Ratne operacije u Siriji i Iraku dobile su sasvim novu dimenziju, i to ne samo na kopnenom dijelu bojišta gdje su postrojbe sirijske i iračke vojske oslobodile snažna uporišta terorističkog ISIL-a, gradove Homs i Ramadi, već i na pomorskom dijelu, ili preciznije podmorničkom, gdje je Rusija prvi put izvela raketni napad na ISIL-ovu prijestolnicu Raku i to sa svoje podmornice u Sredozemlju.
Prvi udar s podmornica
Ruski ministar obrane Sergej Šojgu izvijestio je da je ruska vojska ispalila krstareće rakete Kalibar s podmornice tipa Kilo Rostov na Donu te kako su mete napada bili položaji džihadista ISIL-a.
– Svi gađani ciljevi, naftna infrastruktura, skladišta streljiva i tvornica granata, uništeni su – rekao je Šojgu i dodao kako su na napad upozorili kolege Amerikance i Izraelce. No od samog napada važnija je poruka koju je nakon uključivanja podmornica u rat uputio ruski predsjednik Vladimir Putin.
– Mi detaljno analiziramo situaciju na bojištu i koje ćemo oružje koristiti. Projektili poput Kolibrija na podmornicama ili KH-101 na našim zrakoplovima mogu nositi i nuklearne glave i nadam se da ih nećemo morati koristiti u borbi protiv terorista ISIL-a – kazao je Putin.
Vojni stručnjaci slažu se da je poruka ruskog predsjednika više nego jasna.
– Uključivanje podmornica u vojno djelovanje na području Sirije i Iraka nova je ruska projekcija moći i dosad neviđena dimenzija rata. Putin je tako poručio prije svega SAD-u i njegovoj 6. floti da više nisu gospodari Sredozemlja – smatra bivši načelnik Glavnog stožera OS RH Davor Domazet-Lošo. Domazet dodaje kako rakete Kalibar ispaljene s podmornice tipa Kilo imaju doseg 3500 do 4000 kilometara te kako Rusija sada pokriva kompletan teritorij na kojem se vode borbe.
Jasna poruka SAD-u
– Kada se uzme u obzir upravljački centar u Moskvi koji ima sposobnost reagirati u realnom vremenu te činjenica da Rusi na terenu imaju kopnene snage, zrakoplovstvo, podmornice i brodove u svojoj bazi u Siriji, može se slobodno reći da Rusija vlada onim što se stručno naziva "integriranim bojištem" – objašnjava Domazet. Situacija na terenu pokazuje kako pojačano djelovanje protiv ciljeva ISIL-a izgleda daje rezultate, no jednako je jasno da bez kopnenih snaga islamski teroristi neće moći biti do kraja poraženi.– Oko 300 oporbenih boraca, među kojima i pripadnici ISIL-a, Fronte Nusra, ali i 400 obitelji, izašlo je iz Homsa i otišlo prema Idlibu, a ostali su se predali sirijskoj vojsci jer podliježu zakonu o amnestiji – kazao je za Večernji Fadi Tpeh, sirijski novinar koji se nalazi u Homsu. Oslobađanje Ramadija za iračku je vojsku od još većeg značaja. – Taj je grad od izuzetne strateške važnosti jer povezuje čitavu provinciju Al Anbar pa ne čudi kako je u njegovoj obrani sudjelovalo više od 2 tisuće boraca ISIL-a. Nije bilo lako zauzeti taj grad, a ako se borbe ovako nastave i u Iraku i u Siriji protiv ISIL-a i ako svijet ostane ujedinjen, približava se kraj toj terorističkoj tvorevini – kazao je za Večernji irački novinar Oday Sabah.
>> Sirija i Rusija optužuju: Četiri aviona zapadne koalicije napala su sirijske snage
>> Sukob u Siriji pokazuje pravo lice: na djelu je rat šijita i sunita
Udri Vlado ruke ti se pozlatile.