Kad ne ide milom, ići će silom. Odvjetnik Damir Jelušić odlučio je antidiskriminacijskim parnicama uvjeriti javne institucije da im je pametnije poštovati hrvatske propise koji reguliraju pristupačnost građevina osobama s invalidnošću i teškoćama u kretanju.
Nakon spora protiv RH jer mu kao tetraplegičaru u invalidskim kolicima nije omogućen pristup riječkim sudovima, tužit će i sve odgovorne za izložbu o geniju Nikoli Tesli “Mind from the Future” koja se već mjesecima održava u Meštrovićevu paviljonu u Zagrebu. Time želi upozoriti sve organizatore sličnih kulturnih događanja da pri izboru prostora moraju voditi računa o tome da i osobe s invalidnošću i osobe smanjene pokretljivosti mogu ostvariti svoja prava i prisustvovati takvim događanjima, a i da se prostor Meštrovićeva paviljona adekvatno tomu prilagodi. Stoga će parnicu sa zahtjevom za odštetu pokrenuti protiv Hrvatskog društva likovnih umjetnika, Real grupe d.o.o. i Republike Hrvatske kao vlasnika Meštrovićeva paviljona.
– S obzirom na to da sam i ja, od malih nogu, fasciniran Teslinim radom, s prijateljima sam htio doći u Zagreb i posjetiti izložbu. Srećom, prije polaska nazvao sam Meštrovićev paviljon i od meni nepoznate mlade osobe, raspitujući se o arhitektonskim barijerama, saznao da se na samom ulazu, u foajeu, nalazi barijera od šest stuba, kao i da se sama izložba odvija na galeriji do koje vode dva stubišta. Navedena osoba mi je rekla da imaju dvije osobe koje osobe s invalidnošću nose preko tih stuba, na što sam joj odgovorio da se mene ne može nositi jer moja kolica, sa mnom u njima, teže više od 200 kilograma. Uostalom, ne bih ni dopustio da me se nosi. Kao što svi drugi građani imaju pravo ući na izložbu, tako i ja imam pravo uvesti se na izložbu. I budem li se uvijek dao nositi, nikad se ništa neće promijeniti, već će se uvijek raditi linijom manjeg otpora. Smatram da je velika sramota da je jedna tako relevantna izložba, o jednom tako velikom geniju, održana u prostoru koji je za osobe s invalidnošću neprilagođen otprilike onoliko koliko su u vrijeme dok je živio Tesla bile neprilagođene za njih slične građevine – kazao je Jelušić, koji se na kraju pita:
– Zar su pokraj svih zgrada morali izabrati baš tu koja nije prilagođena osobama s invalidnošću?! – čudi se Jelušić. Nedavno je i Europski sud za ljudska prava dao za pravo osobama s invalidnošću, u slučaju turskog studenta i nepristupačnosti zgrade fakulteta, da imaju pravo odbiti asistenta i inzistirati na samostalnom kretanju.
Inače, zvali smo HDLU i Real grupu d.o.o., tražili su i da im pošaljemo pitanja elektroničkom poštom, ali na kraju poigrali su se malo ping-pong s nama te se nisu očitovali. U HDLU-u su nam tvrdili da je Real grupa organizator. Kad smo po uputama nazvali Real grupu d.o.o., rečeno nam je da su oni samo postavili izložbu, a s pristupačnošću prostora Umjetničkog paviljona oni nemaju ništa, već je to stvar HDLU-a, čija je ravnateljica na rodiljskom dopustu, a u njezinoj odsutnosti očigledno se nitko nije htio baviti novinarskim pitanjima jesu li znali za propisane obveze. Odvjetnik Jelušić sve će ih tužiti, kao i Republiku Hrvatsku koja je od 2016. godine vlasnica prostora Meštrovićeva paviljona.
Odvjetnik Jelušić pravomoćno je dokazao diskriminaciju osoba s invalidnošću zbog nepristupačnosti prostora Upravnog suda u Rijeci te je dobio odštetu od 30.000 kuna od RH. Nakon njegove tužbe promijenjeno je sjedište suda te je postavljena rampa, ali preuska za Jelušićeva kolica. Sličnu parnicu Jelušić vodi i zbog neprilagođenosti Prekršajnog suda u Rijeci.
Pokreće parnicu zbog invalida, ali će usput sebi strpati par tisuća kuna u džep.