar Fuchs za Dnevnik Nove TV.

Rekao je i kako se "učinilo sve" da bude nešto manje obaveza za djecu i nastavnike, a da model i koncepcija cjelodnevne škole ostane ista.

PLENKOVIĆ PRELOMIO

Zakon o hrvatskom jeziku trebao bi imati i sankcije, ali će se odnositi samo na pravne osobe

U javnosti je veliku pozornost izazvao izbor dr. Stojanova za člana radne skupine, s obzirom na to da se tvrdilo da se on, zbog njegovih prijašnjih izjava, zalaže za pluricentrični jezik, od kojega se većini članova Matice hrvatske diže kosa na glavi. Dio matičara tvrdio je i da je izbor dr. Stojanova u radnu skupinu u suprotnosti s duhom Deklaracije o nazivu i položaju hrvatskoga književnog jezika iz 1967. godine. No, dr. Stojanov ostao je član radne skupine iako su ga optuživali da u inozemstvu promovira regionalni jezični unitarizam.

Ministarstvo znanosti i obrazovanja predstavilo je u ožujku Javni poziv osnovnim školama za podnošenje prijava za sudjelovanje u eksperimentalnom programu Osnovna škola kao cjelodnevna škola u kojemu će od jeseni sudjelovati 50 škola.

Javni poziv otvoren je do kraja travnja, a projekt će se eksperimentalno provoditi iduće četiri godine, od rujna 2023. do lipnja 2027. i odnosi se na učenike od prvog do osmog razreda.

Šest novih predmeta, više tjelesnog, geografije, matematike i hrvatskog, bez domaćih zadaća neki su od detalja programa cjelodnevne škole, a svake godine provodit će se analize kako bi se mogli vidjeti rezultati takve eksperimentalne primjene.

Jedan od glavnih ciljeva tog koncepta je da učenici, u okviru obaveznog dijela trajanja škole, imaju definiran period i prostor gdje će raditi dodatno na poboljšanju svojih znanja i kompetencija i utvrđivanja onoga što su učili.

Učitelji informatike pobunili su se zbog nove satnice svog predmeta u sklopu cjelodnevne nastave jer, kažu, jedan sat je premalo.

"Informatika ostaje kako je bila", komentirao je ministar Fuchs nezadovoljstvo učitelja informatike.

VIDEO Plenković žestoko kritizirao pojedine zastupnike: To je nedopustivo, naročito agresivan pristup prema predsjedniku Sabora

Pogledajte na vecernji.hr

Komentari 1

FO
forfun
17:29 24.04.2023.

A da vidimo i to