Mnogo se toga promijenilo u feminizmu od vremena u kojem su se sufražetkinje bacale pod kočije kako bi skrenule pozornost na položaj žena u zapadnom društvu. Ne zaboravljajući poraznu činjenicu da bi mnoge države svijeta i danas pale na testu osnovnih zahtjeva prve generacije feministica, njihove ideološke praunuke svojim su se područjem djelovanja od tih pionirki odmaknule onoliko koliko su se klinci koji održavaju virtualne farme na Facebooku odmaknuli od načina života predaka kojima je agrikultura bila fizička, a ne teorijska aktivnost.
Na festivalu Vox Feminae, koji se upravo održava u Zagrebu, svaki građanin može iskusiti djelić onoga što se danas smatra relevantnom feminističkom temom. Uz pitanja rodne fluidnosti koja se radikalno odmiču od podjele na "muško i žensko" na kojoj su se desetljećima formirali i zahtjevi feministica do, primjerice, feminističke pornografije, koja više nije oksimoron, nego kulturalna realnost na koju se gleda kao na područje seksualnog oslobođenja.
Suvremene feministice podjednako se zanimaju za kompjutorske igrice (zbog mizoginije na gamerskim mrežama ove je godine skovan pojam "Gamergate"), permakultura (kojom se već godinama bave ženske komune na otoku Braču), socijalno odgovorno poduzetništvo i EU fondovi (o čemu je Vox organizirao niz radionica)... U zemlji u kojoj se iznova pokušava zabraniti pobačaj takve bi teme mogle odjeknuti kao suviše "izmještene" iz stvarnosti, ali (i) one su realnost današnje feminističke borbe.
Samozadovoljavaju se krisom i pod okriljem mraka ..!