Iako se neki njegovi “rođaci” mogu naći već po cijeni od 130 kuna, sušeni atlantski (tzv. norveški) bakalar – čuveni Gadus morhua ovih je dana i 30% skuplji nego lani. Cijena mu je i 290 kn/kg, što trgovci pravdaju većom potražnjom za tom popularnom badnjačkom delicijom te ograničenim izlovom.
U Ministarstvu poljoprivrede kažu kako se uz Gadus morhuu u nas prodaju još pacifički (Gadus macrocephalus) i grenlandski bakalar (Gadus ogac), a kako bi potrošači bili sigurni u ono što plaćaju, u tijeku je akcija inspekcije i provjera označavanja i sljedivosti bakalara u maloprodaji.
Za krivo deklariranje propisane kazne su i do 100.000 kuna. Stručnjaci kažu da je donji dio atlantskog bakalara svijetložute boje, a gornji tamnosmeđ. Treba biti ravan, plosnate i otvorene utrobe, užeg tijela te s manje izraženom bočnom linijom. Rep mu je, pak, u sredini malo izbočen prema van ili “metlast”, dok njegovi srodnici, koje nam prodaju kao prave, imaju rep u obliku slova “v”.
Rečeno onako pučki a opet fino, jako me zabolje ona stvar za morfoloiške razlike između atlanskoga i pacifičkog bakalara, i to iz jednostavna razlika jer nisam ni biolog ni ihtioog. Ne da se hvalim, u životu nisam kušao ni jedan ni drugi, a opet mi ništa ne fali, zdrav sam upravo onoliko koliko je to primjereno mojoj dobi. Trgovci uopće nisu nepametni pa dobro zarađuju na pomodarima i skorojevićima. Može cijena bakalaru skočiti i na 1000 kn/kg, opet će se naći takvih koji će ga kupiti samo zato što je postalo "in" jesti bakalar na Badnjak. S takvima nema ništa zajedničko. Amen.