Kako ginemo mi, tako ćete i vi. Niste sigurni u Europi, sve ćemo poduzeti da nestane razlike između Sirije i Francuske. Sve je to jedna bojišnica. Tako sažima jednu od dvije paradigme koja pokreće Islamsku državu britanski novinar Andrew Hosken koji je osobno, na terenu, dok je izvještavao, svjedočio nastanku i razvoju Islamske države, što je opisao u knjizi Carstvo straha. Druga paradigma je pak teritorij.
“Naš rat je i vaš rat”
– Islamskoj je državi najvažniji teritorij, sve se vrti oko stvaranja i širenja carstva. Imaju kalifat. Bez države nema religije i obrnuto. Opsjednuti su zauzimanjem teritorija i ako ih netko napadne, uzvratit će. No kod njih dolazi i do važne promjene paradigme. Pogubljeni novinar John Cantlie pisao je o “sivim zonama”, onima koje nas odvajaju od strahota Sirije i Iraka. Nastanjuju ih i muslimani, ali njih ideologija još nije u potpunosti preuzela.
No ISIL kaže: A ne, nema više sivih zona, uništit ćemo ih sve tako da nema razlike između onoga što se događa u Siriji i Francuskoj. Ovo nije samo naš rat nego i vaš. Ako mi ginemo, ginut ćete i vi blizu svojih domova. Bojišnica je u Siriji, ali i u Francuskoj. U bilo kojem gradu. U bilo koje vrijeme. Islamska država nikako ne želi da ih na zapadu, u Europi, doživljavaju kao udaljenu prijetnju, kao neki rat koji se događa negdje tamo daleko. Još je napad u Parizu bio vrlo jasna poruka Europljanima: Ovo je vaš rat i patit ćete – smatra Hosken.
Iznimna je privlačnost koncepta države, samoproglašenog kalifata. Radikalizacija mladih muslimana u Europi danas se događa preko interneta, ali u središtima za novačenje, kakvi su otkriveni primjerice u belgijskoj četvrti Molenbeeku. No radikalizacije i vrbovanje na zapadu nisu novina. Novina je da mladi Europljani, većina njih rođena ovdje, sada poduzimaju krvave pohode. U čemu je razlika?
– Sad postoji država. ISIL-ovci koriste koncept hidžre – selidba Poslanika Muhameda iz Meke u Medinu – te zovu muslimane iz cijelog svijeta: “Dođite, nudimo utočište i sigurnost. Tamo gdje jeste, bilo to u Njemačkoj, Francuskoj, mrze vas” – objašnjava, ali i dodaje da te tvrdnje i nisu u potpunosti netočne. Navodi primjere iz sjeverne Engleske. Društvo je podijeljeno – postoje državne, odnosno kršćanske te muslimanske škole, a dvije skupine uopće ne komuniciraju.
Krvosljednici koriste strah
– Vjerujem da među muslimanima zaista postoji nelagoda, a ISIL je stručnjak u eksploataciji – kao krvosljednici će iskoristiti strah i podijeljenost, a porukama preko društvenih mreža davati sliku ugodne zemlje. Da, odvratno se odnose prema ženama, ali kakav je život? Benzin je gotovo besplatan. Korupcija? Oštro se obračunavaju s njom, osudama na smrt. Umiješat će se i u svađe. Daju ljudima osjećaj sigurnosti – smatra.
ISIL će tako biti poražen samo ako im se otme teritorij.
– Njihovi ideolozi govore da “dok je zemlje veličine šake, s nje treba protjerati apostate (otpadnike) i kufre (krivovjernike)”.
Političari to dobro znaju. Na terenu se pomalo gricka teritorij i ovakvi napadi su osveta.
>> Francuski premijer: Pred nama je rat koji je terorizam počeo protiv nas
Erdoganova braća.