U moru neisplata plaća radnicima diljem države, da ne spominjemo božićnice i druga materijalna prava, neobično je rješenje smislila uprava varaždinske Grupe Coning. \"Gladnim i žednim\" radnicima, koji su već gotovo pola godine bez sredstava za život, ponudili su – pozajmicu!
Tu nitko ne radi
– Imamo znatnih teškoća vezano uz isplatu plaća, koje trenutačno kasne pet mjeseci. Uoči blagdana, kako bi djelatnicima omogućili da dobiju barem manji dio svojih potraživanja, ponuđena je pozajmica tvrtke Vanilla unutar Grupe – potvrđuje Stjepan Ptiček, direktor Grupe Coning.
Usto, prema bilješki direktora Vanille d.o.o. Tomislava Tkalčića s kraja 2011., također na Fini, stoji da \"društvo nema nijednog zaposlenog, nema poslovnih aktivnosti pa tako ni prihoda\". Ta će tvrtka pozajmiti dvije tisuće kuna radnicima drugih (direktor nam nije potvrdio kojih točno) tvrtki Grupe. Radnicima su ponuđeni ugovori o zajmu, u kojemu se spominje i kamata od pet posto. No oni, navodno, neće trebati vraćati kamatu, već će to učiniti Grupa. Dobar dio tvrtki unutar Grupe nije još dobio ni plaće za srpanj, a ugovorom je određeno da radnici pozajmicu moraju vratiti kad dođe na red isplata plaća za studeni. Štoviše, ugovorom \"za osiguranje vraćanja zajma i plaćanja kamata zajmoprimac dopušta, ovlašćuje i izričito nalaže poslodavcu Coningu d.d. da radi naplate zajma prilikom isplate plaće za studeni zaplijeni iznos zajma uvećan za kamatu\".
Kriva je država
Probleme Grupe Coning generira građevinski sektor, koji je već dugo u krizi te je gotovo nemoguće naplatiti potraživanja, tvrdi direktor Ptiček te dodaje da im sektor turizma posluje stabilno. Isplata radnicima, prema stavu uprave koji smo doznali iz neslužbenih izvora, izravno je uvjetovana stavom – države! I sam Ptiček potvrdio nam je kako \"obveze države utvrđene vještačenjem prelaze ukupni godišnji iznos plaća cijele Grupe\".
– Očekujemo od države, ako već ne plaća svoje obveze, da učini barem minimalno, a to je da isplati barem dio koji ni ona ne osporava, a za preostali iznos prihvati prvostupanjsku presudu – kaže Ptiček. Riječ je o dugu Ministarstva vanjskih poslova zbog preuređenja njihova sjedišta. Ovisno o kutu gledišta strana u postupku, riječ je o svoti između 8 te 12 milijuna kuna s kamatama.
Čačićeve muljarije su uvijek bile pravi presedan u poduzetništvu. Ne da plaću ali zato dam kredit! Drugim riječima,on će im vjerovati iako im "rejting"agencije ne bi dale ni pišljiva boba sa takvim poslodavcem.