ZAPADU JE TO NEHUMANO

Ova taktika okrenula je rat u korist Rusije: 'Bitka za Bahmut poslužila je kao laboratorij'

Foto: SPUTNIK/REUTERS
FILE PHOTO: Russia's President Putin marks Army Day
Foto: SERGEY PIVOVAROv/REUTERS
Russian soldiers undergo military training in Krasnodar region
Foto: UMIT BEKTAS/REUTERS
A Russian soldier stands on top of a water tower at Hmeimim air base in Syria's coastal Latakia
30.12.2024.
u 21:35
"Potrošni vojnici" postali su temelj ruskog skupog napredovanja u Ukrajini. Regrutacija kriminalaca omogućuje Rusiji širenje vojnih redova bez potrebe za opsežnijom mobilizacijom. Jedinice sastavljene od osuđenika pokazuju se učinkovitijima u urbanim okršajima nego na otvorenim bojištima ili u mehaniziranim bitkama
Pogledaj originalni članak

Za Zapadnjake, to rješenje bilo je nehumano. Kako bi kompenzirala loše rezultate svojih trupa u prvim mjesecima invazije na Ukrajinu u punom opsegu, Rusija je 2023. godine formirala jurišne postrojbe sastavljene od osuđenika i drugih "potrošnih" vojnika. No za vladu Vladimira Putina – kojoj je jedino pobjeda bila važna – slanje valova vojnika da apsorbiraju neprijateljske metke omogućilo je cjenjenijim redovnim ruskim snagama da osvoje više ukrajinskog teritorija.

"Laboratorij" za ovaj nemilosrdni pristup bila je Bitka za Bahmut krajem 2022. i početkom 2023. godine, kada je Wagner grupa –plaćenička organizacija – koristila jurišne postrojbe sastavljene uglavnom od zatvorenika koji su pomilovani u zamjenu za sudjelovanje u borbama u Ukrajini. Taj pristup, u kombinaciji s masovnim bombardiranjem, preživio je uklanjanje Wagnerove grupe iz borbi, omogućujući ruskim snagama osvajanje više teritorija bez izazivanja nemira kod kuće koji bi mogli ugroziti Putinovu vlast.

"Wagner – i bitka za Bahmut, do određene mjere – postali su poligon za testiranje kako najbolje iskoristiti osuđenike kao potrošnu silu", napisao je istraživač Michael Kofman u studiji o prilagodbi ruske vojske za Carnegie Endowment for International Peace u Washingtonu. "Wagnerove metode bile su brutalne i prisilne, ali učinkovite. Ruska vojska bila je zainteresirana za potonje, a manje zabrinuta za prvo."

Pretvaranje kriminalaca u vojnike nije nova ideja, podsjeća Business Insider. Američki suci često su nudili optuženicima izbor između zatvora i službe u vojsci (iako današnja američka vojska zazire od regrutacije osoba s kriminalnom prošlošću, uz moguće iznimke). No, Rusija je to podigla na novu razinu iz duboke potrebe. Nakon što je izgubila procijenjenih 700.000 vojnika zbog smrti, ozljeda ili dezerterstva u gotovo tri godine od invazije na Ukrajinu, Rusija bi trebala posegnuti za masovnom regrutacijom kako bi nadomjestila gubitke. Zatvori i kaznionice pružaju lako dostupan izvor potrošne radne snage bez izazivanja nezadovoljstva javnosti zbog novačenja. Što se tiče kriminalaca, činjenica da mnogi dobrovoljno sudjeluju u samoubilačkim misijama govori mnogo o uvjetima u ruskim zatvorima.

Rusija nikada nije bila osobito brižna prema životima svojih vojnika. Tijekom Drugog svjetskog rata Crvena armija često je koristila kaznene bojne za zadatke poput čišćenja minskih polja. No čak i prema tim standardima, Wagner je bio nemilosrdan. Njegove taktike "oslanjale su se na jednostavnost i stroge kazne za osiguranje poslušnosti", napisao je Kofman. Vojnici koji bi odbili napredovati ili se povukli bez naredbe, jednostavno su pogubljeni.

Ratovanje pod Wagnerom bilo je jeftino. "Postrojbe sastavljene od osuđenika dobivale su jeftine komercijalne mobilne telefone bez SIM kartica", napisao je Kofman. "Na telefonima su bile instalirane offline karte s numerički označenim točkama i GPS-om. Wagnerovi zapovjednici bi naređivali jurišnim grupama da napreduju prema unaprijed postavljenim točkama preko jeftinih, nekriptiranih radiouređaja, dok bi osuđeničke grupe slale svoje lokacije koristeći šifre."

Jedna od tragedija rata u Ukrajini je da ove taktike imaju određenu učinkovitost za države koje su spremne tretirati svoje građane kao potrošne. Nakon gotovo godinu dana borbi Bahmut je zauzet u svibnju 2023. Prema američkoj vladi, Rusija je pretrpjela čak 100.000 mrtvih i ranjenih. "Omjer iscrpljivanja bio je povoljan za Ukrajinu, s prosječnim omjerom od jedan prema četiri u broju poginulih ili teško ranjenih, pri čemu je većina ruskih gubitaka dolazila iz formacija sastavljenih od osuđenika koje je koristio Wagner", napisao je Kofman. "Javno dostupni izvori sugeriraju da je 88 posto Wagnerovih gubitaka tijekom bitke za Bahmut bilo među osuđenicima."

Ukrajinski gubici bili su manji, ali osjetniji. "Borba je iscrpila iskusno osoblje s ukrajinske strane, dok je ruska vojska mogla koncentrirati artiljeriju i potrošne pješačke formacije oko Bahmuta u iscrpljujućoj borbi", napomenuo je Kofman. Nakon smrti vođe Wagnera, Jevgenija Prigožina, u sumnjivoj avionskoj nesreći 2023. godine, Wagnerova moć u Rusiji je oslabjela. Međutim, naslijeđe Wagnera živi dalje u onome što Kofman naziva "wagnerizacijom" ruske vojske. Sada se ruska vojska oslanja na Storm-Z (sada Storm-V) jurišne jedinice sastavljene od loše obučenih i loše opremljenih ljudi iz zatvora. Preživjeli često ponavljaju zločine koji su ih prvotno i doveli u zatvor, vraćajući se u zajednice kao slobodni građani.

FOTO Putin ima 14 jasnih meta: Ako doista posegne za nuklearnim oružjem, Rusija bi prvo gađala ove lokacije

Foto: VYACHESLAV PROKOFYEV/REUTERS
Russian President Putin visits Mongolia
Foto: Alexander Kazakov/REUTERS
Russian President Putin visits Joint Institute for Nuclear Research near Moscow
Foto: VYACHESLAV PROKOFYEV/REUTERS
Russian President Putin visits the Rezky corvette in Vladivostok
Foto: POOL New/REUTERS
FILE PHOTO: Victory Day Parade in Moscow
Foto: EVGENIA NOVOZHENINA/REUTERS
FILE PHOTO: Victory Day Parade in Moscow
Foto: Houthi Military Media/REUTERS
A missile, which according to Yemen's Houthis is a "hypersonic" missile named "Palestine 2", is launched from an unknown location
Foto: MAXIM SHEMETOV/REUTERS
FILE PHOTO: 9М723 missiles, part of Iskander-M missile complex, are seen during a demonstration at the International military-technical forum ARMY-2019 at Alabino range in Moscow Region
Foto: JASON REED/REUTERS
Pentagon
Foto: Joshua Roberts/REUTERS
Pentagon
Foto: Yin Bogu/XINHUA
Norfolk
Foto: Yin Bogu/XINHUA
Norfolk
Foto: MC1(AW/SW) Kimberly Clifford
Kings Bay
Foto: Mass Communication Specialist 1s
Kings Bay
Foto: Senior Airman Solomon Cook
Barksdale
Foto: U.S. DEPARTMENT OF DEFENSE/REUTE
Whiteman
Foto: Screenshot/YouTube
USSTRATCOM
Foto: Screenshot/YouTube
USSTRATCOM
Foto: ABACA
VLF odašiljač Lualualei
Foto: Richard Lakin/XINHUA
Zračna baza Kirtland
Foto: Richard Lakin/XINHUA
Zračna baza
Foto: Kilpatrick Sean/CP/ABACA/ABACA
Putinova meta
Foto: Screenshot/YouTube
Zračna baza
Foto: ABACA
Zračna baza Minot
Foto: ABACA/ABACA
Zračna baza Hill
Foto: Tech. Sgt. John Winn
Zračna baza Malstrom
Foto: Screenshot/YouTube
Jim Creek

Pogledajte na vecernji.hr

Komentari 37

NC
NC
00:59 31.12.2024.

U Rusiji su na vlasti nelustrirani KGB komunisti/ljevičari.

TA
Talleyard
00:25 31.12.2024.

Sve naše rusofile na čelu sa velikim ratnikom kremljenkom bi trebalo poslati u Rusiju na front sa sj.korejcima, to bi putler znao nagraditi, ako ne drukčije onda u Sibiru.

DI
Dioniz
22:43 30.12.2024.

Ruska vojska nije ništa bolja od drugih zapravo Amerikanci bi ih sredili za nekoliko dana inače Rusi su u povijesti uvijek ginuli bez bezveze .jedini spas Rusije je nuklearno oružje