strah od propadanja

Credit Suisse ipak dobiva pomoć od 54 milijarde dolara, bankarska kriza izbjegnuta?

Foto: EDUARDO MUNOZ/REUTERS
Credit Suisse ipak dobiva pomoć od 54 milijarde dolara, bankarska kriza izbjegnuta?
16.03.2023.
u 08:56
U fokusu ulagača bit će danas sjednica čelnika Europske središnje banke. Prije mjesec dana oni su najavili da će zbog visoke inflacije u ožujku dodatno povećati ključne kamatne stope za 0,50 postotnih bodova. No, problemi banaka podržavaju špekulacije da bi središnja banka mogla odustati od toga i kamate povećati za 0,25 postotnih bodova. Špekulira se i da će američka središnja banka usporiti tempo povećanja kamata dok se situacija ne smiri.
Pogledaj originalni članak

Na azijskim su burama u četvrtak cijene dionica pale, kao i na Wall Streetu dan prije, no strahovanja od bankarske krize ponešto su splasnula nakon što je švicarska središnja banka najavila pomoć Credit Suisseu. MSCI indeks azijsko-pacifičke regije, bez Japana, bio je oko 7,00 sati u minusu oko 1 posto, pa je zaronio na najnižu razinu u ovoj godini. Pritom je japanski Nikkei indeks oslabio 0,9 posto, dok su cijene dionica u Južnoj Koreji, Šangaju, Hong Kongu i Australiji pale između 0,2 i 1,4 posto.

Rano jutros ti su indeksi bili i u većem minusu jer je, kao jučer na europskim burzama i Wall Streetu, pod snažnim pritiskom bio bankarski sektor. Početkom tjedna tržište je bilo pod pritiskom zbog propasti dvije američke banke - Silicon Valley (SVB) i Signature – da bi jučer problemi Credit Suissea dodatno pojačali strahovanja od bankarske krize. Cijena dionice Credit Suissea potonula je jučer oko 14 posto, na rekordno niske razine, nakon što je banka izvijestila da postoje slabosti u njezinim financijskim izvješćima za protekle godine, a najveći investitor u banci Saudi National Bank objavio da ne može pružiti nikakvu daljnju financijsku pomoć švicarskoj banci.

To je, zajedno s kolapsom SVB-a krajem prošloga tjedna, izazvalo špekulacije o tome koje bi još banke mogle biti u problemima. No, strahovanja od bankarske krize ponešto su popustila nakon vijesti da će švicarska središnja banka otvoriti kreditnu liniju od gotovo 54 milijarde dolara Credit Suisseu. Zahvaljujući tome, jutros su europski terminski indeksi u plusu, što najavljuje oporavak tržišta nakon jučerašnjeg oštrog pada.

U fokusu ulagača bit će danas sjednica čelnika Europske središnje banke. Prije mjesec dana oni su najavili da će zbog visoke inflacije u ožujku dodatno povećati ključne kamatne stope za 0,50 postotnih bodova. No, problemi banaka podržavaju špekulacije da bi središnja banka mogla odustati od toga i kamate povećati za 0,25 postotnih bodova. Špekulira se i da će američka središnja banka usporiti tempo povećanja kamata dok se situacija ne smiri. Još prošloga tjedna očekivalo se da će Fed na sjednici u ožujku povećati kamate za agresivnih 0,50 postotnih bodova, no sada mnogi smatraju da će kamate biti povećane za 0,25 postotnih bodova, a neki da Fed uopće neće podići kamate ovoga mjeseca.

Dolar ojačao, cijene nafte porasle

A na valutnim je tržištima vrijednost dolara prema košarici valuta ojačala jer se ulagači povlače iz rizičnijih investicija i traže utočište u onima koje se smatraju sigurnijima u nesigurna vremena. Dolarov indeks, koji pokazuje vrijednost američke u odnosu na ostalih šest najvažnijih svjetskih valuta, kreće se oko 104,58 bodova, dok je jučer u ovo doba iznosio 103,65 bodova. Pritom je tečaj dolara prema japanskoj valuti pao s jučerašnjih 134,50 na 133,05 jena.

No, američka je valuta ojačala u odnosu na europsku, pa je cijena eura skliznula na 1,0590 dolara, dok je jučer u ovo doba iznosila 1,0735 dolara. Cijene su nafte, pak, porasle, nakon jučerašnjeg oštrog pada. Cijena barela na londonskom tržištu ojačala je jutros 1,05 posto, na 74,50 dolara, dok je na američkom tržištu barel poskupio 1,04 posto, na 68,30 dolara.

PROPALA AMERIČKA BANKA SVB

'Panika vlada i dalje, danas i u Europi. Moguće je da će to osjetiti i neki hrvatski start-upovi'

"Panika vlada i dalje, danas i na burzama u Europi, malo veće banke gube čak i do osam posto vrijednosti. To će imati popriličan utjecaj na globalnu start-up scenu i globalne startup kompanije, dijelom čak možda i na naše. Prema nekim neslužbenim informacijama, nekoliko naših start-upa je imalo depozite u SVB-u, ali to još nije provjerena informacija", kaže Pili.

VIDEO: Propala je moćna američka banka: 'I neki hrvatski start-upovi imali tamo depozite?'

Pogledajte na vecernji.hr

Komentari 4

DU
Deleted user
21:38 16.03.2023.

kao sto sam pisao ne bojte se vi za banke nego pazi da ne prodas karanfil na dolcu za 5 kuna mogao bi da zavrsis u zatvoru

Avatar juma
juma
10:26 16.03.2023.

Dokle više pokrivanja bankarskih svinjarija na račun poreznih obveznika? Direktor i financijski direktor te banke su prošle godine zaradili svaki preko 3 milijuna franaka, sto je oko 20 % manje nego godinu prije. Toliko su pale plaće i svih ostalih top menadzera u toj banci. To im je jedina posljedica katastrofalnog vodjenja banke koje doduše traje već nekih dvadesetak godina. Cijena dionice je prije financijske krize 2007 iznosila i preko 80 franaka, da bi danas bila ispod 2 franka.

Avatar istovari
istovari
10:01 16.03.2023.

Banku će sanirati novcem poreznih obveznika a šefovi će podijeliti sami sebi bonuse za dobre poslovne rezultate.