Na svijetu ne postoje dva jednaka mozga. Štošta nam je zajedničko s drugim ljudima, ali svačiji je mozak zamršen na jedinstven i poseban način. Kako radi mozak i zašto su neki mozgovi pomalo drukčiji od drugih, otkrit će nam knjiga "Čudesno zamršeni mozgovi". Potpisuje ju Louise Gooding, a na našem je tržištu objavljena u izdanju Mozaik knjige. Ova inkluzivna knjiga upoznaje djecu sa svijetom neuroraznolikosti i potiče ih da prihvate sve naše čudesne različitosti.
Autorica odmah na početku iskreno progovara o "zamršenosti" vlastitog mozga. "Ja sam Louise, autorica ove knjige, ali i ponosna vlasnica samo svojeg čudesno zamršenog mozga! Moj je mozak zamrsilo stanje zvano ADHD. Ali je u njemu i sve ono što mi se sviđa i ne sviđa, svi strahovi, sjećanja, misli i osjećaji. Da nema mojega mozga, ne bi bilo ni mene", započinje autorica. Knjigu je napisala, objašnjava, za radoznalce, mislioce, znatiželjne i one koji se vesele novim spoznajama. Namijenjena je svima koji imaju svoj čudesno zamršen mozak, ali i svima onima koji se možda osjećaju osamljeno.
Vodeći nas fascinantnim svijetom mozgova, autorica kreće od životinja pa navodi kako lignje imaju mozak u obliku prstenaste krafne čijom sredinom prolazi cjevčica kojom se pronosi hrana. Pijavica, pak, ima čak 32 mozga! Spužva je živo biće, ali uopće nema mozak... Zanimljive su to i lako pamtljive informacije koje raspiruju i maštu malih čitatelja. Usto, sve su popraćene zanimljivim ilustracijama.
Upoznajemo se i s neurologijom, građom i dijelovima mozga, ali na jednostavan i lako razumljiv način. Primjerice, sljepoočni režanj pomaže povezati sjećanja s osjetilnim iskustvima – bol koja se javlja kada se porežemo na papir, zvuk plakanja, okus čokolade, prizor ptice u letu ili miris cvijeta. Probleme rješavamo u čeonom režnju koji je odgovoran za emocije, govor i pamćenje. U tjemenom se režnju, pak, bilježi ako se udarimo u koljeno, on obrađuje podatke o dodiru i tjelesnoj svjesnosti.
A zašto postoje različiti mozgovi? Neurodivergentan – to je netko čiji mozak radi na način koji se ne smatra "uobičajenim". Primjeri su mozgovi s autističnim poremećajem, dispraksijom, poremećajem pažnje s hiperaktivnošću (ADHD) i mnogi drugi. Većina je osoba s neurodivergentnim mozgom rođena takva zbog svojega genetskog nasljeđa. Neurodivergentnost može nastati zbog oštećenja mozga ili kao posljedica ozljede glave.
Knjiga nam objašnjava i kako pristupiti neurodivergentnim osobama. Riječi kojima se koristimo da bismo govorili o neurodivergentnosti vrlo su važne. Ne bismo smjeli upotrebljavati opise kao što su "pati od". Mnoge neurodivergentne osobe, navodi se, posve su prihvatile svoje dijagnoze. Dijagnoza može biti izazov, ali se iz nje može izvući i štošta dobro.
Neurodivergentne osobe posvuda su oko nas i ne, na čelu ne nose veliki znak koji ih obilježava. Zapravo, mnogo njih služi se "maskiranjem" kako bi pokušali prikriti različitosti i uklopiti se među vršnjake. No, to se maskiranje potpuno razlikuje od nošenja maski superjunaka. Primjerice, nastoje sugovornika gledati u oči iako im je to poteškoća, oponašaju pokrete i geste drugih ljudi... Maskiranje, pak, može biti iznimno naporno i dugotrajno utjecati na duševno zdravlje te osobe.
Autorica Louise Gooding, kako je se opisuje, promiče vrijednosti čudesno zamršenih mozgova. Louise je kao dijete bila glasna, nesređena i neorganizirana, no u sebi je skrivala brojne sposobnosti koje je trebalo znati osloboditi. U odrasloj je dobi otkrila da ima ADHD i odjednom je sve imalo smisla. Vlastito ju je iskustvo potaknulo da počne zagovarati važnosti neuroraznolikosti i invalidnosti. Sudjeluje na panelima za rasprave i piše članke o potrebi za inkluzivnijim knjigama za djecu.
Kada Louise Gooding ne piše, vjerojatno provodi vrijeme s obitelji. Voli putovati, odlaziti na duge šetnje prirodom i "kupovati previše knjiga". Ona je i knjiška vila: u mjestu u kojem živi skriva knjige kako bi sretnicima koji ih pronađu omogućila da u njima uživaju. A što bi bilo ako bismo svi djelovali i razmišljali na posve isti način? To bi bilo, uspoređuje autorica, kao živjeti u svijetu u kojem je jedini okus sladoleda vanilija.
FOTO Zlatni dečko i miljenik žena u dvije godine doživio potpuni krah: Okončao 18-godišnji brak, a onda mu leđa okrenula 'cijela zemlja'