Na sjednici Vlade danas se raspravljalo i o kvaliteti mesa na hrvatskom tržištu, a ministar Petar Čobanković ustvrdio je da jamči za sigurnost i kvalitetu sve hrane u Hrvatskoj.
U žustroj raspravi uglavnom usmjerenoj prema “senzacionalističkim napisima" izdvaja se izjava potpredsjednika Vlade Slobodana Uzelca koji je ustvrdio da je pitanje tko, zašto i u čijem interesu to radi te zatražio da nadležne službe sve ispitaju.
Čobanković je ustvrdio da je hrvatsko zakonodavstvo u potpunosti usklađeno s europskim nakon što je u srpnju zatvoreno poglavlje 12 o sigurnosti hrane, što znači da je zakonodavstvo u tom poglavlju potpuno usklađeno s EU, te da je na djelu antipropaganda o sigurnosti hrane.
Iz Ministarstva poljoprivrede danas su poslali i priopćenje kako sve što vrijedi u EU, prema poglavlju 12 vrijedi i u Hrvatskoj, i obrnuto, te da se službene kontrole zdravstvene ispravnosti i higijene hrane provode u svim fazama proizvodnje, prerade, prometa i uvoza mesa.
Veterinarska inspekcija tako je, tvrde, samo u tijeku lanjske godine i osam mjeseci ove obavila više od 5800 kontrola u proizvodnji mesa. U više od 600 objekata utvrđene su nepravilnosti, podnešeno 70-ak optužnih prijedloga i tri kaznene prijave. Sanitarna inspekcija i Državni inspektorat zaduženi su pak, tvrde, za kontrole u prometu. Sanitarna je u tom vremenskom razdoblju u 36% objekata maloprodaje izdala rješenja o uklanjanju nepravilnosti, a u 2010. do 15.8. u 14% objekata. Što se tiče kontrola u označavanju mesa i prerađevina, Državni inspektorat bio je u oko 1700 kontrola, pokrenuto je oko 300 optužnih prijedloga, 20 prekršajnih naloga, 15 zabrana prometa te izravno naplaćeno više od 60.000 kuna kazni.
Hrana životinjskog podrijetla koja se stavlja na tržište mora biti odgovarajuće označena ili na drugi način identificirana da bi se omogućila njezina sljedivost putem odgovarajuće propisane dokumentacije ili informacija u skladu s propisanim zahtjevima ili drugim specifičnim odredbama, tvrde u ministarstvu. Svaki proizvod životinjskog podrijetla u maloprodaji može se identificirati putem Serije ili LOT-a na proizvodu iz kojeg se može doznati zemlja uzgoja, starost, datum klanja, mjesto klanja i obrade, pa čak i smjena u kojoj je obrađen proizvod, ističu u Ministarstvu. Tvrde kako najveći dio mesa na tržište RH dolazi iz objekata koji, osim onih propisanih i obaveznih sustava upravljanja sigurnošću i kvalitetom hrane (HACCP), samoinicijativno koriste i dodatne standarde i sustave upravljanja kvalitetom.
"To im omogućuje da svoje proizvode plasiraju ne samo na tržište EU, nego i dr. zemlje s izrazito visokom standardima: SAD, Kanada, NATO, koji stalno, vlastitim inspekcijama, kontroliraju sve objekte iz kojih proizvodi dolaze u njihove zemlje i odmah po nalasku bilo kakve nepravilnosti zaustavljaju izvoz, što se s proizvodima iz RH još nije dogodilo", zaključuju iz Čobankovićeva ministarstva.
Da li je toliko teško uvesti u zakon da meso ima rok trajanja,kad se već stalno ravnamo s tom EU.Da li je toliko teško da se jedna sjednica sabora pretvori u raspravljanje o važnim stvarima,a ne tko je,kad i koliko krao,taj odgovor već znamo-SVI!