ČUVARI REDA I KRIMINAL

Čuvaju nas i silovatelji, razbojnici, ubojice...

Foto: import
Čuvaju nas i silovatelji, razbojnici, ubojice...
30.09.2005.
u 14:50
Pogledaj originalni članak

Moj bi sin našao olovku na cesti i ne bi je uzeo. Jedino je često mijenjao automobile i žene, ustvrdila je u srpnju ove godine Finka Burić, majka Darka Burića, 24-godišnjeg policajca PU ličko-senjske. A njezin sin, koji "ni olovku ne bi uzeo", nakon dugotrajne zajedničke akcije policije i USKOK-a, osumnjičen je da je bio vođa bande koja je 2004. i 2005. provaljivala u kuće u Gackoj dolini. U tim provalama šteta je bila 300.000 kuna, a kako se sumnja, Burić je noću provaljivao, a danju na mjestu provala obavljao očevide!?

Najviše zloporaba ovlasti
Primjera poput njegovih, kada su pojedini policajci zaboravili svoju ulogu te s koje su strane zakona,  proteklih je godina na žalost bilo podosta. Prema podacima MUP-a, u posljednje tri i pol godine policija je protiv svojih djelatnika podnijela 404 kaznene prijave, a posrijedi je bilo 620 kaznenih djela. Najviše prijava podneseno je zbog zloporaba položaja i ovlasti, no u tri i pol godine policija je protiv svojih djelatnika podnijela i kaznene prijave zbog šest silovanja, 16 razbojništava i jednog ubojstva.

Iako u policiji kažu kako u svakom žitu ima kukolja, pa se tako i u moru poštenih policajaca nađe pokoji koji se uniformom služi za kriminalne aktivnosti, ipak svjesni problema kukolj pokušavaju uništiti. A to pak otvara pravu Pandorinu kutiju prepunu problema jer se po običaju rješavaju posljedice, a duboko ukorijenjenim uzrocima nitko se ne bavi.

 Činjenica je da su u proteklih 15 godina policajci na mnoge načine obespravljeni i svedeni na najamnu snagu. Iz ovih ili onih razloga ne uživaju poštovanje građana, a iz takva stanja pa do revolta i  kriminalnih aktivnosti  kratak je put. Jer ni jedan tzv. sitni ulični kriminal, poput preprodaje ilegalnih cigareta, ne odvija se bez odobrenja policije. Pa javna je tajna da na nekim tržnicama u gradu šverceri cigaretama plaćaju policajcima po nekoliko tisuća eura na mjesec kako bi ih ostavili na miru. Svim kontrolama unatoč, tome se ne može stati na kraj jer zapravo i nema prave volje da se takve stvari riješe  kaže   bivši policajac koji je htio ostati anoniman (podaci poznati redakciji, op. a.).

Prema njegovim riječima, takav sustav mita naslijeđen je još iz socijalističkih vremena, kada se sličan obrazac primjenjivao na švercerima deviza.
 Koncem 80-ih jedan od većih problema u središtu grada bili su šverceri devizama. Problem je riješen tako što su ti ljudi pojedinim policajcima plaćali 30 ondašnjih DEM po danu, a zauzvrat ih je policija ostavljala na miru. Neki od tih policajaca poslije su doslovno najureni iz policije kad se otkrilo čime se godinama bave. No dok su se takvi mutni likovi snašli zaposlivši se u viđenijih zagrebačkih kriminalaca na policiji je ostala ljaga jer je imala ne samo takve ljude nego ponekad i one koji su bili kazneno evidentirani  kaže naš sugovornik.

Objašnjava da se tako jednom tek pošto je građanin prijavio dotičnog policajca za primanje mita ustanovilo kako je taj isti policajac u mladosti prijavljivan zbog razbojništva.

Rade za 3200 kuna
 Štošta u policiji nije bilo u redu onda, a nije ni danas. Policajci su potplaćeni, loše opremljeni i nije ni čudo što poneki od njih zabrazde i u kriminal. Pa kako biste se vi kao policajac osjećali kad bi vam u dvorištu policijske postaje bio noćni klub u kojem se okuplja svakakav ološ, a   zbog nekih dogovora i viših interesa u njemu ne možete provesti raciju? U takvoj situaciji počnete razmišljati, kad mogu svi, mogu i ja, jer prilika čini lopova  kaže naš sugovornik.
Da je stanje u policiji loše, slaže se i Dubravko Jagić, čelnik Sindikata policije Hrvatske.

 Nekoliko je puta javno upozoravao kako su uvjeti u kojima policajci rade katastrofalni, kako je oprema zastarjela te kako ni zakoni ni država ne štite policajce. Njegove riječi potvrđuju i policijske statistike prema kojima je samo od početka ove godine zabilježeno 207 napada na policajce u kojima su dvojica ubijena, trojica su teže, a 142 lakše ozlijeđena.

 Normalno da ne podupiremo i ne opravdavamo one policijske djelatnike koji uzimaju mito ili počine neko kazneno djelo. Jer kako će policajac koji ne poštuje zakon  provoditi taj isti zakon? No s druge strane, mislim da bi se i država trebala zapitati zašto se neki policajac doslovno može kupiti za 200 kuna mita. Da se država bolje brine za svoje djelatnike  te da se prema policajcima odnosi kao majka, a ne maćeha, uvjeren sam da se takvo što ne bi događalo  kaže Jagić.

Objašnjava da je prosječna plaća policijskog službenika 3200 kuna, a s prekovremenim i noćnim radom najviše može zaraditi oko 4500 kuna. Toliku plaću imaju i specijalci, kao elitna policijska postrojba, dok usporedbe radi, vozač ZET-ova autobusa ima plaću između 5000 i 6000 kuna.

 Ne želim nikoga podcjenjivati, no policajci zacijelo rade mnogo opasniji posao nego što je onaj vozača ZET-a. Jer bez neke pretjerane patetike, mogu reći da mi doslovno ujutro kad odlazimo na posao, ne znamo hoćemo li se navečer vratiti živi. Pa mi se koristimo oružjem proizvedenim 1957., nedostaju nam pancirne košulje i oprema. U takvim je uvjetima nemoguće svakodnevno raditi tako odgovoran posao kao što je policijski  zaključuje Jagić.


Ista pravila vrijede za sve

Odjel unutarnje kontrole MUP-a specijalistički je odjel unutar Ministarstva koji se bavi istraživanjem nepravilnosti za koje se sumnjiče MUP-ovi djelatnici. Njihov je posao istraživanje i manjih prekršaja, ali i najtežih kaznenih djela. U pravilu, protiv svih naših djelatnika koji se ogriješe o zakon pokreću se disciplinski postupci i kad je riječ o najtežim kaznenim djelima, uglavnom se donosi odluka o prekidu radnog odnosa. U tri i pol godine podnesene su 404 kaznene prijave protiv naših djelatnika. U prvih šest mjeseci ove godine podnijeli smo jednu kaznenu prijavu zbog ubojstva, jednu zbog razbojstva, četiri zbog krivotvorenja te četiri zbog mita. Isto tako podnijeli smo i deset kaznenih prijava zbog prijetnji i sedam zbog izazivanja prometnih nesreća kaže Davor Labaš, načelnik Odjela unutarnje kontrole MUP-a. Objašnjava da postoji razlika između broja podnesenih kaznenih prijava i počinjenih kaznenih djela jer je primjerice 2004. jedan policajac kazneno prijavljen zbog čak osam razbojstava od kojih je neka počinio na području Varaždina, neka na području Zagreba, a sumnjiči ga se i za pljačku banke u Austriji. Kad netko počini kazneno djelo, policija je dužna poduzeti zakonom propisane radnje. I stoga ista pravila vrijede za kazneno djelo koje počini građanin ili policajac objašnjava Labaš.

Pogledajte na vecernji.hr