Potrebu za transformacijom obrazovnih programa s obzirom na zahtjeve tržišta i neprestani tehnološki napredak, domaća su sveučilišta prepoznala pa su u novoj akademskoj godini studentima otvorila vrata novih profesija. Sveučilišta diljem zemlje uvela su, naime, nove programe iz područja logistike, kliničke lingvistike, mehatronike, robotike i biomedicinskog inženjerstva.
Fakultet prometnih znanosti Sveučilišta u Zagrebu (FPZ), nakon što je prošle godine pokrenuo diplomski program "Logistika i upravljanje mobilnošću" na engleskom jeziku, ove je godine uveo novi preddiplomski studij "Logistika". Ovaj šestosemestralni program fokusira se na obrazovanje stručnjaka u području prometa i transporta pružajući studentima vještine potrebne za uspješno snalaženje na tržištu rada koje se ubrzano mijenja. Nastavni plan uključuje rad u specijaliziranim laboratorijima koji simuliraju stvarne logističke situacije, čime studenti stječu praktična znanja i vještine neophodne u sektoru koji se sve više oslanja na tehnologiju. Posebna pažnja posvećena je razvoju inteligentnih logističkih usluga, rudarenju podataka te primjeni naprednih sustava upravljanja.
Pored toga, FPZ uvodi novi preddiplomski studij "Promet", koji donosi specijalizirane module iz cestovnog, željezničkog, zračnog prometa te inteligentnih transportnih sustava. Ovaj studij nudi priliku za obrazovanje u segmentima održivog multimodalnog i urbanog prometa, što je izuzetno važno s obzirom na potrebe suvremenih gradova i njihovih prometnih sustava. A još jedan značajan razvoj unutar FPZ-a je i početak izvođenja nastave na prijediplomskom studiju "Aeronautika", koji zamjenjuje stari program s dodatkom novog usmjerenja "Vojna kontrola zračnog prometa". Na smjeru "Upravljanje zračnim prometom" studenti se mogu specijalizirati i za smjer "Kontrola zračnog prometa", dok drugi smjer, "Pilot", nudi mogućnosti usmjerenja na "Civilni pilot" i "Vojni pilot".
VEZANI ČLANCI:
Filozofski fakultet Sveučilišta u Zagrebu inovacije u obrazovnoj ponudi donosi pokretanjem diplomskog studija "Klinička lingvistika i fonetika". Ovaj interdisciplinarni program bavi se složenim jezičnim i govornim poremećajima, što je sve aktualniji izazov u modernom društvu. Voditelj studija, profesor Marko Liker, ističe da je cilj programa pripremiti studente za rad na istraživanju i tretiranju atipičnih jezičnih i govornih pojava, koristeći suvremene tehnologije kao što je ultrazvuk za analizu govornih pokreta. Studenti će kroz program dobiti priliku proučavati govorne karakteristike kod osoba sa psihijatrijskim poremećajima, što ovaj studij čini važnim mostom između lingvistike i kliničke terapije. Po završetku studija zaposlenje je moguće u kliničkim ustanovama, ali i u akademskim institucijama.
I na Tehničkom fakultetu Sveučilišta u Rijeci pokrenut je novi preddiplomski studij, "Mehatronika i robotika". Ovaj interdisciplinarni program kombinira znanja iz strojarstva, elektrotehnike i računarstva pripremajući studente za rad u industriji koja se sve više oslanja na automatizaciju i robotiku. Studenti će tijekom studija savladati ključne tehnologije poput 3D modeliranja, skeniranja i printanja, kao i programiranje u jezicima Python i C. Kroz praktičan rad s robotima i robotskim sustavima, ovaj studij nudi jedinstvene prilike za obrazovanje u području industrijske automatizacije, koje je trenutačno jedno od najbrže rastućih sektora. Očekuje se da će mnogi studenti nakon završetka studija pronaći posao u industrijama koje se bave automatizacijom procesa, robotikom i programiranjem industrijskih računala, a neki će zasigurno obrazovanje nastaviti i na diplomskim programima.
Jedan od najiščekivanijih studijskih programa u novoj akademskoj godini bio je združeni diplomski studij "Biomedicinsko inženjerstvo", koji su zajednički pokrenuli Fakultet elektrotehnike i računarstva (FER) i Fakultet strojarstva i brodogradnje (FSB). Ovo je prvi program takve vrste u Hrvatskoj, a otvara vrata obrazovanju stručnjaka u području biomedicinskih tehnologija. Cilj programa je obrazovati inženjere koji će raditi na razvoju medicinskih uređaja i softverskih rješenja, kao i na unapređenju biomedicinskog oslikavanja, što je od iznimne važnosti za modernu medicinu. Studenti će tijekom studija dobiti priliku raditi na razvoju tehnologija koje odgovaraju na izazove poput starenja društva i rastućih troškova liječenja. Po završetku programa, magistri inženjeri biomedicinskog inženjerstva bit će spremni za rad u privatnim i javnim zdravstvenim ustanovama, kao i u tvrtkama koje se bave razvojem medicinskih tehnologija.
>>FOTO S osmijehom od uha do uha i Trumpovom kapom Dodik proslavio pobjedu: 'Vrijeme je za zajedničke ciljeve'>>