Kolumna

Povratak starog savezništva SAD-a i Hrvatske

Foto: CARLOS BARRIA/REUTERS/PIXSELL
Donald Trump i Kolinda Grabar-Kitarović
Foto: CARLOS BARRIA/REUTERS/PIXSELL
Donald Trump i Kolinda Grabar-Kitarović
15.07.2017.
u 12:54
Savezništvo je ojačalo kada je RH počela slati svoje vojnike u operacije s američkima
Pogledaj originalni članak

SAD i Hrvatska se, po svemu sudeći, u vojnom, političkom i strateškom pogledu ubrzano vraćaju na razinu savezničkih odnosa koje su imali 1995. Već nakon potpisivanja Washingtonskog sporazuma u proljeće 1994., kada su Sjedinjene Države pridonijele da bude prekinut neracionalni ratni sukob između Hrvata i Bošnjaka u BiH, na tim teritorijima sve jače su se oslanjale na Hrvatsku kao prvog saveznika. Zadnje ratne godine, 1995., Hrvatska je prvo vojnim oslobodilačkim akcijama Bljesak i Oluja odradila posao za sebe, a nastavkom vojnih operacija i za BiH, pa se moglo pristupiti Daytonskom sporazumu. Koji je SAD kreirao opet najviše uz angažman Hrvatske.

U godinama koje su slijedile suradnja sa SAD-om sve je više blijedjela pa i bila dovedena potpuno u pitanje amaterskim koracima pojedinih hrvatskih vlasti koje su ili otkrivale zajedničke američko-hrvatske tajne akcije poput prisluškivanja telefonskih razgovora Slobodana Miloševića ili, na početku, pokazivale odbojnost prema sudjelovanju hrvatskih vojnika u vojnim akcijama SAD-a i NATO-a. To je sada više-manje zaboravljeno, pa su SAD i Hrvatska nastavili politički i vojno surađivati. No tek nakon što je RH počela aktivno slati svoje vojnike u operacije s američkima, makar i u neborbene misije, to je bio dokaz i poticaj za jačanje partnerstva.

U brzim promjenama geopolitika, prošle dvije hrvatske vlade proširuju polje suradnje sa SAD-om, da bi sadašnja Vlada kao svoj cilj istaknula i sve jače vojno-sigurnosno povezivanje sa SAD-om. Uz to, s dva glavna američka vojna i politička saveznika, V. Britanijom i Izraelom, Hrvatska je potpisala i sporazume o vojnoj suradnji. Time je odabrala svoju poziciju i stranu i unutar razdjelnica eurointegracija. Isticanje usred Pentagona da je Oluja vojna akcija važna za povijest ratovanja i da se izučava i na vojnim školama u

SAD-u, te da se RH kao mala zemlja bori znatno iznad svoje kategorije, nikako nije slučajno. Te riječi simbolični su povratak na to staro/novo savezništvo SAD-a i Hrvatske.

Pogledajte na vecernji.hr

Komentari 125

DR
drugPlenky
13:16 15.07.2017.

Amerika je jedina svjetska sila i biti s njima prijatelj je velika prednost za svaku zemlju a osobito za Hrvatsku. I da oni su nam jedini pomogli devedesetih a ova izjava američkog ministra obrane o briljantnoj Oluji je ponos za svakog hrvata . Hvala mu

KA
karlodrago
19:47 15.07.2017.

.Kako vidim lijevi jugotitopartijski komentatori blate i omalovažavaju Kolindin doprinos u jačanju i poboljšavanju sve boljih odnosa sa Amerikom.Prošla su vremena suradnje sa Baćuškom i pjevanje pjesme :po šumama i gorama.

PI
pinkec
19:34 15.07.2017.

Sa istoka nam nikad ništa dobro nije došlo!