Uskoro će na stol hrvatskog predsjednika Zorana Milanovića doći zahtjev za pomilovanje Josipa Perkovića i Zdravka Mustača, osuđenih 2016. godine u Münchenu na doživotni zatvor za pomaganje u ubojstvu hrvatskog emigranta Stjepana Đurekovića.
Zahtjev kojeg priprema Ante Nobilo, pravni zastupnik Perkovića i Mustača će biti pojačan pismom kojeg su supotpisala šestorica hrvatskih generala - Ante Gotovina, Ivan Čermak, Davor Domazet Lošo, Pavao Miljavac, umirovljeni general Ljubo Ćesić Rojs i predsjednik Hrvatskog generalskog zbora Marinko Krešić.
Predsjednik Milanović otkako je izrabran na tu dužnost nije pomilovao ni jednu osobu. Štoviše, poznat je njegov stav koji je izrekao nebrojeno puta u predsjedničkoj kampanji, da neće nikoga pomilovati i kako smatra da je to zastario institut koji treba ukinuti. Zbog čega je i ignorirao točno 274 zahtjeva za pomilovanje koliko ih je u njegovo vrijeme dosad došlo u Ured predsjednika. Međutim, pitanje je čeka li istu sudbinu i zahtjev za pomilovanje Perkovića i Mustača ili bi predsjednik ipak mogao promijeniti svoju dosadašnju praksu da nikoga ne pomiluje s obzirom na to da naš izvor iz Ureda predsjednika kaže kako je najavom o zahtjevu za pomilovanje Mustača i Perkovića predsjednik iznenađen i da svakako želi razgovarati s potpisnicima pisma, dakle s hrvatskim generalima, prije konačne odluke. A iz čega je jasno da će predsjednik zahtjev za pomilovanje prije svega gledati kao političko, a ne pravosudno pitanje.
Cijela priča još je zanimljivija zna li se da je upravo Zoran Milanović, i to kao premijer, pretrpio golemu političku štetu zbog tzv. lex Perković, zakona kojim se, po mnogima, pokušalo spriječiti upravo izručenje Mustača i Perkovića temeljem europskog uhidbenog naloga s obzirom na to da je zahtjev za njihovo izručenje Njemačkoj stigao u trenutku kada je Hrvatska ulazila u Europsku uniju.
Unatoč tomu, i Perković i Mustač izručeni su Njemačkoj gdje su u kolovozu 2016. godine i osuđeni na sudu u Münchenu za pomaganje u ubojstvu hrvatskog emigranta Stjepana Đurekovića 28. srpnja 1983. godine u Njemačkoj. U to vrijeme Mustač je bio politički šef Službe državne sigurnosti u Zagrebu, a Perković je vodio odjel II. koji se bavio hrvatskom emigracijom.
Perković je postao sinonim za mnoge političke i svjetonazorske sukobe u Hrvatskoj, a što je ubojstvo Stjepana Đurekovića značilo i znači donosi dokumentarni film "Lex Perković – tajna udbaškog ubojstva", u izdanju Večernjeg lista. Dokumentarac je originalno prvi puta prikazan 2015. godine, a u njemu su progovorili brojni svjedoci tog vremena kao što su Josip Perković, Vinko Sindičić, Krunoslav Prates i mnogi drugi.
U filmu se otkrivaju pravi razlozi Đurekovićeva ubojstva u Njemačkoj, a može se čuti i audiozapis dijelova Sindičićeva svjedočenja u kojem je iznio kako je od ideje došlo do egzekucije hrvatskog emigranta.
U našem videu pogledajte cijeli dokumentarac "Lex Perković – tajna udbaškog ubojstva":
Nakon sto su ih osudili Nijemci to je morala napravit i RH ali mi nismo pravna drzava pa ovaj cirkus ide dalje. Ostat će zapisano koji su generali zahtijevali njihovo puštanje na slobodu i nedaj Bože potpis predsjednika. Za Nobila nije potreban komentar.