Na dnu Tihog oceana

VIDEO Leže na čistom blagu, vrijednost se procjenjuje na oko 26.3 milijarde dolara, ovo će transformirati gospodarstvo

Screenshot/YouTube
24.11.2024.
u 08:18

Yasuhiro Kato, profesor specijaliziran za geologiju resursa na Sveučilištu u Tokiju, izjavio je da sad planiraju vaditi "tri milijuna tona godišnje" iz ovih ležišta

Japan je nedavno u svojim vodama na dnu Tihog oceana u blizini otoka Minami-Tori-shima, oko 2000 km od glavnog grada, otkrio bogate rezerve rijetkih minerala, koje bi mogle transformirati japansko gospodarstvo i njegovu ulogu u globalnim tehnološkim lancima opskrbe. Ti minerali, ključni za napredne tehnologije poput električnih vozila, baterija i obnovljivih izvora energije, predstavljaju strateške resurse koje Japan može iskoristiti za svoju gospodarsku i energetsku neovisnost, piše Index.

Istraživanje koje su proveli znanstvenici Nippon Foundationa i Sveučilišta u Tokiju otkrilo je polje bogatih manganovih kugli, odnosno nodula, na dubini od oko 5700 metara ispod razine mora, na području unutar japanskih ekskluzivnih ekonomskih voda. Ove kugle sadrže izuzetno vrijedne metale, kao što su kobalt, koji je neophodan za proizvodnju baterija i legura otpornih na koroziju, nikal, koji je ključan za baterije i industriju nehrđajućeg čelika, te bakar, koji je osnovni metal za električnu infrastrukturu i elektroniku. Prema Nikkei Asia, noduli su nastajali tijekom milijuna godina dok su se metali prenosili oceanom, vezali za riblje kosti i taložili na morskom dnu.

Prema procjenama japanskih stručnjaka, ukupne rezerve uključuju više od 610.000 tona kobalta i 740.000 tona nikla, što ovo nalazište čini jednim od najvećih u svijetu. Uz trenutačne tržišne cijene, njihova vrijednost procjenjuje se na oko 26.3 milijarde dolara, a porastom potrebe za njima mogla bi značajno narasti. Manganovi noduli otkriveni su tijekom istraživanja 2016. godine, a stručnjaci su tada tvrdili da su mnogi nastali nakupljanjem oko zuba golemog prapovijesnog morskog psa Megalodona. Nakon najnovijeg istraživanja Yasuhiro Kato, profesor specijaliziran za geologiju resursa na Sveučilištu u Tokiju, izjavio je da sad planiraju vaditi "tri milijuna tona godišnje" iz ovih ležišta. Prema Zakladi Nippon, nalazište bi moglo podržavati japansko gospodarstvo tijekom sljedećeg desetljeća i dulje.

VEZAN ČLANCI:

Rijetki minerali igraju ključnu ulogu u suvremenim tehnologijama i industrijama. Primjerice, kobalt i nikal ključni su sastojci litij-ionskih baterija, koje pokreću električna vozila. Pametni telefoni, računala i drugi uređaji koriste bakar i kobalt za električne komponente... Ovim novim otkrićem Japan ima priliku smanjiti svoju ovisnost o uvozu i ojačati energetsku sigurnost. Trenutačni planovi uključuju početak vađenja do 2025. godine uz korištenje naprednih brodova i tehnologija, koji bi trebali osigurati minimalizaciju utjecaja na morske ekosustave. Naime, dubokomorska eksploatacija nosi rizik narušavanja ekosustava koji su još uvijek slabo istraženi.

>>FOTO Ove kućanske uređaje obavezno morate isključiti iz struje kada ih ne koristite, ne palite ih ni kada spavate>>

1/12

Komentara 2

18
188
13:47 24.11.2024.

Okosnica svakog gospodarstva je rudarstvo. Mi nemamo niti jedan rudnik i zato nemamo gospodarstvo.

SE
Slabi_ekonomist
12:10 24.11.2024.

Bi li mi autor objasnio kako se iz ukupnih rezervi od 610.000 tona kobalta i 740.000 tona nikla vadi godišnje tri miliona tona ... Također mislim da 26.3 milijarde ne bi preporodilo ni hrvatsko gospodarsvo a kamo li japansko ..... nemojte vrijeđati pamet vaših čitatelja

Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije