PREMINUO U 96. GODINI

Le Pena pred Vučićem pitali: Hvalite Srbiju, a vaši su ratovali za Hrvate

storyeditor/2025-01-07/2025-01-07T121415Z_1214982274_RC2SUB8M83Y5_RTRMADP_3_PEOPLE-JEANMARIELEPEN.JPG
BENOIT TESSIER
08.01.2025.
u 09:37

Preminuo je Jean-Marie Le Pen, dugogodišnji lider francuske krajnje desnice koji je 1997. došao u Beograd na poziv Šešelja i radikala

Veteran francuske i europske krajnje desnice Jean-Marie Le Pen preminuo je jučer u 96. godini. Osnovao je stranku Nacionalno okupljanje još 1972. pod imenom Nacionalna fronta i vodio ju je do 2011., kada se povukao iz političkog života. Stranku je tada preuzela njegova kći Marine Le Pen, koja je pokušala izgladiti njezin tvrđi imidž u sklopu čega je 2015. čak i samog oca isključila iz stranke zbog negiranja holokausta.

Prije nego što je ušao u politiku, Le Pen je bio vojnik. Bio je poznat po ekstremizmu, populizmu i protivljenju imigraciji, a često su ga optuživali za rasizam i antisemitizam. No, 2002. je uspio ući u drugi krug predsjedničkih izbora, gdje ga je pobijedio Jacques Chirac. Čak se pet puta ukupno kandidirao na predsjedničkim izborima.

Le Pen se dobar dio života pokušao povezati s europskim krajnjim desničarima, a u Zagrebu je posebno kontroverzna bila njegova suradnja sa Srpskom radikalnom strankom (SRS). Ostao je zapamćen njegov posjet Beogradu 1997. gdje se susreo s liderom SRS-a, ratnim zločincem Vojislavom Šešeljom. Tada je sa Šešeljom održao i konferenciju za novinare tijekom koje je hvalio francusko-srpsko prijateljstvo koje datira još iz Prvog svjetskog rata. Također je isticao da su obje nacije predane idealima nacionalizma i borbe protiv komunizma. No, kako je tada zabilježio Washington Post, Le Pen je u Beogradu doživio "lekciju iz srpske politike" jer su ga na konferenciji pitali kako se mogu povezati ti ideali koje dijele Francuska i Srbija s izvješćima da su se članovi njegove stranke Nacionalne fronte 1991. borili na strani Hrvatske protiv Srbije te isto tako na strani Hrvata u Bosni i Hercegovini. Le Pen je tada rekao da nikome ne duguje objašnjenje i da ne želi komentirati situaciju "gdje su rane i patnja toliko svježi". Le Pen je tada isto tako podržavao i prosvjede srpskih studenata protiv režima Slobodana Miloševića, dok im se Šešelj protivio kao "stranim plaćenicima". Zanimljivo, kako se može vidjeti na videu Associated Pressa, na toj je presici iza Le Pena, koji je sjedio sa Šešeljom, stajao i tada mladi dužnosnik SRS-a, a danas predsjednik Srbije Aleksandar Vučić.

Le Pen je isto tako trebao doći u Hrvatsku 2013. kako bi podržao Hrvatsku stranku prava (HSP) uoči tadašnjih europskih izbora, ali zbog njegovih prijateljskih veza sa Šešeljom taj je događaj pobudio velike tenzije te je HSP na kraju odustao od njega. Tadašnji predsjednik HSP-a Daniel Srb, na kritike da je Le Pen podržavao Šešelja, također je govorio kako je "Nacionalna fronta tijekom Domovinskog rata slanjem svojih pristaša u borbu za hrvatsku slobodu pokazala što misli".

FOTO Pogledajte kako se prva dama Republike Hrvatske mijenjala tijekom godina! Ima besprijekoran stil

storyeditor/2025-01-07/2025-01-07T121415Z_1214982274_RC2SUB8M83Y5_RTRMADP_3_PEOPLE-JEANMARIELEPEN.JPG
1/31

Komentara 1

GE
Gerilac78
10:51 08.01.2025.

Hvala mu za pomoć Hrvatskoj, velik broj dragovoljaca iz njegove stranke je zaista pomogao Hrvatskoj 1991. i 92. Ostao je upamćen u povijesti svoje zemlje i Europe.

Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije