Osam od deset hrvatskih kućanstava živi ispod svojih očekivanja! Prosječna obitelj mjesečno raspolaže sa 6320 kuna, a za život kakav bi oni htjeli nedostaje im još 2340 kuna – pokazala je analiza GfK. Iz godine u godinu udio građana koji prema vlastitoj procjeni žive lošije sve je veći i penje se sa 68 posto u 2008. na 77 posto u 2010. godini.
Traži nemoguće
Subjektivni osjećaj siromaštva ima uporište i u objektivnim kretanjima – cijene hrane opet divljaju, što pogađa nacije u kojima su izdaci za hranu središnji trošak kućnog proračuna. Dok građani zapadne Europe ‘'pojedu'’ do 10 posto svog budžeta, Hrvatima hrana uzme 32 posto. Siječanjsko poskupljenje hrane od 2,6 posto potaknulo je premijerku da psihološki utječe na vodeće trgovce i proizvođače te zatraži od njih da obuzdaju cijene, no unatoč pomirljivim tonovima sa sastanka u Banskim dvorima, malo tko očekuje da će oni to i učiniti. Poručio je to premijerki s drugog skupa, kod predsjednika države, i Emil Tedeschi, vlasnik Atlantica, jer su osnovne sirovine prehrambene industrije najskuplje u posljednjih dvadeset godina, a visoke su i cijene energije.
Analitičari vjeruju da će cijene hrane u svijetu u iduće dvije-tri godine poskupjeti još 25 posto.
U Hrvatskoj posljednjih pet godina stagniraju samo cijene mesa, dok su kruh, žitarice, ulja, masti i povrće poskupjeli više od 30 posto. U Slavoniji je ove godine polubijeli kruh poskupio 100 posto, a on čini polovicu pekarske proizvodnje. Štruca alpskog kruha ili lovačke kore stoji i do 11 kuna, pa proizlazi da se za dvije štruce može kupiti kilogram piletine. Seljaci su za prošle žetve jedva dobili 1,20 kuna po kilogramu pšenice, a cijene kruha sada se formiraju u skladu s onima na svjetskim burzama, gdje je pšenica ovih dana već 2,20 kuna.
U vrijeme žetve govorilo se kako će pšenice, s obzirom na vremenske nepogode, u nas biti dovoljno tek za hrvatske potrebe, da bi resorno ministarstvo, tvrde upućeni, samo od srpnja do prosinca 2010. dalo suglasnost za izvoz oko 300.000 tona pšenice. Sad je ti isti uvoze jer je dijelu pekara pšenica bila preskupa na 1,20 kuna.
Premijerka obećava kako će se, bude li trebalo, intervenirati u robne rezerve. No, neki opravdano pretpostavljaju da je i ondje stanje kao svojedobno u Đakovštini. Na sva naša pitanja o rezervama mjerodavni uzvraćaju odgovorom kako je riječ o državnoj tajni.
Država ne daje ništa
Nada Barišić, direktorica Žitozajednice, koja okuplja 80% mlinarsko-pekarske industrije, kaže da je žalosno da se radi pritisak na domaću industriju da sama ponese teret krize, a država ništa ne daje i ne nudi rješenja. Županjski je mlin, prigovara se, sada mogao mljeti državnu pšenicu kojom bi se stabilizirale cijene kruha, no država ga je prodala. Stoga privatnim mlinarima nitko ne treba zamjeriti što su se, nakon dvije godine gubitaka, odlučili za tržišnu cijenu, bez ekstraprofita, kaže N. Barišić.
Divljanje cijena: Dva kruha stoje kao kilogram piletine
Od klasičnih do novih mirisa: Ovo su najbolji parfemi za žene s kojima ćete mirisati cijeli dan
Vaša mačka stalno mijenja mjesto za spavanje? Evo što vam time zapravo poručuje!
Pogledajte što se sprema Zagrebu: Past će hrpa snijega, evo kad
U priobalju puše jaka bura s olujnim, podno Velebita lokalno i orkanskim udarima. Zbog niskih temperatura moguća je poledica, posebice na mostovima i nadvožnjacima. Ponegdje ima i magle.
Iritabilnost, nemir i promjene raspoloženja sve su prisutnija kod djece, a razlog je zabrinjavajući
Najbolje odluke donose menadžeri koji posjeduju meke vještine. Kako ih izbrusiti?
Obični Bijeli kruh niti jedan nije ispod 9 do 10 kuna, a da ne spominjem Mavrovićev kruh koji se prodaje oko 15 kuna! Užas!!!