Iako je od završetka rata proteklo već 19 godina, procjenjuje se kako je diljem Hrvatske još uvijek posijano oko 70.000 minsko-eksplozivnih sredstava. Od mina je do danas stradalo 1977 osoba, od čega 511 smrtno, a minski je sumnjivo 611 četvornih kilometara, koji se prostiru kroz 12 županija te 89 gradova i općina.
Nacionalnim programom predviđeno da se razminiranje završi do 2019., ali u Hrvatskom centru za razminiranje strahuju kako će taj rok zbog nedostatka novaca biti probijen barem nekoliko godina. - Nažalost, realizacija programa protuminskog djelovanja upola je manja od planiranog. Od 2009. do danas za razminiranje je utrošeno 760 milijuna kuna manje no što je predviđeno – kaže Tajana Čičak, predstojnica Ureda ravnatelja Hrvatskog centra za razminiranje.
Na razminiranje je već utrošeno 4,2 milijarde kuna, od čega 59 posto iz državnog proračuna. Šest posto otpada na zajam Svjetske banke, 20 posto čine sredstva pravnih osoba (investitora), a 15 posto se odnosi na donacije. Procjenjuje se kako je za potpuno čišćenje Hrvatske od mina potrebno još oko 4 milijarde kuna. Proračun od 550 milijuna kuna predviđenih Nacionalnim programom lani je ispoštovan tek polovično, pa su tijekom cijele godine razminirana tek 32 četvorna kilometra površine.
Razminirani su posljednji minski sumnjivi prostori u Nacionalnom parku Krka i Parku prirode Papuk, a plan razminiranja prebačen je za 18,8 posto. Iako su minama zagađena isključivo šumska (67 posto), poljoprivredna (19 posto) i krševita (14 posto) područja, o tome o kolikoj opasnosti se radi govori i podatak kako u njihovoj neposrednoj blizini živi oko 400 tisuća ljudi. - Riječ je i o velikom gospodarskom problemu, jer onečišćenost minama onemogućava revitalizaciju i korištenje tih površina – dodaje Čičak. Do kraja ove godine planira se smanjenje minski sumnjivog područja za 51,4 četvorna kilometra. Od mina bi se trebale u cijelosti očistiti Virovitičko-podravska i Dubrovačko-neretvanske županija, gradovi Kutina, Ogulin i Šibenik, općine Gvozd, Lasinja, Sukošan, Velika, Vladislavci i Vojnić te šuma Prašnik.
eto sad taj racun od 4,2 milijarde kuna nek ispostave braci u beograd