Kolumna

Dan kada je Velika Britanija postala mala

Foto: PA/Pixsell
Dan kada je Velika Britanija postala mala
28.04.2018.
u 16:32
Dok je Britanija slavila rođenje malog princa, po odluci suda u Londonu s aparata za disanje je isključen 23-mjesečni sin Alfie Evans
Pogledaj originalni članak

Na naslovnicama svih medija 23. travnja objavljeno je kako su britanski princ William i Kate Middleton dobili treće dijete. Kate Middleton rodila je u 11 sati u bolnici St. Mary u Londonu, a kako bi oko porođaja sve prošlo u redu pobrinuo se tim od dvadeset liječnika i dva ginekologa. Kate se nakon poroda s djetetom u naručju pojavila ispred bolnice kako bi zainteresiranoj javnosti i službeno predstavila maloga princa, petog u redu nasljednika britanske krune. Kate je bila odjevena u crvenu haljinu s bijelom čipkom oko vrata, koja je mnoge podsjetila na haljinu koju je nosila Mia Farrow u poznatom filmu Romana Polanskog iz 1968., “Rosemaryna beba”.

Sve bi ostalo na tom pomalo bizarnom modnom detalju da istoga dana jedna druga Kate, u jednoj drugoj bolnici, s jednim drugim djetetom, nije prolazila kroz pravi horor. Naime, dok je Britanija slavila rođenje malog princa, po odluci suda u Londonu s aparata za disanje je isključen njezin 23-mjesečni sin Alfie Evans. Maleni Alfie boluje od nepoznate degenerativne bolesti mozga zbog koje nije mogao samostalno disati, te je održavan na životu aparatima za mehaničku ventilaciju. U obrazloženju zahtjeva koji je bolnica u Liverpoolu, koja je liječila Alfiea, uputila sudu, stajalo je da se dijete treba isključiti s aparata – radi njegova vlastita dobra. Takva izjava bi zvučala kao demonski sarkazam, kada stvar ne bi bila puno gora, jer uopće ne postoje nikakvi medicinski dokazi da je dječak patio zbog svoga stanja. Liječnici su prognozirali da dječak po isključenju mehaničkog disanja može živjeti najduže nekoliko sati. Moglo se s medicinskom izvjesnošću također pretpostaviti da bi nakon skidanja s aparata dječak zaista prolazio kroz agoniju patnje zbog gušenja. Međutim, dogodilo se nešto što njegovi milosrdni pogrebnici nisu predvidjeli.

Dogodilo se čudo – dječak je po isključenju s aparata nastavio samostalno disati. Unatoč tome, liječnici su mu i 24 sata nakon isključenja aparata odbijali ponovno priključiti aparate, ostavljajući bolesno dijete da neizmjerno pati bez ikakve njege i bori se za vlastiti život. Ovaj neočekivani preokret prisilio je liječnike i sud na novo vijećanje, a u javnosti se, iako ne na novinskim naslovnicama, razvila rasprava oko moralnosti odluka i postupaka bolnice i suda. Nakon što je papa Franjo, koji se prije nekoliko dana susreo s dječakovim ocem, Thomasom Evansom, uputio apel na molitvu za dječakov život, pri čemu je istakao da je Bog jedini gospodar života, reagirala je talijanska vlada, koja je po hitnom postupku dječaku dodijelila talijansko državljanstvo, a bolnica Bambino Gesu u Rimu je ponudila svoju potpunu liječničku skrb.

Međutim, britanska vlada se dosad oglušuje na ovu ponudu i brani odluku liječnika Kraljevskog fakulteta za pedijatriju iz Liverpoola i suda u Londonu. S moralnog stajališta gledano, stručnjaci se mogu oglušiti na volju staratelja pacijenta u slučaju kada odluka staratelja može nanijeti štetu štićeniku ili dovesti u pitanje njegov život. Također je legalno moguće usprotiviti se odluci staratelja u slučaju procjene da bi poštovanje njihove odluke prouzročilo nesvrhovito trošenje javnog novca, koje ne bi donijelo nikakvo poboljšanje stanja. U slučaju malenoga Alfiea nijedan od ovih uvjeta nije zadovoljen. Odluka britanskih vlasti znači upravo suprotno. Dječaku je država, unatoč želji njegovih roditelja, odlučila oduzeti život “za njegovo dobro”, što prije podsjeća na ritual nekakve sotonističke sekte iz filmova strave i užasa, nego na odluku civilizirane države koja je izgrađena na načelima zaštite “života, slobode i vlasništva”. Poznato je da su u povijesti postojale države koje su ubijale djecu u ime zakona. Dok te režime osuđujemo kao necivilizirane, sada se postavlja pitanje hoće li dječak izdržati u svojoj borbi za život, unatoč odluci države da on ne treba živjeti. Ispada kako je maleni Alfie kriv što je živ. Sada kada više nema potrebe za umjetnim održavanjem na životu, bolnica mu uskraćuje osnovnu medicinsku njegu i drže ga na vodi. Prvo su dijete ubijali iz samilosti, a sada ga pate kako bi opravdali vlastitu odluku. Dok sudac Anthony Hayden zabranjuje njegovo liječenje i traži medicinski dokaz da dijete samostalno diše. Roditelji zahtijevaju otpust iz bolnice koja želi smrt njihovu djetetu. Papin helikopter čeka odobrenje hladne birokratske zvijeri, u nadi kako će maleni anđelak i dalje disati. Ovom odlukom Britanija je od Velike postala malom, jer je ubojstvo djeteta proglasila zakonitim, a njegovo spašavanje ilegalnim.

Pogledajte na vecernji.hr

Komentari 9

Avatar Kikaš
Kikaš
19:11 28.04.2018.

"Nacija koja ubija svoju djecu nema budućnosti."

Avatar Vaclav007
Vaclav007
18:58 28.04.2018.

dras32 - ništa u tvojem upisu ne objašnjava zašto roditeljima nije bilo dopušteno odvesti svoje dijete iz bolnice i zašto je ignorirana odluka Italije o dodjeli državljanstva pokojnom Alfieju koja mu je omogućila liječenje na teret talijanskog sustava javnog zdravstva. Britanija je velika jer su njeni građani slobodni individualci visoko razvijene sposobnosti kritičkog promišljanja i o sebi samima, a ne samo o drugima. Ne bih volio biti u koži odgovornih u bolnici i u pravosuđu koji su uzrokovali ovaj skandal. Britanija je "velika" jer ni sama sebi ne oprašta svoje greške.

ME
Merlin
18:15 28.04.2018.

dras, nisam siguran da je posve točno ovo što pišeš. mislim, situacija je fakat dvojbena, s jedne strane se može razumijeti odluka bolnice ali s druge strane, ako računamo da su htjeli uštedjeti troškove, zašto onda nisu pustili da se maloga ipak odfura u Italiju? možda bi se desilo nekakvo čudo, možda bi mali preživio? nikad nećemo znati jer odvratni englezi nisu malome niti dali šanse. nije mi zbilja jasno zašto ak su se već talijani ponudili? što bi ih koštalo da su to dopustili? pa nije mali vlasništvo bolnice!!! ovo sve skupa je jako čudno...