Zbog sumnje u ratni zločin nad civilima, ali i ratnim zarobljenicima u selu Orolik nedaleko od Vukovara, uhićena su ljetos petorica muškaraca, bivših pripadnika srpskih paravojnih formacija. Mediji su pratili njihovo privođenje sucu istrage Županijskog suda u Osijeku, koji im je odredio mjesec dana pritvora zbog bojazni od bijega.
Nakon pet i pol mjeseci istrage optužen je ovoga tjedna samo jedan od njih, 68-godišnjak koji je bio i prvookrivljeni u istrazi. Što se dogodilo s ostalima? – Županijsko državno odvjetništvo u Osijeku donijelo je 12. srpnja 2024. godine rješenje o provođenju istrage protiv pet osoba zbog kaznenih djela ratnog zločina počinjenih na području Orolika. Nakon provedene istrage podignuta je optužnica protiv 68-godišnjeg okrivljenika zbog kaznenih djela ratnog zločina protiv civilnog stanovništva i ratnog zločina protiv ratnih zarobljenika. U odnosu na ostalu četvoricu okrivljenika istraga je obustavljena zbog nedostatka dokaza – odgovara nam Zvonko Kuharić, zamjenik županijskog državnog odvjetnika.
Zakonski gledano, njih četvorica imaju pravo na odštetu za vrijeme provedeno u istražnom zatvoru. Dok se optuženog 68-godišnjaka od početka teretilo za zlostavljanje i civila i zarobljenih hrvatskih branitelja, četvorica protiv kojih je istraga na koncu obustavljena bila su u fokusu zbog sumnje na maltretiranje zatočenih branitelja. Za iživljavanje nad ratnim zarobljenicima od prvotno petorice osumnjičenih pred suca će tako stati samo jedan.
Prema optužnici, 68-godišnjaka se tereti da je 2. rujna 1991. u Oroliku, nakon što su prethodno združene snage tzv. JNA i srpske paravojne formacije Teritorijalne obrane Orolik prilikom napada na mjesto Berak zarobili više pripadnika Zbora narodne garde, zlostavljao zarobljene pripadnike ZNG-a iz Berka. Kako ga se tereti, dok su se zarobljenici kretali u koloni jedan iza drugoga, iz kolone, zajedno s drugim nepoznatim pripadnicima TO Orolik, izdvojio je dvojicu zarobljenih branitelja iz Berka te ih udarao rukama, nogama i puškama po cijelom tijelu, uslijed čega su pali na tlo, gdje ih je nastavio udarati dok su bespomoćno ležali na tlu.
Osim toga, optužen je i da je sudjelovao u zlostavljanju mještana Orolika nesrpske nacionalnosti, zbog čega je jedna osoba, tada 37-godišnjak, ostala trajni invalid, a dvije osobe, tada u dobi od 39 i 49 godina, zadobile su ozljede. – Istraga i jest faza postupka u kojoj se istražuje je li bilo kaznenog djela ili nije. Problem je kod ratnih zločina to što je od njihova počinjenja prošlo više od trideset godina. Dogodi se, primjerice, da se određenu osobu prijavi za ratni zločin, a onda je svjedoci ili žrtve ne mogu prepoznati kao počinitelja. Policija uzima neformalne dokaze, a državno odvjetništvo formalne dokaze i samo se na njima može temeljiti optužnica – objašnjava nam jedan osječki pravni stručnjak.
Što se tiče istražnog zatvora, on se u slučaju osumnjičenika za ratni zločin najčešće određuje zbog sumnje u opasnost od bijega, a nešto rjeđe zbog bojazni od utjecaja na svjedoke. – Naime, mnogi od njih imaju dvojno državljanstvo, a događalo se i da jednostavno pobjegnu jer znaju da im prijete vrlo visoke kazne. Većina okrivljenika za ratne zločine stoga dolazi na suđenje direktno iz zatvora upravo zbog opasnosti od bijega. Isto tako, osumnjičenici u čijem se slučaju istraga obustavi imaju pravo na odštetu za vrijeme provedeno u istražnom zatvoru – pojašnjava naš sugovornik.
Upravo zbog opasnosti od bijega, DORH je predložio produljenje istražnog zatvora protiv optuženog 68-godišnjaka. On, inače, ima čak trojno državljanstvo – hrvatsko, srbijansko te Ujedinjenog Kraljevstva. Iz zatvora je u sudnicu u lisicama dovođen i major Vojislav Medić, kojem je u svibnju u Osijeku izrečena nepravomoćna kazna od 14 godina zatvora zbog ratnog zločina nad zarobljenim vukovarskim braniteljima. Osuđen je, među ostalim, i za zlostavljanje današnjih saborskih zastupnika Stipe Mlinarića Ćipe i Tomislava Josića. Medić je uhićen u svibnju 2022. pri ulasku u Hrvatsku i od tada je u istražnom zatvoru. Tvrdi kako nije kriv i da je došlo do zamjene identiteta.
FOTO Ovaj potez stranca na glavnom zagrebačkom trgu oduševio je jednu gospođu
Kad u Hrvatskoj riješimo krivosuđe, službenog naziva pravosuđe, imati ćemo Hrvatsku! 80% svih tegoba naše domovine proizlazi od selektivnog funkcioniranja pravosuđa.